ES turpmāk atbalstīs arī pašnodarbinātos un bez darba esošos jauniešus 

Eiropas Savienības pārstāvji līdzekļu piešķiršanu darbu zaudējušo eiropiešu atbalstam turpinās arī 2014.-2020. gadā, un to piešķirs jaunām bezdarbnieku grupām, piemēram, pašnodarbinātajiem vai ar noteikta laika darba līgumiem nodarbinātajiem.

Žanete Hāka, 11.12.2013

To paredz Eiropas Parlamenta (EP) plenārsesijā trešdien atbalstītie noteikumi. ES programma darbu zaudējušo atbalstam stāsies spēkā 2014. gada 1. janvārī, informē EP pārstāvji.

«Eiropas Komisija aprēķinājusi, ka no visiem darbu zaudējušajiem, kas saņēmuši Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fonda atbalstu, 48% ir izdevies atkal iekļauties darba tirgū. EP sīvās diskusijās ar dalībvalstu valdībām izdevās saglabāt šīs atbalsta programmas turpināšanu arī no 2014. līdz 2020. gadam. Tomēr ceru, ka šo līdzekļu pietiks, jo atbalsts nākamajā septiņgadē no līdzšinējiem 3,5 miljardiem eiro samazināts līdz uz 1,05 miljardiem,» norādīja par fonda noteikumiem atbildīgā EP deputāte Mariana Harkina.

Pēc Parlamenta prasības Eiropas Globalizācijas pielāgošanas fonda (EGF) līdzekļu izmantošanas mērķos atkal iekļauta palīdzība cilvēkiem, kas savas darbavietas zaudējuši ekonomikas krīzes dēļ (šo pasākumu jau piemēroja no 2009. līdz 2011. gadam), papildus primārajam mērķim mazināt globalizācijas ietekmi. Lai pretendētu uz EGF atbalstu, atlaisto darbinieku skaitam ir jābūt vismaz 500.

Uz palīdzību varēs pretendēt jaunas darba ņēmēju kategorijas, piemēram, uz noteiktu laiku nodarbinātie, aģentūru nodrošinātie pagaidu darbinieki un pašnodarbinātie.

Parlaments panāca arī to, lai EGF atbalstu varētu īslaicīgi piešķirt jauniešiem, kas nedz strādā, nedz studē vai iziet profesionālo apmācību, ja viņi dzīvo reģioniem, kurus skārušas plašas darbinieku atlaišanas.

EGF atbalstu piešķir kā līdzfinansējumu ES dalībvalstu finansētajiem pasākumiem ar mērķi darbu zaudējušajiem palīdzēt no jauna iekļauties darba tirgū. Saskaņā ar noteikumiem, šos līdzekļus nekādos apstākļos lietot kā aizvietojumu bezdarbnieku pabalstiem, kuru izmaksa pilnībā ir dalībvalstu pārziņā.

Pēc Parlamenta prasības no EGF līdzekļiem varēs segt līdz pat 60% izmaksu pasākumiem, ko īsteno ar mērķi veicināt nodarbinātību, piemēram, palīdzība darba meklēšanā, apmācības vai uzņēmējdarbības uzsākšanas atbalsts. Sākotnēji Eiropas Komisija ierosināja ES atbalstu piešķirt tikai 50% apmērā.

Vienošanās 16. decembrī vēl ir jāapstiprina ES Padomei, lai programma varētu stāties spēkā ar 2014. gada 1. Janvāri.