FKTK: Ja iestātos depozītu nepieejamība, NGF vispirms censtos aizņemties no kredītiestādēm 

Šobrīd, ja kādai bankai iestātos noguldījumu nepieejamība, pirmkārt Noguldījumu garantiju fonda (NGF) censtos aizņemties līdzekļus no kādas no komercbankām, bet, ja tas pietiekami ātrā laikā neizdotos, NGF atkal vērstos pie Valsts kases, lai aizņemtos trūkstošos līdzekļus, portālam db.lv skaidro Finanšu un kapitāla tirgus komisijas pārstāve Agnese Līcīte.

Dienas Bizness, 2018. gada 22. februāris plkst. 16:39

Foto: pixabay

Nodokļu maksātāju nauda izmaksām no NGF nav izmantota nevienu reizi - garantētās atlīdzības izmaksai Latvijas Krājbankas klientiem trūkstošos līdzekļus Valsts Kase uz tirgus nosacījumiem aizdeva NGF, un šo aizdevumu NGF divu gadu laikā atmaksāja.

Savukārt Trasta komercbankas gadījumā NGF līdzekļi vispār netika skarti, jo bankai pašai bija pietiekami daudz naudas līdzekļu,

Šobrīd, ja kādai bankai iestātos noguldījumu nepieejamība, pirmkārt NGF censtos aizņemties līdzekļus no kādas no komercbankām, bet, ja tas pietiekami ātrā laikā neizdotos, NGF atkal vērstos pie Valsts kases, lai aizņemtos trūkstošos līdzekļus. NGF parādu atmaksā no regulārājam tirgus dalībnieku iemaksām un no atgūtajiem likvidējamās bankas aktīviem, skaidro A. Līcīte.

Saskaņā ar Noguldījumu garantiju likumu valsts garantē atlīdzības izmaksu par banku klientu visu veidu noguldījumiem jebkurā valūtā līdz 100 000 eiro katrā bankā. Garantētā atlīdzība tiek aprēķināta, sasummējot garantētos noguldījumus visos kontos, ja šie garantētie noguldījumi ir sadalīti vairākos kontos vienā bankā.

Garantētā atlīdzība attiecas gan uz noguldījumiem, gan uz atlikumu norēķinu kontā vai algas kontā, gan uz krājkontu, un noguldījumu nepieejamības gadījumā, t.i., ja banka nespēj izmaksāt noguldījumu, garantētās atlīdzības izmaksas notiek, sākot ar astoto dienu.

Noguldījumu nepieejamības gadījums var būt, piemēram, ja FKTK ir anulējusi licenci bankai, tiesa ir pasludinājusi noguldījumu piesaistītāju (banku) par likvidējamu vai arī pieņēmusi lēmumu par bankrota procedūras sākšanu. Uz noguldījumiem dalībvalstu banku filiālēs attiecas tās valsts noguldījumu garantiju sistēma jeb shēma, kurā banka ir reģistrēta.

Lai būtu līdzekļi visām garantētajām atlīdzībām, Latvijā ir izveidots Noguldījumu garantiju fonds (NGF), kurā bankas un arī krājaizdevu sabiedrības kā noguldījumu piesaistītāji katru ceturksni veic iemaksas atbilstoši garantēto noguldījumu apmēram, piemērojot korekcijas koeficientu. NGF līdzekļi kopš 1998. gada ir uzkrāti sākotnēji no valsts budžeta un Latvijas Bankas vienreizējas iemaksas. Šobrīd NGF līdzekļi tiek uzkrāti tikai no noguldījumu piesaistītāju maksājumiem un no NGF pārvaldīšanā gūtajiem ienākumiem. NGF līdzekļu uzkrāšanu, pārvaldīšanu un garantētās atlīdzības izmaksas nepieciešamības gadījumā veic FKTK.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2018. gada 22. februāris plkst. 16:16

Swedbank izstrādājusi jaunu digitālo rīku «Finansējuma luksofors», kas mazajiem un vidējiem...

2018. gada 22. februāris plkst. 15:30

Eiropas Centrālā banka (ECB) nav paudusi neapmierinātību ar ECB padomes locekļa, Latvijas...

2018. gada 22. februāris plkst. 14:56

Atsaucoties lielajai lasītāju interesei, DB publicē interviju ar Latvijas Bankas prezidentu un Eiropas Centrālās bankas padomes locekli Ilmāru Rimšēviču, kas norisinājās 2017. gada martā. Kā zināms, I. Rimšēvičs intervijas līdz šim sniedzis salīdzinoši reti.

2018. gada 22. februāris plkst. 12:49

Pēc traģiskās apšaudes Floridas pavalsts skolā pagājušajā nedēļā, kas prasīja 17 cilvēku...

2018. gada 22. februāris plkst. 12:17

Vakar AS ABLV Bank valde saņēmusi iesniegumu no bankas valdes locekļa, atbilstības...

2018. gada 22. februāris plkst. 12:06

Neskatoties uz straujāku Eiropas tautsaimniecības izaugsmi, pasaules lielākais hedžfonds Bridgewater...

2018. gada 22. februāris plkst. 11:52

AS ABLV Bank izdevies pārdot ievērojamu daļu no vērtspapīru portfeļa, tādēļ mēs veidojam būtiskas...

2018. gada 22. februāris plkst. 9:18

Ir viens cits centrālās bankas padomes loceklis, kurš ir aizdomās turētais jau divus gadus, bet viņš netraucēti braukā uz Frankfurti un piedalās sēdēs.

2018. gada 22. februāris plkst. 8:43

Tuvāko gadu laikā Latvijas ekonomika, visdrīzāk, turpinās vienmērīgu izaugsmi,

2018. gada 21. februāris plkst. 20:24

Kopš 19. februāra saskaņā ar Eiropas Centrālās bankas norādēm ABLV Bank ir...