Foto: No pussabrukušā nama Buru ielā izliek dzīvokļu īpašniekus 

Rīgas pilsētas būvvalde ir pieņēmusi lēmumu, ka pussabrukušais nams Buru ielā 9 nav ekspluatējams, līdz ar to SIA Rīgas namu pārvaldnieks (RNP) un nama dzīvokļu kopīpašniekiem uzdots atbrīvot telpas.

LETA, 2015. gada 14. maijs plkst. 15:23

RNP preses pārstāve Santa Vaļuma pastāstīja, ka pašlaik nav atbrīvoti ap desmit dzīvokļu. Šodien Rīgas Pašvaldības policija arī pārbauda, vai namā neuzturas kādas nepiederošas personas.

Daļa no nama iemītniekiem jau ir labprātīgi atstājuši telpas. Visvairāk sašutuši par pašreizējo situāciju ir privatizēto dzīvokļu īpašnieki. Anna Šmeļova-Borisenkova pastāstīja, ka dzīvokli šajā namā iegādājās ap pusgadu pirms avārijas. «Kad iegādājos, īpašums bija ierakstīts zemesgrāmatā - to noformēja trīs dienas pirms pirkuma, līdz ar to nevarēju ne iedomāties, ka pēc pusgada tikšu izlikta uz ielas no sava īpašuma,» skaidroja sieviete, uzsverot, ka neizprot, kādēļ īpašums no nama ar neapmierinošu tehnisko stāvokli ierakstīts zemesgrāmatā un ticis bez problēmām pārdots. «Ja cilvēks pērk no domes un atļauts ielikt zemesgrāmatā, bet pēc pusgada esi uz ielas, kādēļ dome neuzliek aizliegumu pārdot?» neizpratni pauda iedzīvotāja.

Sieviete vērsusies pēc palīdzības pašvaldībā, kur viņai piedāvātas telpas sociālajā mājā uz diviem trim mēnešiem. Sieviete pauž sašutumu, ka tiek izlikta no sava īpašuma, bet pretī saņem piedāvājumu dzīvot sociālajā mājā. Kompensācija savukārt viņai nepienākoties, jo viņa nav deklarēta Rīgā, kā arī tādēļ, ka minētais dzīvoklis nav viņas vienīgais īpašums.

Arī vēl viena nama dzīvokļa īpašniece Dzintra Treija vēlamo pretimnākšanu no pašvaldības nav sagaidījusi. Piedāvāta istaba kopmītnēs, bet jautājumā par kompensāciju domes Mājokļu un vides departamentā esot pateikts vērsties pie RNP. Sieviete skaidro, ka viņai pašlaik nav parādu, un pauž neizpratni, kādēļ dzīvokļu īpašniekiem jācieš to iemītnieku dēļ, kuri gadiem uzkrājuši parādus. «Kādēļ tad viņus neizlika?» sašutusi ir sieviete. Tāpat Treija uzsver, ka mājas iemītnieki iepriekš vairākkārtīgi vērsušies pie RNP par nepieciešamajiem remontdarbiem, taču 12 gadu laikā, ko viņa namā nodzīvojusi, nekas neesot darīts.

Arī vēl kāda dzīvokļa īpašniece pastāstīja, ka divus gadus pēc kārtas RNP no iemītniekiem iekasējis noteiktu summu plānotajiem remontdarbiem, taču nekādi darbi neesot veikti. «Pašreiz mēs pašvaldībai rūpam mazāk nekā Rīgas mēra mežacūkas. Lai risinātu šo problēmu, izveidota komisija, bet ar mums pat konstruktīvu dialogu neveido,» pauda sieviete.

Vaļuma skaidroja, ka oktobrī nama iemītnieki atteikušies no uzkrājuma veidošanas remontdarbiem. Viņa apliecināja, ka Mājokļu un vides departaments 2013.gadā RNP uzdeva Buru ielas namā veikt kāpņu nostiprināšanas darbus, kā arī ūdens atsūknēšanas darbus, lai izvairītos no iespējamās avārijas, tomēr bez uzkrātajiem līdzekļiem šie darbi pilnvērtīgi nevarēja tikt veikti. Vaļuma skaidro, ka RNP ir rezerves, ko ieguldīt steidzamos darbos, tomēr apsaimniekojamo namu ir daudz, un ir svarīgi apzināties, ka konkrētā nama iedzīvotāji varēs atmaksāt darbos ieguldītos līdzekļus. Šajā gadījumā mājai bijusi negatīva bilance parādu dēļ, kas pārsnieguši 20 000 eiro.

Komentējot turpmākos notikumus ar namu, Vaļuma skaidroja, ka pašlaik būvvalde jau ir noteikusi, ka nams ir jānoslēdz, jo nav ekspluatējams, līdz ar to pašreiz vairs nav nepieciešams kopīpašnieku lēmums. RNP ir jāsagaida, kad nams tiks pilnībā atbrīvots, un jānorobežo. Tiek gatavots arī nama konservācijas projekts.

Savukārt tā iemītnieki ir tiesīgi vērsties pēc palīdzības dzīvojamās telpas jautājumā pie pašvaldības - Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā likuma noteiktajā kārtībā. To pašlaik regulē Rīgas domes saistošie noteikumi Par neatliekamas palīdzības sniegšanu personām, kuru lietotā dzīvojamā telpa cietusi stihiskas nelaimes vai avārijas rezultātā.

Kā pastāstīja Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Dzintra Āboliņa, visi pašvaldībai piederošo 13 dzīvokļu īrnieki ir saņēmuši dzīvojamo telpu piedāvājumu no domes Mājokļu un vides departamenta. No tiem deviņiem īrniekiem un viņu ģimenēm jau ir izīrētas dzīvojamās telpas, četri īrnieki vēl nav piekrituši piedāvājumam, līdz ar to telpas viņiem vēl nav izīrētas.

Citiem ir individuāls risinājums - daļai telpas ir piedāvātas, bet nav piekrituši, kāds nav savā dzīvoklī Buru ielā 9 deklarēts, kāds vispār nav nācis iesniegt iesniegumu un lūgt palīdzību, kādam pēc likuma nepienākas piedāvāt citas dzīvojamās telpas, jo ir citas dzīvojamās platības, skaidro Āboliņa. Darbs ar šiem cilvēkiem turpinās.

Jau ziņots, ka 7.martā ap plkst.23 Rīgā, Buru ielā 9, sabruka kādas divstāvu dzīvojamās mājas kāpņutelpa starp pirmo un otro stāvu, kā arī tika bojāta mājas ārsiena. Pēc būveksperta konstatētā, pie ēkas iebrukšanas vainojami gan gruntsūdeņi pagrabā, gan nokrišņi no blakusesošās mājas jumta, gan arī iedzīvotāju patvaļīgi izveidotā iekšējā kanalizācija, kas 1900.gadā celtajai ēkai nav piemērota, kā arī vairāk nekā 100 gadus vecās, neatjaunotās ēkas tehniskais stāvoklis. Kopumā šīs ēkas atjaunošana pašreizējā stāvoklī vērtējama kā nelietderīga, un tam būtu nepieciešami lieli ieguldījumi.

Apsaimniekotājs RNP notikušo skaidro ar nama iedzīvotāju uzkrātajiem parādiem un nevēlēšanos veidot uzkrājumu remontdarbiem. Tomēr Gavars uzsver, ka šajā - avārijas - situācijā RNP jau laikus bijis jārīkojas, turklāt vairāk nekā puse dzīvokļu pieder Rīgas pašvaldībai.

 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 22. aprīlis plkst. 14:28

Iekšlietu ministrijai piederošs īpašums, kas Valsts nekustamo īpašumu...

2013. gada 02. janvāris plkst. 10:44

Latvijas Krājbankas īpašumu izsolē lēti – par 29,9 tūkstošiem latu - 90...

2012. gada 30. augusts plkst. 13:42

Iespējams, ka maksātnespējīgās AS Latvijas Krājbanka aktīvu izsolēs varētu uzaicināt piedalīties...

2011. gada 13. septembris plkst. 12:43

Pašvaldības īpašumā nodots neprivatizēts dzīvoklis Puķu ielā 7, lēmis Ministru...

2010. gada 07. aprīlis plkst. 8:17

Aizsargājamo dabas teritoriju noteikšanā zemju īpašnieki vēlas būt diskusiju dalībnieki,...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2015. gada 14. maijs plkst. 15:04

Jūrmalā šobrīd aktīvi norit milzu stadiona celtniecības darbi, jo jau pēc nepilnas...

2015. gada 13. maijs plkst. 18:12

Trešdien notika svinīgā spāru svētku ceremonija daudzfunkcionālajam Saldus stadionam, kurā...

2015. gada 13. maijs plkst. 14:52

Pēc teju gadu ilgas rekonstrukcijas rīdziniekiem un pilsētas viesiem jau jūnijā būs...

2015. gada 13. maijs plkst. 13:10

2015. gada 1. ceturksnī, salīdzinot ar 2014. gada attiecīgo periodu, būvniecības produkcijas...

2015. gada 13. maijs plkst. 12:28

Gramzdas pagasta pārvaldes ēka celta pēc tipveida projekta un pēc telpu izvietojuma...

2015. gada 12. maijs plkst. 15:50

Satiksmes ministrs Anrijs Matīss, VAS Latvijas Valsts ceļi (LVC) valdes priekšsēdētājs...

2015. gada 12. maijs plkst. 15:32

Līdz Rīgas pils priekšpils un Austrumu piebūves restaurācijas - rekonstrukcijas darbu noslēgšanai...

2015. gada 12. maijs plkst. 13:44

Rīgas jauno projektu kvadrātmetra vidējā cena šī gada pirmajā ceturksnī, salīdzinot ar...

2015. gada 12. maijs plkst. 11:21

Talsu novadā otrdien autoceļu Rīga – Ventspils, Ventspils – Rīga un Kuldīga...

2015. gada 12. maijs plkst. 10:38

Ķekavas novadā taps pirmais standartiem atbilstošs stadions, kuru varēs izmantot gan sporta...