Nekustamais īpašums

FOTO, VIDEO: Zemnieku sēta, kurā uzņemta filma Dvēseļu putenis

Monta Glumane, 27.07.2018

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Atpūtas kompleksa «Miķelis» teritorijā, Bauskas novadā, pateicoties tā īpašnieka Arņa Vēja iniciatīvai, izveidota apkārtnei tipiska, senlaicīga zemnieku sēta. Ēkās izvietotā ekspozīcija sniedz priekšstatu par sadzīves un darba apstākļiem 19./20. gadsimta mijā.

Šobrīd zemnieku sēta veidota kā ekspozīcija un pasākumu vieta, taču atsevišķos gadījumos senās pirts ēkā var izmitināt arī atpūtas kompleksa viesus.

Zemgales sētas veidošana aizsākusies jau 1975. gadā, kad esošajā teritorijā vēl darbojās kolhozs «Uzvara», un tika pieņemts lēmums, ka vide ir jāsaglabā tāda, kādā kādreiz strādāja zemnieki.

Visas lauku sētas ēkas, kuras šobrīd ir atpūtas kompleksa «Miķelis» teritorijā, transportētas no vietām, kas atrodas 50 kilometru rādiusā. Piemēram, saimnieka māja atgādāta no 1,5 kilometru attāluma.

Ēkas iekārtotas ar reālu tā laika iedzīvi, un pavisam nesen tur uzņemta filma «Dvēseļu putenis». Filmā Zemgales zemnieku lauku sēta ir galvenā varoņa dzimtās mājas, no kurienes puisis aiziet karā un pēc tam atgriežas. Pēdējie filmas kadri tiks uzņemti 2019. gada pavasarī. Tad tiks mainīti arī ēku jumti, kas uzlikti 1979.gadā.

Vecākā no ēkām ir saimnieka māja, bet jaunākās - klēts un ratnīca. Saimnieka mājas baļķi ir vairāk nekā 250 gadus veci. Vietā, kur atpūtas kompleksa teritorijā šobrīd izvietota saimnieka māja, bija saglabājušies citas ēkas pamati, taču pati ēka vairs nebija saglābjama. Izveidotās senās zemnieku sētas teritorijā savulaik atradusies saimniecība «Ķikuti».

Iedzīve ir savākta no vietējiem iedzīvotājiem. Kompleksa īpašniekam esot lielas kolekcijas, kuras nav izstādītas. Šobrīd klētī izveidota izstāde saistībā ar zivsaimniecību, bet ik pa laikam izstādes tiek tematiski nomainītas.

PAR VĒL VIENU A. VĒJA INICIATĪVU LASI:

VIDEO, FOTO: Seno un ekskluzīvo spēkratu kolekcija Bauskā