Būve

Fromane: Ir izveidots risinājumu komplekss, kas mazinās ēnu ekonomiku būvniecībā

Monta Glumane, 10.05.2018

Baiba Fromane

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Atklājot forumu «Godīga konkurence Latvijas būvniecībā», kurā tiks uzsākta ģenerālvienošanās par minimālo atalgojumu parakstīšana, Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane uzsvēra, ka ģenerālvienošanās parakstīšana ir viens no nozīmīgākajiem notikumiem būvniecības nozarē, jo šī nozare ir ar ievērojamu attīstības potenciālu.

Ar šādu nozares koplīgumu būvniecības nozarē tiks aizstāta valstī noteiktā minimālā alga ar reālajai darba tirgus situācijai atbilstošām algām. Sasniedzot nepieciešamo uzņēmumu atbalstu, kas ir vairāk nekā 50% no kopējā nozares apgrozījuma, koplīgums kļūs saistošs visai nozarei.

Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane sacīja: «Pirms diviem gadiem parakstītais memorands ar valdību norādīja uz to, ka nozare ir gatava pārmaiņām. Šajā laikā ir noticis milzīgs darbs, ko paveikuši paši uzņēmēji, un situācija nozarē uzlabojas. Tika strādāts pie Latvijas vēsturē pirmās ģenerālvienošanos un ir panāktas likuma izmaiņas. Šis ir pagrieziena punkts Latvijas būvniecībā.»

Viņa uzsvēra, ka izveidots risinājumu komplekss, kas mazinās ēnu ekonomiku nozarē. Tuvākajā laikā plānots, ka ģenerālvienošanos parakstīs arī citi uzņēmēji. B.Fromane uzsvēra uzņēmēju gatavību strādāt jaunos apstākļos – legāli maksāt algu un konkurēt ar kvalitāti. Tāpat viņa vērsa uzmanību, ka pamatotu argumentu pret ģenerālvienošanās parakstīšanu nav. Viņu pārsteidz, ka šobrīd ģenerālvienošanos neatbalsta lielie būvuzņēmumi, pat tādi, kuriem ir valsts kapitāls. Fromane aicināja veikt reālus soļus nozares attīstībā arī tos, kuri vēl domā. Ģenerālvienošanās stāsies spēkā ar 2019. gada janvāri un ar nākamo gadu nozare ieņems jaunu, uz attīstību vērstu trajektoriju.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens savā uzrunā solīja sekot tam, kā valdība šo procesu varētu stimulēt. «Ģenerālvienošanās parakstīšana ir viens no priecīgākajiem un svarīgākajiem notikumiem valdības dzīvē. Mēs to nevaram novērtēt par zemu, tā ir izšķiršanās par modeli, kā mēs vēlamies dzīvot un strādāt. Pēdējie divi gadi rāda, ka tas ir noticis - ir panākts kompromiss un risinājumi. Jaunas sievietes maina pasauli, un Fromanes kundze maina būvniecības nozari. Nozare nav vienkārša.»

Komentāri

Pievienot komentāru