Investors

Gaida, ka uzņēmumi būs dāsnāki pret saviem akcionāriem

Jānis Šķupelis, 24.04.2018

Foto: SIPA/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pasaules lielāko uzņēmumu peļņai augot, tiek domāts arī par dividenžu palielināšanu. Šāda situācija joprojām var saglabāt investoru interesi par akcijām laikos, kad finanšu tirgos svārstības kļuvušas lielākas, plaukuši politiskie riski un augstāk ceļo arī etalona obligāciju ienesīgums.

Piemēram, ASV 10 gadu termiņa obligācijām tas nupat grasās pārsoļot pāri 3% atzīmei. Dažkārt dzirdamas spekulācijas, ka, obligāciju likmēm augot, no akciju tirgus varētu noplūst nauda, jo pašu drošāko fiksētā ienesīguma instrumentu alternatīvas atkal sāks izskatīties pietiekami interesanti.

Lai nu kā - šogad par savu izmaksāto dividenžu palielināšanu lemšot 71% ASV lielo publiski kotēto kompāniju un 83% Eiropas šādu uzņēmumu, paredz, piemēram, investīciju banka JPMorgan. Tiek lēsts, ka izmaksāto dividenžu apmērs uz akciju ASV S&P 500 uzņēmumiem augs par 8%, bet Euro Stoxx 50 kompānijām – par 6%. Valdot šādam fonam, dividenžu ienesīgums S&P 500 kompānijām jau pašlaik ir palielinājies līdz 2,1% atzīmei. Vēl janvārī tas atradās pie 1,8% (notikušais akciju cenu kritums šo rādītāju padarīja pievilcīgāku). Savukārt Euro Stoxx 50 akciju indeksam dividenžu ienesīgums pašlaik atrodas pie 3,8% atzīmes, kas ir visvairāk kopš 2016. gada decembra. JPMorgan arī paredz, ka šogad kopumā ASV S&P 500 kompānijas savu akciju atpirkšanai varētu tērēt 800 miljardus ASV dolāru, kas kalendārā gadā būtu jauns rekords. Tiek norādīts – ja ņem vērā arī šo faktoru, tad ASV un Eiropas akciju turēšanas ienesīgums varētu būt ap 5%.

Tradicionāli lielu dividenžu maksāji ir tie uzņēmumi, kas darbojas mazāk cikliskās tautsaimniecības nozarēs, piemēram, komunālo pakalpojumu uzņēmumi. Tiesa gan, pēdējā laikā investori nav izrādījuši pārlieku lielu prieku par šādām akcijām. Šajā pašā laikā lielākā dividenžu izaugsme nāk no tehnoloģiju, finanšu un enerģijas nozares uzņēmumiem, kuri pārsvarā netiek uzskatīti par ļoti stabiliem dividenžu maksātājiem. Lielā mērā šāda izaugsme ir tādēļ, ka pasaules ekonomika joprojām ir spēcīga, šo uzņēmumu peļņa aug un daudzas šādas kompānijas sēž uz lielas skaidras naudas kaudzes (viena alternatīva ir to dalīt atpakaļ investoriem ar dividenžu un akciju atpirkšanas palīdzību).

Visu rakstu Cer uz dividendēm lasiet 24. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru