Foto: Publicitātes

Informācijai: Latvijas iedzīvotāju interneta lietošanas paradumi 

Interneta izpētes uzņēmuma Gemius Latvia vadītāja Linda Egle stāsta par Latvijas iedzīvotāju interneta lietošanas paradumiem, par to, ko visbiežāk meklē google meklētājā, kā arī skaidro, kāds ir vidējais interneta lietotājs Latvijā.

Dienas Bizness, 2016. gada 22. februāris plkst. 12:16

80% Latvijas iedzīvotāju ir sasniedzami internetā

Latvieši ir aktīvi interneta lietotāji. Pirms vairākiem gadiem valdīja uzskats, ka internets ir domāts  jauniešiem, tāpēc arī reklāmdevēji bieži svārstījās, vai likt reklāmu internetā vai nelikt, jo tādējādi sasniegtu tikai jauniešus. Šobrīd varu teikt, ka tā noteikti nav - arī vecāka gada gājuma cilvēki apgūst un lieto internetu. Šobrīd 80% Latvijas iedzīvotāju ir sasniedzami internetā. Tendences liecina - jo mazāka valsts, jo lielāka sasniedzamība. Noteikti var teikt, ka esam aktīvi lietotāji, lai gan par mums aktīvāki ir igauņi. Runājot skaitļos, Latvijā mēneša griezumā ir 1 430 000 aktīvie interneta lietotāji, kuri izmanto datoru; 800 000, kuri lieto internetu telefonā un apmēram 400 000 - planšetē, protams, jāatceras, ka šie skaitļi nav saskaitāmi, jo viens un tas pats cilvēks var lietot internetu gan datorā, gan telefonā, gan planšetē - šie dati pārklājas. Mēs mērām ne vien to, kā internets tiek lietots, bet arī reklāmas kampaņu efektivitāti internetā, piemēram, kuras vecuma grupas vairāk klikšķina uz baneriem. Esam noskaidrojuši, ka vairāk uz baneriem klikšķina vecuma grupa 55+, jaunieši skrien visam pāri ar acīm, viņu uzmanību piesaista bildes un video - viņi nav pieraduši lasīt garus tekstus, taču, ja  40+ vecuma grupas cilvēku ieinteresēs informācija banerī, viņš uz tā uzklikšķinās un uzzinās par konkrēto piedāvājumu visu iespējamo informāciju. Vidējā un vecākā paaudze ir pieradusi pie avīžu laika, viņi ir gatavi lasīt un iedziļināties.

Vidējam interneta lietotājam Latvijā ir 25 – 44 gadi

78% interneta lietotāju izmanto internetu katru dienu, 72% nav bērnu, kuri jaunāki par 15 gadiem, 69% komunicē latviešu valodā, 30% - krievu valodā. Interneta lietotāju vidū visbiežāk sastopami cilvēki ar vidējo speciālo vai augstāko izglītību - 27% ar augstāko izglītību,  30% ar vidējo speciālo izglītību. Visbiežāk pārstāvētā profesija interneta lietotāju vidū ir speciālists, biroja darbinieks. 79% no visiem interneta lietotājiem dzīvo pilsētās, 39% no interneta lietotājiem ir rīdzinieki. Ja runājam par dzimumu, sievietēm ir neliels pārsvars (51%). Protams, atbilstoši katrai interneta lapai šis lietotāju sadalījums būs atšķirīgs.

Internetā visbiežāk lasa ziņas

Viens lietotājs katru dienu lasa vismaz trīs ziņu portālus. Tas liecina, ka cilvēki vēlas uzzināt dažādus viedokļus par vienu aktualitāti, jo katrs medijs to atspoguļo nedaudz atšķirīgi. Lasot dažādus portālus, ir iespēja uzzināt vairāk. Internetā meklētākā informācija ir ziņas, kam seko sociālie tīkli, laika prognoze, izklaides un atpūtas iespējas, kultūras notikumi, receptes un pavārmāksla, kā arī auto, tūrisms un ceļošana.

Inbox.lv fenomens

Mūsdienu telefoni pat uzspiež lietot Gmail, bet Inbox joprojām ir pirmajā vietā starp visām interneta lapām, kuras Latvijas lietotāji apmeklē, izmantojot datoru. Inbox jau vairākus gadus atrodas Mīlētāko zīmolu TOPa augšgalā. Tas ir t.s. pašmāju sindroms. Piemērs ir arī draugiem.lv - visur pasaulē Facebook izspiež no tirgus lokālos sociālos tīklus, taču Latvijā draugiem.lv jau pietiekami ilgi turas pretī un pēc lietotāju skaita ir līdzīgās pozīcijās ar Facebook. Bet, atgriežoties pie Inbox fenomena, jāmin arī tā skaidrojums - tāpat kā cilvēki lasa vairākus ziņu portālus, tāpat arī lieto dažādu banku maksājumu kartes un vairākus e-pastus. Tas ir kā garants, rezerves variants. Jāpiebilst, ka daudzi cilvēki Inbox lieto kā platformu, kur spēlēt spēles un veidot galerijas.

Sievietes internetā meklē receptes, vīrieši interesējas par sportu un elektroniku

Ja runājam par tematiem, kuros ir ieinteresēti interneta lietotāji, tos var iedalīt pēc lietotāja dzimuma - sievietēm interesē receptes un pavārmāksla (71% sieviešu meklē šādu informāciju), bet vīriešiem tuvāka ir auto tēma, par ko interesējas 77% vīriešu. 80% vīriešu interesē tēmas, kas saistītas ar elektroniku. Arī ar sportu saistīto informāciju vīrieši meklē vairāk (75%). Mode un skaistumkopšana, vairāk interesē sievietes - to meklē 85% sieviešu, arī medicīna vairāk interesē sievietes (66%). Ja runājam par stereotipiem, tad var minēt spilgtu piemēru - bieži dzirdam, ka Ugunsgrēku skatās tikai sievietes, bet patiesībā dati rāda, ka arī diezgan daudz vīriešu, precīzāk, vairāk nekā 23 000, skatās šo seriālu internetā.

Aizvien vairāk izvēlamies iepirkties internetā

79% no interneta lietotājiem iepērkas internetā, no tiem 51% ir sievietes un attiecīgi 49% - vīrieši. Tendence rāda, ka šis skaitlis nepārtraukti pieaug - aizvien vairāk cilvēku iepērkas internetā. 61% internetā iepērkas gandrīz katru mēnesi, visbiežāk to dara lietotāji vecuma grupā no 25 – 34 gadiem, un lielākoties šie cilvēki ir biroja darbinieki, kuri ļoti ilgu laiku pavada pie datora.

Informāciju sagatavojusi Biznesa augstskola Turība

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2014. gada 15. janvāris plkst. 12:37

Latvijā 12% no visiem interneta skatījumiem tiek veikti no ārzemēm. Aptuveni ceturtā...

Nepalaid garām

SIA Rešetilovs aizvirzās no krīzes, ko uzņēmums savā 28 gadu pastāvēšanas laikā...

Nepilniem 40 000 mikrouzņēmuma nodokļa maksātājiem var nākties domāt par savu nākotni,...

Šefpavārs Maksims Cekots, atverot restorānu Max Cekot Kitchen Rīgā, Torņkalnā, kurā piedāvā...

Lai gan konkurence elektronikas mūzikas instrumentu ražošanas segmentā ik gadu saasinās, SIA...

Investējot 15 miljonus eiro, Salienā, Babītes novada Piņķos uzsākta King's College Britu...

No šīs sadaļas
2016. gada 17. februāris plkst. 15:52

Sociālajā tīklā Facebook ikviens lietotājs ir vidēji 3,57 paziņu attālumā no jebkura...

2016. gada 02. februāris plkst. 11:46

Šobrīd pasaulē tiek izstrādāts piektās paaudzes mobilo sakaru tīkla infrastruktūras prototips,...

2016. gada 02. februāris plkst. 11:35

Izveidota Skanstes apkaimes mājaslapa skanste.lv. Tajā apkopota informācija par teritorijas nozīmīgākajām...

2016. gada 28. janvāris plkst. 10:26

Kompānijas Facebook pērnā gada pēdējā ceturkšņa peļņa ir vairāk nekā divkāršojusies,...

2016. gada 26. janvāris plkst. 15:40

Vācu režisors Verners Hercogs, pirmdien Sandensas festivālā, prezentējot savu dokumentālo filmu...

2016. gada 25. janvāris plkst. 15:38

Mikroblogošanas vietnes Twitter vadītājs Džeks Dorsijs pirmdien paziņoja par augstākā līmeņa...

2016. gada 15. janvāris plkst. 8:44

Tapusi Latvijā ražoto pārtikas produktu elektroniskā datu bāze, ļaujot ārvalstu tirgotājiem atrast...

2016. gada 13. janvāris plkst. 10:43

Darbiniekiem Eiropā turpmāk būs jāpiedomā par privātu ziņojumu sūtīšanu darba laikā,...

2016. gada 11. janvāris plkst. 16:20

Mazumtirdzniecības izaugsmē izrāvienu piedzīvo pirkumi interneta veikalos un pa pastu ar apgrozījuma...

2016. gada 11. janvāris plkst. 11:18

«Mēs esam pavisam jauns latviešu startups Writer.is, kas meklē komandas biedru ar...