Inkubatoru vietā – LIAA filiāles

2016. gada 07. janvāris plkst. 7:53
Autors: Anda Asere
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Jaunā biznesa inkubatoru programma būs atšķirīga no iepriekšējās, viena no galvenajām izmaiņām – inkubatoru vietā darbosies Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras filiāles, ceturtdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Laikā, kad beidzies pārejas periods un pirms nākamā biznesa inkubatoru programma ir sākusies, vairāk par gaidāmo stāsta Raimonds Aleksejenko, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks.

Kādi ir pēdējie jaunumi – kad varētu gaidīt jauno programmu un kādā formā?

Nākamā perioda programmā visiem inkubatoriem kopā paredzēti nedaudz vairāk kā 32 miljoni eiro – 25 miljoni reģionālajiem inkubatoriem un septiņi miljoni Rīgas radošajam inkubatoram. Inkubācijas pakalpojumu pieejamību reģionos nodrošinās LIAA, veidojot struktūrvienības ārpus Rīgas. Iepriekšējā periodā lielākā problēma bija tā, ka, no valsts viedokļa, inkubācija nepieciešama visā Latvijā, bet tā bija pieejama tikai atsevišķos reģionos un ļoti atšķirīgā kvalitātē. Rīgā būs pieejams tikai radošais inkubators, jo šeit es zinu vismaz piecus uzņēmumus, kas jau nodrošina inkubācijas pakalpojumus. Rīgā tirgus pats strādā un, iejaucot valsti, varam tikai visu sabojāt. Taču reģionos nav nevienas pilsētas, kur ir potenciāls darboties komerciālam inkubatoram.

Prakse ir pierādījusi, ka iepirkums inkubatoru operatoru izvēlei neder. Pirmkārt, vienā pakalpojumā sajauktas telpas, konsultācijas un naudas piešķiršanas funkcija – granta dalīšana, tāpēc iepirkums vienā lielā pakalpojumu masā neder. Otrkārt, ar iepirkumu nevar nodrošināt vienādu kvalitāti visos reģionos. Vienmēr būs tādi, kur mazāk uzņēmumu vai zemāka kvalitāte, un būs reģioni ar vairāk veiksmes stāstiem, piemēram, Ogre un Jelgava Rīgas tuvuma dēļ vienmēr ir interesantas un allaž atradīsies kāds, kas gribēs tur darboties. Lai nodrošinātu vienādu pakalpojumu kvalitāti, vienota inkubācijas tīkla ieviešanu šobrīd redzam tikai caur vienu mehānismu – LIAA. No Rīgas nevarēsim konsultēt reģionu uzņēmējus – tas ir neefektīvi, tādēļ reģionos būs LIAA filiāles vai struktūrvienības ar LIAA darbiniekiem, kas ikdienā strādās ar jaunajiem komersantiem. Šie cilvēki tiks meklēti un jau tiek meklēti sadarbībā ar pašvaldībām, notiek sarunas ar inkubatoru darbiniekiem, no pašvaldības prasām rekomendācijas, kurus cilvēkus uzrunāt.

Lielajās pilsētās plānojam nodrošināt pilnvērtīgu inkubācijas pakalpojumu – vismaz 250 m2 atklātā ofisa telpas, kas brīvi pieejamas uzņēmējdarbības uzsācējiem, vienu līdz trīs LIAA darbiniekiem, kas strādās ar šiem uzsācējiem. Programmas ietvaros uzsācējiem būs pieejami LIAA iepirkti konsultāciju pakalpojumi, apmācības, jaunu produktu izstrādes pakalpojumi, ārējo tirgu apgūšanas pasākumi utt. Ja LIAA standartizētie iepirktie pakalpojumi nenodrošinās uzņēmuma vajadzības, vienmēr ir iespēja sniegt atbalstu grantu veidā, piemēram, par ražošanas telpu nomu vai iepērkot specifiskus pakalpojumus.

Tātad mainās arī finansēšanas modelis?

Jā. Līdz šim iepirkuma un konkursa dēļ mehānisms strādāja tā, ka vispirms uzņēmums tērē savu naudu un vēlāk saņem finansējumu no inkubatora. Nobīde, kamēr uzņēmums saņem līdzfinansējumu, bija vismaz seši, septiņi mēneši, kas mazam un jaunam uzņēmumam ir ilgs laiks. Jaunais modelis atļauj to, ka valsts tērēs savus līdzekļus un uzņēmējs neredz struktūrfondu norēķinu birokrātiju. Aģentūra varēs samaksāt par visiem pakalpojumiem uz priekšu, nodrošināt, ka uzņēmums saņem visas konsultācijas un citus pakalpojumus un nodarbojas ar biznesu. Ja nepieciešams paša līdzfinansējums, komersants piemaksās starpību, bet nav jāfinansē pilnas projekta izmaksas.

Vai es pareizi saprotu – turpmāk inkubatori būs LIAA filiāles, kur strādās bijušo inkubatoru darbinieki?

Daļēji jā. Bijušo inkubatoru labākos darbiniekus, piemēram, JIC biznesa inkubatora vadītāju Agri Ķipuru mēs nepārvilinātu vienkārša iemesla dēļ – mēs nekad nevarēsim nodrošināt tās ambīcijas un algu, ko viņam nodrošina privātais sektors. Tos cilvēkus, ko nav iespējams nopirkt par inkubatoru vadītājiem, mēs nepazaudēsim – piesaistīsim kā mentorus. Nekas neliedz arī pirkt šādu cilvēku pakalpojumus kā konsultācijas.

Visu rakstu Inkubatoru vietā – LIAA filiāles lasiet 7. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu