Intervija: Apdrošinātāji jāiesaista privātajā obligātās veselības apdrošināšanas sistēmā 

Latvijā vidējā apdrošināšanas prēmija vēl nav sasniegusi pirmskrīzes līmeni.

Žanete Hāka, 02.06.2016

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Kaut arī aizvadītajā gadā apdrošināšanas tirgū noritēja aktīva konsolidācija, daļai apdrošinātāju šeit nāksies slēgt darbību vai pievienoties kādai citai starptautiskajai grupai, intervijā laikrakstam Dienas Bizness saka AAS Gjensidige Baltic vadītājs Latvijā Aleksandrs Rjabovs.

Apdrošinātāju darbību, pēc viņa domām, nākotnē ietekmēs arī obligātās veselības apdrošināšanas modelis. Pēc viņa teiktā, apdrošinātājiem būtu tajā jāiesaistās. Privātā obligātās veselības apdrošināšanas sistēma, atšķirībā no valsts sistēmas, veicinātu konkurenci nozarē. Apdrošinātāji konkurēs savā starpā, piedāvājot klientiem labākus segumus un zemākus tarifus, bet ārstnieciskās iestādes konkurēs, lai noslēgtu sadarbības līgumus ar apdrošinātājiem. Konkurence neļaus cenām nepamatoti kāpt uz augšu, bet katram pacientam būs nodrošināta izvēles brīvība, jo viņš varēs izvēlēties sev piemērotāko programmu. Neefektīviem pakalpojumu sniedzējiem nāksies mainīt savu biznesa modeli, bet valstij nebūs jāfinansē vai, pareizi sakot, nebūs jādotē tās medicīniskās iestādes, kas strādā nekvalitatīvi.

Otrs variants ir celt nodokļus vai ieviest vēl vienu nodokli, kas tiks novirzīts ārstniecisko izdevumu segšanai. Pie šī scenārija nav skaidrs, kas kontrolēs medicīniskās iestādes, cenas, kā tiks nodrošināta konkurences vide veselības aprūpē. Valstij būs jāuzņemas vēl viena funkcija – administrēt šo sistēmu, kas, mūsuprāt, neatbilst brīva tirgus loģikai. Esmu pārliecināts, ka darba devēji nebūs apmierināti ar nodokļu celšanu, jo arī bez tā mēs visu laiku sūdzamies par to, ka nodokļu nasta ir liela un samazina Latvijas ekonomikas konkurētspēju, uzsver A. Rjabovs.

Visu interviju iespējams izlasīt ceturtdienas, 2.jūnija, laikrakstā Dienas Bizness!

Jaunākais izdevums