Foto

Islandē jau četrus mēnešus turpinās vulkāna izvirdums

BNS, 27.12.2014

Foto: AFP

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Baurdarbungas vulkāna izvirdums Islandē, kas sākās augusta beigās, joprojām turpinās, ziņo Islandes Meteoroloģijas dienests.

Izvirdums radījis vairāk nekā 80 kvadrātkilometru plašu lavas lauku, kopējais lavas apjoms pārsniedzis pusotru kubikkilometru. Izplūdušās lavas ziņā tas ir lielākais izvirdums pasaulē kopš 18.gadsimta.

Zemestrīču skaits un intensitāte pēdējās nedēļās ir sarukusi, tomēr pagaidām nav pazīmju, kas liecinātu par drīzu izvirduma beigšanos.

Izvirdums notiek vairākus desmitus kilometru uz ziemeļaustrumiem no centrālā vulkāna, ārpus Vatnajēkidla ledāja.

Tas joprojām rada aptuveni 35 tūkstošus tonnu sēra dioksīda diennaktī, kas ir teju trīsreiz vairāk par saimnieciskās darbības radīto sēra dioksīda emisiju Eiropas Savienībā.

Izvirduma tuvumā Islandē novērota nāvējoši augsta sēra dioksīda koncentrācija, dažkārt vējš lielo piesārņojumu aiznes uz apdzīvotām vietām, tomēr pēdējo nedēļu laikā gaisa piesārņojums ir mazinājies.

Pagaidām nav piepildījušās prognozes par eksplozīvu izvirdumu Baurdarbungas centrālajā vulkānā, kas varētu izraisīt milzīgu pelnu mākoni un daudz lielāku sēra dioksīda un citu gāzu izplūdi atmosfērā.

Izvirdums var turpināties vēl vairākus mēnešus vai pat gadus, prognozē speciālisti.