Jaunzēlandē «piens apraujas» vēl vairāk 

«Arī rietumniekiem tā gadās!» – Apmēram tāda gaisotne šodien valda Ķīnas plašsaziņas galvenajās ziņās. Āzijas lielvalsts jau ilgāku laiku cieš no pašmāju patērētāju neuzticības vietējām pārtikas precēm, sevišķi zīdaiņiem domātajiem piena produktiem.

Didzis Meļķis, 05.8.2013

Nu izrādījies, ka Jaunzēlandē bāzētais piena industrijas gigants Fonterra ir spiests atsaukt vairākas savas zīdaiņu pārtikas eksporta partijas, jo tās ražotnē atklāta baktērija – Clostridium, kas, nokļuvusi produktos, potenciāli var izraisīt botulismu.

Šī biznesa un sabiedrisko attiecību neraža Jaunzēlandes pieniniekiem uzkritusi jau tā sliktā gadā, kad sausuma dēļ cieš šai pasaulē lielākajai piena izstrādājumu eksporta zemei tik nozīmīgā industrija. Piens un tā izstrādājumi ir valsts galvenā eksportprece. Tās apjomi pārsniedz 10 miljardus Jaunzēlandes dolāru (vairāk nekā 4,22 miljardi latu) gadā, teikts Jaunzēlandes Piensaimnieku asociācijas mājaslapā. 95% valstī saražotā piena tiek eksportēti.

Fonterra vadītājs Teo Spīrings pēc nedēļas nogalē notikušā skandāla šodien ieradies ātri saorganizētā vizītē Pekinā ar personīgu atvainošanos un uzticības apliecinājumiem kompānijai tik nozīmīgajam Ķīnas tirgum, ziņo Financial Times.

Ķīnas rīcībai ar Fonterra attiecīgās produkcijas atsaukumu šodien sekojusi arī Vjetnama.

DB jau rakstīja (12.04.2013.), ka neuzticības dēļ pret pašmāju ražojumiem ķīnieši rīko pat īpašus iepirkšanās čārterreisus uz Austrāliju, un bažas par zīdaiņiem domāto piena produktu deficītu Ķīnas mazuļu piebarošanas dēļ šogad bija nonākušas līdz pat Lielbritānijai. Piena produktu pārdošanas ierobežojumus iebraucējiem ieviesis arī Ķīnas autonomi pārvaldītais Honkongas reģions, kam ir arī sava muita, kas veic arī attiecīgo uzraudzību. Ķīnas vēstniecība Latvijā DB komentēja, ka saindētās zīdaiņu pārtikas skandāli valstī ir vien nepatīkami starpgadījumi un ka patiesībā absolūti lielākā daļa bērnu pārtikas ir droša. Nu taisnoties nākas arī līdz šim Ķīnā par kvalitātes garantu turētajam Rietumu zīmolam.

Laikraksts FT vēršanos pret Fonterra savelk kopā ar neseno Ķīnas varas iestāžu vēršanos pret britu farmācijas gigantu GlaxoSmithKline ar apsūdzībām korupcijā, kā arī ar sākto pretmonopola izmeklēšanu Rietumu zīmolu zīdaiņu piena produktu sakarā. Jaunzēlandes premjers Džons Kijs gan šķiet vairāk gatavs atzīt kļūdas «savā galā» un uzdod retorisku jautājumu, kā gan Fonterra pamanījusies novilcināt skandalozo faktu nākšanu gaismā, ja apšaubāmais produkts saražots jau pērn maijā.

Tevi varētu interesēt

Lai gan šodien zemkopības ministre Laimdota Straujuma pie sarunu galda bija aicinājusi...

Ja pēc plānotās piena kvotu atcelšanas 2015.gadā nozarē iestāsies cenu krīze, lauksaimniekiem...

Piena pārstrādes a/s Lazdonas piensaimnieks 2012. gadā palielinājusi piena iepirkuma cenu, audzējot...

Pēc krīzes, kad dominēja lētums, šovasar saldējuma ražotāji sola konkurēt premium segmentā....

Patlaban 23% no Latvijā saražotā piena tiek izvests, tomēr pieaugošo tendenci ietekmēt...

Nepalaid garām

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...