Kādus kredītus izvēlas iedzīvotāji Latvijā? 

Naudas kredīts ir kļuvis par ierastu lietu daudziem Latvijas iedzīvotājiem – kā liecina Latvijas bankas kredītu reģistra statistika šī gada pavasarī 736.7 tūkstošiem valsts iedzīvotāju ir spēka esošas kredītsaistības. Kādiem mērķiem tiek lietota šī nauda un kādi ir kredītu ņemšanas paradumi pēdējos gados?

VIA SMS SIA, 10.8.2019

Kā liecina aktuālā statistika, vispopulārākais aizdevumu veids mūsu valstī ir kredīti patēriņam, kredītkartes un overdrafti. Šāda veida naudas kredīts noder tam, lai uzreiz iegādātos preci vai izmantotu pakalpojumu, bet par to samaksātu vēlāk – visdrīzāk pakāpeniski. Kredīts patēriņam ir visbiežāk ņemtais aizdevums, taču šāds naudas kredīts bieži vien nav liels, tāpēc izsniegtās naudas ziņā maijā tas ir bijis vien trešais populārākais aizdevuma veids Latvijā, aiz mājokļa kredīta un kredīta nekustamā īpašuma iegādei.

Aizņemas arvien pārdomātāk

Gan statistika, gan aizdevēju klientu aptaujas liecina par to, ka par spīti tam, ka izsniegto patēriņa kredītu apjoms ir liels, cilvēki ir sākuši aizņemties krietni pārdomātāk nekā kādreiz. Cilvēki ir sapratuši, ka šāds naudas kredīts patēriņam ir jāizmanto prātīgi un tādos gadījumos, kad šī nauda ir noderīga kaut kam, kas ir nepieciešams ieguldījums ikdienā. Piemēram, iegādājoties preci, kas nepieciešama ikdienas soļa veikšanai, kā veļas mašīnu, tiek ņemts naudas kredīts, kuru var atdot 12 mēnešu laikā. Tāpat cilvēki arvien labāk ir iemācījušies veikt savu finanšu plānošanu un maijā 84,2% visu saistību tiek atmaksātas bez kavējumiem. Kā liecina statistika, samazinājies arī ilgstoši neatdotu kredītu skaits.

Izmanto iespēju aizņemties internetā

Lielākā daļa no visiem kredītiem patēriņa vajadzībām tiek pieteikti internetā, kā iemeslu šādai izvēlei dažādās aptaujās minot tieši ātrumu un ērtumu. Ātrais serviss bieži vien ir svarīgāks nekā aizdevuma izmaksas, jo nereti pie savas bankas ir iespējams saņemt izdevīgāku aizdevumu, taču lēnāk. Līdz ar to, bankas seko patērētāju interesēm un paradumiem, un arī piedāvā pieteikties patēriņa kredītam internetbankās. Tiesa – lai arī no kā cilvēks aizņemas - bankas vai nebanku aizdevēja, vienmēr jārēķinās ar apstākli, ka pieteikuma izvērtēšana var prasīt ilgāku laiku un precizējumus no klienta puses.

Domā par savu kredītvēsturi

Viens no faktoriem, kas ietekmē cilvēku atbildīgu aizņemšanos, ir cilvēku uztraukums par tīras kredītvērtures uzturēšanu. Šī brīža realitāte nosaka, ka kavētus maksājumus kādam pakalpojumu sniedzējam nav iespējams noslēpt no citiem aizdevējiem. Pat viens ilgstoši kavēts telefona rēķina maksājums var sabojāt kredītvēsturi tā, ka nekāds jauns naudas kredīts internetā vairs nebūs pieejams. Informācijas apmaiņa starp uzņēmumiem norit ļoti raiti un nav grūti apdraudēt savu kredītreitingu.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Ņemot vērā, kādas šobrīd ir īres cenas mājokļiem, daudzi šobrīd mēģina iegādāties savu mājokli, izmantojot iespēju saņemt hipotekāro kredītu. Taču sabojātas kredītvēstures gadījumā šis process var sadārdzināties vai vispār kļūt nepieejams. Tā kā cilvēki šo apzinās, viņi arī nopietni izturas pret savām mazajām kredītsaistībām, un neriskē ar to, ka kāds neatdots naudas kredīts var radīt nopietnas problēmas nākotnē.

Uzkrājumi ir un tos apvieno ar kredītiem

Vēl viena interesanta tendence rāda, ka cilvēkiem Latvijā patīk iegādāties sev nepieciešamās preces saliekot kopā daļu no saviem iekrājumiem kopā ar kredītu, kas paņemts patēriņam. Šāda savu finanšu plānošana liecina par to, ka cilvēkiem nav vēlme ilgi krāt vai arī iztērēt visus savus ienākumus lielāku preču iegādei, tāpēc tiek meklēts papildu finansējums – naudas kredīts internetā. Turklāt vēlme neiztērēt visus uzkrājumus ir saprotama. Kā rāda tendences, pēdējā gadā nav bijusi tendence palielināt uzkrāto naudas summu. Lai gan ir pieaugušas algas, kāpj arī cenas un ne vienmēr ir iespējams atlikt daļu no ienākumiem uzkrājumu veidošanai.

"20190801-1435-latvija-aiznemas2.jpg"

Foto: Pixabay.com

Vislielākās saistības – mājoklim

Kā jau iepriekš tika minēts, šobrīd vismaz galvaspilsētā ir daudz izdevīgāk ir maksāt mēneša maksājumus par hipotekāro kredītu, nevis īrēt dzīves telpu. Tāpēc nav jābrīnās, ka vislielākie aizdevumi tiek pieprasīti mājokļa iegādei un remontam. Aptuveni 20% Latvijas iedzīvotāju ir aizņēmušies šim mērķim, tas nozīmē, ka šiem cilvēkiem ir arī izdevies veiksmīgi sakrāt naudu pirmajai iemaksai, jo hipotekārais kredīts netiek izsniegts pilnā apmērā un prasa līdzfinansējumu. Vienīgais izņēmums ir situācija, kad Jūs varat nodrošināt papildus galvojumu jeb ķīlu, piemēram, kādu citu savu īpašumu. Lielu ieguldījumu hipotekāro kredītu tirgus augšupeju nodrošina arī Altum programma, ar kuras starpniecību valsts garantē daļu no pirmās iemaksas ģimenēm ar maziem bērniem un jaunajiem speciālistiem. Pirmajā gadā kopš valsts izsniedz garantijas jaunajiem speciālistiem vecumā līdz 35 gadiem, tika izsniegti jau 1000 kredīti par kopējo summu 58 miljoni eiro. Tas liecina, ka iespēja maksāt mazāku pirmo maksājumu, ir veicinājusi cilvēku interesi par sava mājokļa iegādi un šāda tendence visdrīzāk saglabāsies arī tuvākajos gados.

Auto pārsvarā ņem uz kredīta

Vēl viena lieta vēl bez mājokļa, ko Latvijā cilvēki pārsvarā iegādājas uz kredīta, ir automašīnas. Tiesa ir divi dažādi aizdevuma veidi, kurus var izmantot auto iegādei:

1. Naudas kredīts auto iegādei. Tā kā summas šādiem kredītiem nav lielas, šo iespēju izmanto vecāku automašīnu pirkšanai. Šī kredīta priekšrocība gan ir tāda, ka auto uzreiz ir pircēja īpašumā.

2. Auto līzings. Privāto transportlīdzekli iegādāties līzingā ir izdevīgi tad, ja runa ir par jaunām vai mazlietotām automašīnām. Tiesa, automašīna skaitīsies aizdevēja īpašums, bet līzinga izmantotājs būs tikai tās turētājs.

Tāpat jāņem vērā, ka naudas kredīts auto iegādei var tikt piešķirts pilnā apmērā, kamēr auto līzinga izmantošanai būs jānodrošina arī savs līdzmaksājums. Tieši šī iemesla dēļ lielākā daļa auto pircēju izvēlas iegādāties vecāku automašīnu, bet saņemt aizdevumu pilnā tās vērtībā.

Rezumējot šī brīža kredītu ņemšanas tendences Latvijā var secināt, ka vispopulārākais ir naudas kredīts internetā ar mērķi izmantot naudu patēriņa vajadzībām, taču vienlaikus pieaug interese par hipotekārajiem un auto kredītiem. Tāpat kredītņēmēji ir kļuvuši prātīgāki, rūpējas par savu kredītvēsturi un aizdevumus apmaksā laikā. Tomēr, lai arī kādus kredītus Jūs neizvēlētos, vienmēr atcerieties to darīt atbildīgi, izvērtējot savas iespējas kredītu atmaksāt laikā un pilnā apmērā!

No šīs sadaļas

Ikvienam dzīvē mēdz rasties situācijas, ka draugi, paziņas vai klienti finanšu grūtību...

Ik gadu tiek nozagti vairāki desmiti īpaši vērtīgi un ekskluzīvi mākslas objekti:...

Ogres nekustamo īpašumu tirgū jau vairākus gadus nebija parādījušies jaunu dzīvokļu projekti,...

Atpūtas kuģītis Vecrīga piedāvā izbaudīt Vecrīgas panorāmu no Daugavas....

Mūsdienās sapnis par savu mājokli vairs nav nesasniedzams. Iedzīvotāju labklājības līmenis arvien...

''Esmu pārliecināts, ka, izmantojot savu tehnoloģiju, mēs varam iztaisnot pat Pizas torni,''...

Latvijas-Baltkrievijas ekonomisko sakaru veicināšanas biedrība (LBESVB) ir sabiedriska organizācija,...

Šī gada 9. maijā Lietuvas galvaspilsētā Viļņā norisinājās Mare Balticum Gaming samits...

Šogad, jau 23. maijā, pirmo reizi Baltijā norisināsies starptautiska konference Google Marketing...

SIA Tomega jau 10 gadus Latvijas tirgū piedāvā izdevīgāko biroja tehnikas lietošanas...