Ķīna septembrī izmantojusi izejvielu cenu kritumu un palielinājusi to iepirkumu apjomus, raksta Reuters.
Tiek ziņots, ka septembrī, piemēram, Ķīnas vara imports sasniedzis 16 mēnešu augstāko līmeni, savukārt dzelzs rūdas importa apjomi pieauguši līdz astoņu mēnešu augstākajam līmenim. Savukārt Ķīnas jēlnaftas imports septembrī pieauga līdz vidēji 4,98 miljoniem barelu dienā, kas gan ir par 12,2% mazāk nekā attiecīgajā laika posmā pērn. Tāpat no Ķīnas pagājušajā mēnesī palielinājies akmeņogļu imports.
Analītiķi lēš, ka Ķīnas tendence manāmi palielināt izejvielu apjomu pirkumus to cenu kritumu brīžos varētu turpināties.
Jānorāda, ka vara cena augustā un septembrī saruka par gandrīz 30%. Par 5,5% septembrī samazinājās arī dzels rūdas cena. Saruka arī naftas cena. Ziemeļjūras jēlnaftas vērtība septembrī samazinājās par 9,7% Procentuāli straujāks cenas kritums šajā laika posmā ir bijis citam naftas tirgus etalonam - Amerikas vieglajai jēlnaftai (West Texas Intermediate jeb WTI). Šīs markas jēlnaftas cena kopš trešā ceturkšņa sākuma ir sarukusi par 10,7%.
Šobrīd Ķīna (tās būvniecības sektors) ir lielākais metālu patērētājs pasaulē. Ja Ķīnas nekustamo īpašumu sektorā būs nopietns aktivitātes kritums, cena varētu kristies. Pagaidām attiecībā uz Ķīnu noteiktas prognozes izdarīt ir samērā pagrūti, jo šīs valsts ekonomiskā aktivitāte, rēķinot iekšzemes kopprodukta pieaugumu gada izteiksmē, pagaidām uzrāda tendenci sarukt tikai par dažām procenta desmitdaļām. Attiecībā uz Ķīnu drīzāk būtu jāņem vērā iekšējā patēriņa pieaugums, kas ļoti spēcīgi kompensē to, ko valsts ekonomiskajai izaugsmei nodarījusi Rietumu ekonomiku patērētāju aktivitātes samazināšanās. Proti, sarūkot pasaules otrās lielākās ekonomikas eksporta izaugsmes tempam kritums tiek kompensēts ar iekšējā patēriņa nozaru - mazumtirdzniecības un būvniecības apjomu palielināšanos.