Ķīna un Japāna brīdina ASV saistībā ar maksātnespēju 

Ķīna un Japāna aicinājušas ASV izvairīties no maksātnespējas iestāšanās, brīdinot, ka tā atstās sekas uz visas pasaules ekonomiku. Tikmēr republikāņi un demokrāti joprojām nav spējuši atrast vienošanos, kas atrisinātu saspīlēto situāciju.

Jānis Rancāns, 2013. gada 08. oktobris plkst. 11:45

Baraks Obama

Foto: EPA/LETA

Pekina nākusi klajā ar paziņojumu, ka «pulkstenis neapturami tikšķ» un aicinājusi Vašingtonu gādāt par ķīniešu investīciju drošību. Ķīnas valdība pieprasījusi, lai ASV prezidenta Baraka Obamas administrācija spertu konkrētus soļus, kas nodrošinātu, ka valsts izvairās no maksātnespējas. «Parāda garantēšana ir vitāli svarīga ASV un pasaules ekonomikai. Tā ir ASV atbildība,» sacījis Ķīnas finanšu ministra vietnieks Žu Guangjao (Zhu Guangyao).

Bažas par ASV parādu krīzes ietekmi uz valūtu tirgiem paudusi Japāna. ASV maksātnespējas iespējamības pieaugums varētu likt investoriem atteikties no dolāra, kas strauji celtu Japānas jenas cenu. Tokija aicinājusi ASV atrisināt savus parādu griestu jautājumus bez tālākas kavēšanās. Japānas valdībai piederošās ASV parādzīmes varētu strauji zaudēt savu vērtību, ja situācija netiks atrisināta, paudusi Tokija.

Tikmēr ASV valdošie politiskie spēki joprojām nav spējuši atrast vienošanos, kas ļautu valdībai darbu atsākt pilnībā un novērstu draudošo maksātnespēju, kas var iestāties jau 17. oktobrī, ja netiks atrasts risinājums saistībā ar parādu griestu celšanu. Vienlaikus izskanējis, ka ASV varētu piemērot īstermiņa risinājumu, lai izvairītos no katastrofas. Tādējādi republikāņiem un demokrātiem tiktu dots papildus laiks, lai sameklētu ilglaicīgāku risinājumu.

Republikāņu senators Robs Portmans sācis darbu pie plāna, kura ietvaros varētu tikt samazināti federālās valdības tēriņi, kā arī reformēts ASV nodokļu kodekss. Patlaban gan nav skaidrs, cik lielu atbalstu Kongresā šāds piedāvājums varētu iegūt, vēsta Reuters.

Sabiedriskās domas aptaujas tikmēr liecina, ka no saspīlējuma saistībā ar ASV finanšu problēmām visvairāk cieš republikāņi. Saskaņā ar aptauju – lielākā daļa amerikāņu (70%) uzskata, ka republikāņi un Kongress rīkojas nepareizi.

Db.lv jau vēstīja, ka ASV valdības pārtraukums ilgst jau otro nedēļu, un pagaidām neizskatās, ka tas tuvotos nobeigumam, tomēr strauji tuvojas 17. oktobris, kad ASV Kongresam jāpaaugstina parāda griesti vai tās riskē bankrotēt.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2013. gada 04. oktobris plkst. 12:15

ASV valdības darba daļēja apturēšana sākusi ietekmēt valsts kompāniju darbu – tādi...

2013. gada 04. oktobris plkst. 10:39

ASV problēmām ar maksātspējas nodrošināšanu turpinoties jau trešo dienu lielāku...

2013. gada 04. oktobris plkst. 8:10

ASV ir ceļā uz energopašpietiekamību, savukārt Krievijai nākotnē var būt problēmas ar...

2013. gada 02. oktobris plkst. 11:25

Vairāk nekā piecsimt retro automobiļu īpašnieki pulcējušies ASV Nebraskas štata...

2013. gada 01. oktobris plkst. 9:24

Baltā nama budžeta direktore uzdevusi federālajām aģentūrām sākt vērt ciet savas durvis,...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...