Latviešu inovāciju brīnumbērns

2017. gada 14. novembris plkst. 6:36
Autors: Alans Amrons - amerikāņu izgudrotājs, 40 patentu turētājs, DB viesautors*, sagatavoja Annija Apsīte
Sadaļa: Eksperti
Dalies ar šo rakstu

Kad Kristeram Jurševskim bija vien 15 gadu, viņš, pateicoties savām teju unikālajām spējām, tika pieņemts darbā Draugiem Group kā programmētājs.

Kristers sāka nodarboties ar programmēšanu 12 gadu vecumā. Viņš ieraudzīja Stīvu Džobsu laižam klajā AppStore un atcerējās viņu sakām, ka ikviens var radīt savas aplikācijas. Kristeram tajā laikā tas šķita kaut kas fantastisks, jo viņam bija daudz ideju un vienlaikus ļoti daudz informācijas, kas jāapgūst, lai sāktu radīt aplikācijas platformai. Viņš sāka apgūt UI/UX dizainu, lai ar programmēšanas palīdzību spētu realizēt savas ieceres. Viņš veiksmīgi realizēja pats savu projektu, kas ļāva viņam iegūt lielisku darbu 15 gadu vecumā Draugiem Group. Kristers tur strādāja 2 gadus kā iOS programmētājs. Pēc tam viņš darbu atstāja, lai realizētu pats savas idejas. Papildus iOS viņš apguva arī citas programmēšanas valodas.

Būdams gudrs, tehnisks un radošs, Kristers, redzot, ka pasaulē ārkārtīgi populāri ir kļuvuši droni, sāka izrādīt par tiem pastiprinātu interesi. Tā kā arvien pieauga lidojošo dronu pieprasījums un līdz ar to arī skaits, tas sāka radīt draudus un problēmas gaisa satiksmē visā pasaulē. Sāka rasties tūkstošiem ziņojumu par dronu radītajiem negadījumiem un par traucēšanu gaisa satiksmei. Pēc neilga laika šādas pašas problēmas sāka parādīties arī tepat Latvijā.

Eiropas Savienība un citas institūcijas radīja noteikumus un regulas dronu izmantošanai, bet tikai neliela daļa cilvēku par šiem likumiem zina un vēl mazāka daļa tos ir lasījusi. Kādu laiku likumi jau ir spēkā, bet lielākā daļa cilvēku, uz kuriem tie attiecas, joprojām ar tiem nav iepazinušies.

Kristeram ir draugs aviācijā, kurš pastāstīja viņam par Eiropas Dronu asociāciju un tās rīkotajiem pasākumiem. Kristers nolēma, ka vēlas kaut ko uzsākt šajā virzienā. Viņš atrada aplikāciju, kas bija radīta Polijā, ar līdzīgu ideju kā viņējā, taču, pēc Kristera domām, tai bija būtiski trūkumi, saistīti ar lietošanas ērtumu. Viņš radīja pats savu aplikācijas prototipu un pastiprināti iepazinās ar visām niansēm un noteikumiem, kas ir saistīti ar gaisa telpu. Kad viņš bija iepazinies ar visu nepieciešamo informāciju, Kristers rada risinājumu, kas saistīts ar drona lietošanas problēmām, un izveidoja pilnvērtīgu aplikāciju, kas ir arī ērti lietojama. Viņa animācijas padarīja aplikāciju pietiekami vienkārši lietojamu jebkuram, kurš uzsāk izmantot dronus, taču vienlaikus lietotne atbilst arī pieredzējušu pilotu vajadzībām.

Pašlaik Kristers ir 21 gadu vecs, ar astoņu gadu pieredzi dizaina veidošanā un programmēšanā. Viņš ir absolvējis Rīgas Centra humanitāro vidusskolu un šobrīd mācās Rīgas Stradiņa Universitātē studiju programmā Starta uzņēmējdarbības vadība. 2018. gadā viņš plāno studijas pabeigt.

Pagaidām viņš vēl nav iesniedzis patentu vai preču zīmi, bet pēc savas aplikācijas Drone Pilot (dronepilot-app.com ) palaišanas plāno to izdarīt. Tā ir visai sarežģīti programmēta aplikācija ar glītām animācijām un elementāru lietojamību. Viņš šobrīd pats finansē savu projektu, taču meklē papildu finansējumu, lai attīstītu analītisko tīkla platformu un arī aplikāciju Android vidē. Mērķis ir aplikāciju palaist jau šomēnes.

Šobrīd gaisa telpas aplikācija Drone Pilot domāta lietošanai tikai Latvijā. Viņš vēlas nodibināt attiecības ar vietējām organizācijām (Latvijas gadījumā – Civilo aviācijas aģentūru un AS Latvijas Gaisa satiksmi), lai nodrošinātu aplikācijā esošo datu atbilstību realitātei un tie būtu pieejami pēc iespējas ātrāk un ērtāk.

Katrai valstij ir atšķirīgi gaisa telpas noteikumi, regulas un likumi, līdz ar ko, lai radītu tiešām labu produktu, tas vispirms ir jāievieš Latvijā, lai tas pats pēc tam būtu iespējams arī citās valstīs. Kad Kristers sāka mācīties programmēšanu, vispirms viņš radīja oriģinālu ideju, kas aizveda pie reāla izgudrojuma. Viņš to pierakstīja, uzzīmēja, izsapņoja un nenogurstoši sāka pie idejas strādāt.

Nākamajā DB numurā būs iespējams lasīt par citām inovatīvām idejām un izgudrojumiem, kas radušies tepat Latvijā. Ar prieku pastāstīšu jums par tiem un lūkošu arī jūsos radīt iedvesmu. Ja ir radusies kāda ideja vai izgudrojums, par kuru vajadzētu pastāstīt šajā slejā vai arī vienkārši ir vēlme ar mani sazināties, to var izdarīt, rakstot uz alanamron@yahoo.com.


*kļuvis pasaulslavens, pateicoties savam izgudrojumam - līmlapiņām Post-it

Dalies ar šo rakstu