Investors

Latvijā pērn uzsākts lielākais tiešo investīciju projektu skaits pēdējo desmit gadu laikā

Db.lv, 11.10.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā pagājušā gada laikā uzsākti 53 jauni ārvalstu tiešo investīciju projekti, salīdzinot ar 38 gadu iepriekš, liecina jaunākais EY (agrāk Ernst & Young) investīciju piesaistes pētījums Attractiveness Survey Europe 2018.

Latvijas 53 jaunie tiešo investīciju projekti ir mazāk nekā Lietuvā, kurā pērn uzsākti 74 projekti, bet vairāk kā Igaunijas 38 investīciju projekti. Tiešo investīciju projekti 2017. gadā Latvijā radījuši 2690 jaunas darba vietas .

Jaunākais EY (agrāk Ernst & Young) investīciju piesaistes pētījums Attractiveness Survey Europe 2018, kas vērtē ārvalstu tiešo investīciju piesaisti Eiropas valstīs, parāda, ka kopumā pērn Eiropā uzsākti 6 653 jauni ārvalstu investīciju projekti, kas ir par 10 % vairāk kā 2016. gadā. Visvairāk investīciju projekti pērn uzsākti Lielbritānijā (1205), kurai seko Vācija (1124) un Francija (1019). EY pētījums tiek valstīts uz publiski pieejamu, dažādu reģistru un datu bāžu datiem un parāda investīciju projektu un to radīto darba vietu skaitu, taču neatspoguļo ieguldījumu vērtību.

«Latvijā pagājušajā gadā uzsākts lielākais tiešo investīciju projektu skaits pēdējo desmit gadu laikā. Tas ir sasniegums, kas parāda, ka Latvija un Baltija kopumā ir sasniegušas labu atpazīstamību kā drošas un izdevīgas investīciju valstis. Būtiski, ka pēc jaunu projektu skaita esam apsteiguši tādas attīstītas Eiropas valstis kā Austrija un Norvēģija, kurās pērn uzsākti attiecīgi 40 un 26 jauni tiešo investīciju projekti,» saka Guntars Krols, EY Partneris Baltijā.

EY pētījums atklāj, ka Latvijā uzsākto ārvalstu investīciju projektu skaits aug jau trešo gadu pēc kārtas, bet gadu pret gadu pieaugums bijis mazāks kā citās Baltijas valstīs – Lietuvā pērn bijis par 68% vairāk jaunu tiešo investīciju projektu, bet Igaunijā to bijis pat divas reizes vairāk kā 2016. gadā. Latvijā investīcijas radījušas gandrīz divreiz vairāk jaunu darba vietu kā Igaunijā - 2690 Latvijā pret 1362 Igaunijā, bet būtiski mazāk nekā Lietuvā, kur ārvalstu investīcijas radījušas 7487 jaunas darba vietas.

«Mūsu izaicinājums ir spēt piesaistīt investorus, kas Latviju izvēlētos par savu investīciju reģionālo centru, proti, Latvijā veidot galveno ofisu, no kura darbība tiek pārvaldīta arī citās valstīs. Šobrīd šādu funkciju veic lielākas valstis – Polija, Čehija, Ungārija – līdz ar to tās piesaista trīs vai četras reizes vairāk ārvalstu tiešo investīciju projektu kā Latvija,» turpina G. Krols.

EY pētījuma rezultāti norāda arī uz to, ka investoru noskaņojumu pasaulē šobrīd visvairāk ietekmē ģeopolitiskā nestabilitāte, neskaidrība par Brexit procesu, arvien pieaugoša konkurence par labākajiem darbiniekiem un pārmaiņas starptautiskās tirdzniecības regulējumā. Visi šie faktori liek investoriem pārvērtēt turpmāko ieguldījumu stratēģiju, jo šāds investīciju vidi vienlaicīgi ietekmējošo veids un daudzums līdz šim nav pieredzēts.

EY pētījums parāda, ka Eiropā lielākais ārvalstu investīciju avots ir ieguldījumi no citām Eiropas valstīm – 56% ārvalstu tiešo investīciju projektu Eiropā nāk no citas Eiropas valsts, bet ASV kompānijas rada 21% jaunu investīciju projektu Eiropā.

Eiropā kopumā jaunu tiešo investīciju projektu skaits pagājušajā gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, samazinājās, piemēram, Itālijā (-29%), Spānijā (-23%), Polijā (-23%), Šveicē (-19%), Slovākijā (-19%) un Nīderlandē (-17%), bet visstraujāk tas audzis Serbijā (+157%), Luksemburgā (+136%) un Igaunijā (+100%).

Komentāri

Pievienot komentāru