Mazie un vidējie maksās par visiem

Autors: Armanda Vilcāne
2017. gada 03. novembris plkst. 10:59

Galvenie zaudētāji obligātās iepirkuma komponentes (OIK) reformu rezultātā būs mazie un vidējie uzņēmēji, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

To Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē, kurā tika diskutēts par OIK aprēķināšanas kārtību no nākamā gada, uzsvēra gan vairāki deputāti, gan pieaicinātie eksperti. Šādu scenāriju apstiprina arī Ekonomikas ministrijas (EM) provizoriskie aprēķini par OIK izmaiņām.

EM aprēķini skaidri parāda, ka jebkurā no scenārijiem izmaksas augs uzņēmumiem, kas izmanto 0,4 kilovoltu līniju pieslēgumu. Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Enerģētikas komitejas vadītājs Kaspars Osis uzsver, ka tā ir lielākā daļa mazo un vidējo uzņēmumu. «Izvēlētais princips, kurā vieni uzņēmēji zaudē, bet citi iegūst, rada bažas. Sniedzot atbalstu lielajiem patērētājiem, mazie un vidējie uzņēmēji būs zaudētāji,» uzskata K. Osis. Arī Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis domā, ka lielo ražotāju ieguvumus varētu nākties kompensēt mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuru vidū ir liels zemnieku saimniecību īpatsvars.

Šobrīd nedaudz vairāk nekā nedēļu ikvienam elektroenerģijas patērētājam vietnē eptirgotajs.lv pieejams īpašs OIK kalkulators, ar kura palīdzību iespējams pārbaudīt, kādas izmaiņas OIK maksājumos no nākamā gada janvāra sagaida konkrēto lietotāju. Zemnieku saimniecības Kalnavoti īpašnieks Jānis Dzenis atklāj, ka viņa saimniecībā OIK izmaksas tikai pieaugs. Kalkulatora aprēķini liecina, ka, piemēram, feburāra mēneša rēķins varētu palielināties pat par 71,82 eiro, bet deviņu mēnešu ietvaros nākamgad zemnieku saimniecībai par elektroenerģiju vajadzēs maksāt par 431,46 eiro vairāk nekā 2017. gada pirmajos deviņos mēnešos.

Visu rakstu Mazie un vidējie maksās par visiem lasiet 3. novembra laikrakstā Dienas Bizness.