Pārtika

Ministrija: graudu augstās cenas dēļ maize nesadārdzināsies

Nozare.lv, 29.10.2012

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neraugoties uz pārtikas industrijā svarīgākās izejvielas - graudu - cenas kāpumu, Latvijā nav pamata apgalvojumiem par pārtikas cenu palielināšanos atsevišķām produktu grupām, tostarp maizei, atzīst Zemkopības ministrijas Tirgus un tiešā atbalsta departamenta Tirgus kopējās organizācijas nodaļas vadītāja Dace Freimane.

Kā ziņots, Latvijas Tirgotāju asociācija oktobra sākumā nāca klajā ar paziņojumu, ka biržas spekulāciju, slikto ražu un augsto graudu cenu dēļ tuvākajā laikā cenas pieaugšot vairākām produktu grupām, tostarp maizes izstrādājumiem.

Kā norādīja Freimane, graudu cenas Eiropas biržās oktobra nogalē ir par 44% augstākas nekā pērn šajā pašā laikā, tomēr kviešu iepirkuma cenai ir zema saistība ar miltu un maizes cenu.

«Salīdzinot šī gada vidējās cenas ar iepriekšējā gada cenām, var secināt, ka pārtikas kviešu cenas Eiropas Savienībā (ES) un Latvijā bija attiecīgi par 27% un 14% augstākas. Naudas izteiksmē tas ir attiecīgi 36,96 latu un 19,25 latu pieaugums par vienu graudu tonnu. Būtisks cenu pieaugums gada griezumā ir novērojams tieši ES biržās - pārtikas kviešu cena šī gada oktobrī ir par 55,38 latiem jeb 44% augstāka nekā pagājušā gada oktobrī. Latvijā pārtikas kviešu vidējā iepirkuma cena ir augstākā no visām Baltijas valstīm - 157,49 lati par vienu tonnu, kamēr Igaunijā tie bija152,78 lati, bet Lietuvā - tikai 144,56 lati par vienu tonnu,» sacīja Freimane.

Vienlaikus viņa norādīja, ka kviešu iepirkuma cenai ir zema saistība ar miltu un maizes cenu.

«Tam gan īsti nav izskaidrojuma, tomēr par spīti graudu cenu kāpumam jau no 2009.gada miltu un maizes cenas palikušas nosacīti stabilas. Piemēram, 2009.gadā maizes kilograms maksāja 1,22 latus, patlaban vidējā cena ir 1,17 lati. Savukārt 2011.gadā, kad graudu cenas kritās, maizes cena tam līdzi nemazinājās,» norādīja Freimane.

Tāpat viņa atzina, ka, vērojot tendences biržās un cenu izmaiņas, nevar teikt, ka patērētājus sagaidītu liels cenu lēciens ne tikai maizes, bet arī citās pārtikas produktu grupās. Protams, izņēmums varētu būt gadījumā, ja notiek kādas dabas kataklizmas, sacīja eksperte.

Komentāri

Pievienot komentāru