Motociklu pārdevēji izmantojuši noziedzīga grupējuma «pakalpojumus» 

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde šā gada decembrī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā. Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pret trim noziedzīgā grupējuma organizatoriem un vienu uzņēmuma amatpersonu, kas izmantoja noziedzīgā grupējuma pakalpojumus. 

Lelde Petrāne, 14.12.2015

Foto avots: VID

Uzņēmums, kas izmantoja noziedzīgā grupējuma «pakalpojumus», nodarbojās ar motociklu, to detaļu un piederumu pārdošanu. Minētais kriminālprocess ir ierosināts par šī uzņēmuma veiktajām noziedzīgajām darbībām. Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka minētais uzņēmums Latvijā pārdeva preces, apzināti nenoformējot grāmatvedības dokumentus.

Savukārt trīs noziedzīgā grupējuma dalībnieki organizēja fiktīvu darījumu apliecinošu dokumentu noformēšanu par preču fiktīvu atkārtotu pārdošanu vairākiem uzņēmumiem Igaunijā, kas atradās šī grupējuma kontrolē. Attiecīgi Valsts ieņēmumu dienestam apzināti tika iesniegtas nepatiesas ziņas par veiktajiem darījumiem, lai tādējādi samazinātu valsts budžetā maksājamā PVN apmēru. Noziedzīgo darbību rezultātā valsts budžetam nodarīti zaudējumi vairāk nekā 290 tūkstošu eiro apmērā.

Naudas līdzekļus, kas tika iegūti, nelikumīgi samazinot valsts budžetā maksājamo PVN apmēru, aizdomās turētās personas, kuru kontrolē atradās fiktīvie uzņēmumi, slēpa,  vairakkārt mainot to piederību. Noziedzīgi iegūtie finanšu līdzekļi tika legalizēti, pārskaitot tos uz dažādu gan Latvijā, gan Igaunijā reģistrētu uzņēmumu banku kontiem. Pēc tam nauda no šiem kontiem tika nodota patiesā labuma guvējam Latvijā – minētā motociklu, to detaļu un piederumu tirdzniecības uzņēmuma amatpersonai, kas naudu izmantoja dažādu ar uzņēmuma darbību saistītu izdevumu segšanai, tādā veidā radot negodīgu konkurenci uzņēmumu vidū, kas darbojās šajā jomā.

VID Finanšu policijas pārvalde turpina izmeklēt arī citus šī grupējuma izdarītos noziedzīgus nodarījumus valsts ieņēmumu jomā.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.