Nav variantu, šis darbs ir jāmīl

2018. gada 06. jūlijs plkst. 12:33
Dalies ar šo rakstu

«Medus mazumtirdzniecības cenas pēdējos gados nedaudz augušas. Mēs sekojam līdzi tam, kādas ir vairumtirdzniecības cenas katras sezonas beigās, pēc tā arī vadāmies,» biznesa portālam db.lv stāsta dravniece Ieva Bergholde. Viņa kopā ar vīru Helmutu saimnieko Kuldīgas novada, Turlavas pagasta saimniecībā «Baļļas».

«Nav variantu, šis darbs ir jāmīl. Pavisam noteikti šis ir mūsu aicinājums, hobijs un darbs vienlaicīgi. Nevar iet uz darbu ar domu, ka mani šodien atkal sadzels. Ilgi to nevar izturēt, it sevišķi rudenī, kad bites ir kareivīgākas. Lielākais izaicinājums jaunajiem biškopjiem ir izturēt šo gadalaiku,» stāsta H. Bergholds.

«Baļļu» bišu drava ir izvietota 13 bišu novietnēs, kas izvietotas dažādās vietās apmēram 20 kilometru rādiusā ap saimniecību. Dravā šobrīd tiek apkoptas vairāk nekā 200 bišu saimes. Latvijai nav tradicionāli attīstītu biškopības reģionu, nozare ir vienlīdz labi attīstīta visā valsts teritorijā. Latvijas ģeogrāfiskā teritorija ietilpst Eiropas tumšās medus bites dabiskajā izplatības areālā, līdz ar to vēsturiski Latvijas teritoriju dabīgi ir apdzīvojušas tikai vienas pasugas bites, bet introdukcijas procesā Latvijā ir ievestas un biškopības industrijā tiek izmantotas sekojošas Apis mellifera pasugas – Itālijas bite (Apis mellifera ligustica), Krainas bite jeb Karnika (Apis mellifera carnica), Kaukāza kalnu pelēkā bite (Apis mellifera caucasica) un Eiropas tumšā medus bite (Apis mellifera mellifera). «Baļļās» pēdējos gados dravo ar Itālijas un Buckfast bišu mātēm. Tās ir mierīgas savā raksturā, kā arī labvēlīgos apstākļos ātri pieaudzē bišu masu. «Medus raža, kā arī biškopība kopumā ir stipri atkarīgi no laikapstākļiem ,» uzsver I. Bergholde. «Darbs ir sezonāls- vasaru jāpavada dravā, ziemā gatavojamies nākošai vasarai,» komentē H. Bergholds.

Šī vasara bitēm ir labvēlīga, maz lietainu dienu un ir pieejams ļoti plašs ziedošo augu klāsts. Tiesa, viss zied vienlaicīgi un, tā kā saimniecība ir specializējusies monoflorā medus ievākšanā, kad medus tiek dalīts pa šķirnēm, darba ir daudz. «Baļļās» tiek ievākts plašs produktu klāsts - ziedputekšņi, bišu maize, propoliss, kā arī caurmērā astoņu veidu medus šķirnes (viršu ziedu, griķu ziedu, rapšu ziedu, liepu ziedu, pavasara ziedu un citas). Sortimenta paplašināšanai no biškopības produktiem tiek gatavoti dažādi maisījumi. Pasaulē medus patēriņš ir augošs, Latvijas tirgū arī vēl noteikti ir, kur izpausties. «Baļļu» saimnieki uzskata, ka saldumu lietošanas paradumi mainīsies.

Apgrozījums katru gadu bišu dravai «Baļļas» aug atbilstoši uzspraustajiem mērķiem. Pērn apgrozījums ir audzis par 40%.

Laukos, tieši tāpat kā pilsētās, izjūtams darbaspēka trūkums. «Baļļu» saimnieki tomēr tajā atrod arī kādu labumu - tas piespiež domāt par to, kā pāriet uz procesu mehanizāciju un vienkāršošanu. Saimniecībā ir realizēti vairāki valsts un ES atbalstītie projekti, iegādātas iekārtas un aprīkojums darba efektīvākai veikšanai. «Pagaidām dravā tiekam galā pašu spēkiem, bet paplašinoties būs nepieciešams vēl kāds darbinieks. Kaut vai tikai uz vasaras sezonu,» saka H. Bergholds.

Bišu dravas «Baļļas» saimnieki atzīst, ka mārketinga aktivitātes veic piesardzīgi, jo uzskata, ka «šāviens» interneta vidē ir «šāviens» nezināmajā. «Ar mārketinga aktivitātēm esam uzmanīgi. Mums ir veikals Kuldīgā, un ir izveidojusies laba sadarbība ar riteņbraucēju Viesturu Lukševicu, kurš ir kā vēstnesis mūsu produktiem. Šogad arī koncentrējamies uz eksporta tirgiem, kur, protams, pamazām jau notiek pārrunas dažādos virzienos, bet šobrīd nekā konkrēta vēl nav. Esam priecīgi, ka mūsu medus ir ceļojis arī ārpus Latvijas, tas nozīmē, ka potenciāls mums jau ir, vajag tikai attīstīties,» informē I. Bergholde.

«Baļļās» arī tiek piedāvāts biškopības inventārs un biškopības produkti, kā arī iespēja ielūkoties bišu dzīvē. Ekskursijas rīko paši saimnieki. «Interesanti ir tas, ka bērni par bitēm zina vairāk nekā pieaugušie. No pieaugušo puses interese par bitēm ir ļoti neliela,» novērojusi I. Bergholde.

Dalies ar šo rakstu