Optimisms attiecībā uz mājokļu cenām nedaudz noplacis

2011. gada 19. maijs plkst. 10:41
Dalies ar šo rakstu

Iedzīvotāji ir piesardzīgi, vērtējot iespējamās mājokļu cenu izmaiņām nākotnē, tomēr iedzīvotāju prognozes attiecībā uz mājokļu cenu izmaiņām ir pozitīvākas nekā pirms gada, izriet no SEB Mājokļu cenu indikatora datiem.

SEB Mājokļu cenu indikators mēneša laikā samazinājies par 2.1 punktu līdz 12.9 punktiem. SEB Mājokļu cenu indikatora vērtība samazinās jau trešo mēnesi pēc kārtas – salīdzinājumā ar februāri, kad tika sasniegta līdz šim augstākā indikatora vērtība (26.1 punkts). Tomēr prognozes attiecībā uz mājokļu cenu izmaiņām ir pozitīvākas nekā pirms gada (2010. gada maijā SEB Mājokļu cenu indikators bija 5.0 punkti).

SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis teic, ka indikators ataino iedzīvotāju noskaņojuma pasliktināšanos un iedzīvotāju piesardzīgāku nākotnes vērtējumu. Lai arī iekšzemes kopprodukts uzrāda pieaugumu, tomēr vairākums iedzīvotāju to nesajūt savos maciņos, savukārt cenu kāpums elektroenerģijai, komunālajiem pakalpojumiem un citām precēm un pakalpojumiem ietekmē ikvienas mājsaimniecības budžetu. Tādējādi iedzīvotāji piesardzīgāk raugās nākotnē un nesagaida straujus uzlabojumus valsts vai pašu finansiālajā situācijā.

Patlaban aptuveni 30% respondentu uzskata, ka pēc gada mājokļu cenas būs augstākas par pašreizējām (iepriekšējā aptaujā šādu atbildes variantu izvēlējās 31% iedzīvotāju). 17% Latvijas iedzīvotāju pauda viedokli, ka nekustamā īpašuma tirgū cenas tuvākā gada laikā samazināsies (iepriekšējā aptaujā šādi atbildēja 16% respondentu). Attiecībā uz mājokļu cenu izmaiņām neitrāli noskaņotie iedzīvotāji veidoja vislielāko respondentu grupu – 33% respondentu (iepriekšējā mēnesī 35%).

Tikmēr nekustāma īpašuma interneta portāla City24 novērojami liecina, ka iedzīvotāji mājokļa iegādes procesā izvērtē ne tikai cenu, bet arī citus faktorus, kuri turpmāk ietekmēs ģimenes budžetu. Šā gada dati liecinot par mērenu un nelielu cenu kāpumu gandrīz visos tirgus segmentos, kas izskaidrojams ar ierobežotu piedāvājumu labiem un kvalitatīviem īpašumiem. It īpaši šī tendence ir novērojama jauno projektu segmentā. Kā būtisks ietekmējošs faktors šobrīd mājokļa iegādei ir komunālo pakalpojumu, mājokļa apsaimniekošanas izmaksas un nekustamā īpašuma nodokļa apmērs. Pēc City24 statistikas datiem, vidējais dzīvokļa iegādes periods ir no trim līdz četriem mēnešiem, sākot ar apskati līdz darījuma noformēšanai.

 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām