Paaugstina naftas cenas prognozes

2018. gada 06. marts plkst. 9:24
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Esot spēcīgākai pārliecībai par pasaules ekonomikas izaugsmi, izejvielu tirgus analītiķi turpina paaugstināt savas melnā zelta cenas nākotnes prognozes.

Šī tirgus etalona – Ziemeļjūras jēlnaftas Brent – vidējā cena šogad tiek paredzēta pie 62 ASV dolāru par barelu atzīmes, liecina The Wall Street Journal pagājušā mēneša beigās veiktās 15 Volstrītas investīciju banku aptaujas rezultāti. Šī melnā zelta cenu prognoze tiek paaugstināta jau piecus mēnešus pēc kārtas, un šis paredzējums ir par vienu ASV dolāru augstāks nekā vēl mēnesi iepriekš. Šīs nedēļas sākumā Brent nākamā mēneša piegāžu kontakta cena Londonas preču biržā dzīvojās pie 65 ASV dolāru par barelu atzīmes. Savukārt vidējā ASV vieglās jēlnaftas (West Texas Intermediate) cena šogad tiek paredzēta pie 58 ASV dolāru par barelu atzīmes. Gandrīz identisku bildi atklājuši arī līdzīgas Thomson Reuters veiktās 37 ekonomistu aptaujas rezultāti. Tajā tiek lēsts, ka vidējā Brent cena šogad atradīsies pie 63 ASV dolāru par barelu atzīmes. Tas ir aptuveni par 60 ASV dolāra centiem vairāk, nekā tika pareģots vēl pirms mēneša.

No 50 līdz 70 USD

Melnā zelta cenas prognoze tiek paaugstināta galvenokārt tāpēc, ka vairāku nozīmīgu šī resursa ražotājvalstu ierobežotas ieguves politika palīdzējusi pasaulē mazināt naftas uzkrājumu apmēru. Kopš 2017. gada Jēlnaftas eksportētājvalstu organizācija (OPEC) un galvenokārt Krievija dienā kopā aiztur aptuveni 1,8 miljonus no saviem naftas ieguves apmēriem (tas ir aptuveni 2% apmērā no dienas globālā melnā zelta patēriņa). Pagājušā gada rudens beigās tika nolemts, ka šāda politika spēkā paliks visu šo gadu. Naftas patēriņam pasaulē līdz ar tautsaimniecību augot straujāk un piedāvājumam esot ierobežotākam, Brent vērtība preču biržās no pagājušā gada vasaras līdz janvāra otrajai pusei bija palielinājusies vairāk nekā par 50% un pārsniegusi 70 ASV dolāru par barelu līmeni. Pašlaik gan melnā zelta cena atkāpusies līdz 64,7 ASV dolāru atzīmei, kas daļēji ir saistīts ar izpārdošanas vilni lielākajos pasaules akciju tirgos.

Visu rakstu Dārgāka nafta līdzi sev nes papildu tās ieguvi lasiet 6. marta laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi