Pabeigta Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas informācijas sistēmas modernizācija

2013. gada 27. maijs plkst. 12:12
Autors: Gunta Kursiša
Sadaļa: Tehnoloģijas
Dalies ar šo rakstu

Pēc divu gadu darba tikusi modernizēta Valsts vienotās datorizētās zemesgrāmatas informācijas sistēma (VVDZ IS), kas esot viens no pēdējo gadu apjomīgākajiem IT projektiem Latvijas valsts pārvaldē.

VVDZ IS izstrādāta projekta «Tieslietu ministrijas un tās padotībā esošo iestāžu arhīvu sagatavošana elektronisko pakalpojumu sniegšanai – 1. kārta» ietvaros. Projekta kopējais finansējums ir vairāk nekā 1,116 milj. Ls, ko pilnībā finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

Jaunizveidotā sistēma šobrīd ir viena no modernākajām Latvijas valsts pārvaldē, norāda IT projektu vadības uzņēmuma SIA FMS pārstāvji.

Ieviešot jauno informācijas sistēmu, paredzēts pakāpeniski nomainīt papīra formāta zemesgrāmatas dokumentus uz elektroniskajiem dokumentiem. Izmantojot modernākos IT tehnoloģiju risinājumus, jaunizstrādātā VVDZ IS tehniski nodrošina elektronisku nekustamo īpašumu reģistrāciju un ar tiem saistīto darījumu veikšanu, samazina administratīvo slogu iedzīvotājiem un uzņēmumiem (piemēram nodrošina ātru izziņu saņemšanu), savukārt  reģistrācijas procesā iesaistītajām institūcijām ļauj ietaupīt laika un darbinieku resursus.

VVDZ IS izstrāde notika divus gadus. Modernizācijas projekta ietvaros VVDZ IS ir papildināta ar vienotu elektroniskā arhīva sistēmu, kas nodrošina arhīva lietu pieejamību neatkarīgi no to atrašanās vietas.

Tehniski ir nodrošināta iespēja iesniegt un apstrādāt nostiprinājuma lūgumu un tam pievienotos dokumentus elektroniskā formā, tāpat ieviesta arī elastīga iekšējā procesa organizēšana. Nodrošināta ir arī iespēja nostiprinājuma lūgumus iesniegt jebkurā zemesgrāmatu nodaļā un tos sadalīt proporcionāli tiesnešu skaitam, ļaujot pārdalīt noslodzes starp dažādām zemesgrāmatu nodaļām.

Līdz ar jauno VVDZ IS iedzīvotājiem un uzņēmējiem būs pieejami vairāki jauni e-pakalpojumi: elektroniska analītisko datu par nekustamo īpašumu tirgu apkopošana un publicēšana; elektroniska dokumentu apstrāde un iesniegšana;  «izsekošanas» kods, kas nodrošina iespēju personai zemesgrāmatas mājas lapā sekot līdzi nostiprinājuma lūgumu izskatīšanas gaitai; elektronisks paziņojums īpašniekam un elektroniski pieejami arhīva dokumenti. NĪ īpašnieks elektroniski varēs aplūkot nekustamā īpašuma lietā esošos dokumentus, kā arī nākotnē tiks nodalīta zemesgrāmatu aktuālā informācija no vēsturiskās, kas iedzīvotājiem un komersantiem nodrošinās zemesgrāmatu nodalījumā esošās informācijas vieglāku uztveramību.

VVDZ IS tehnoloģiskais risinājums nodrošina vienotu pārvaldības procesu platformu uz procesiem orientētu funkciju izpildei un elektronisko dokumentu glabātuvi. Sistēmas izstrādē izmantota tehnoloģiski risinājumi, kas izmanto SOA (Service-oriented architecture) un Oracle BPEL (Business Process Executive Language) tehnoloģijas. Veikta arī apjomīga sistēmas integrācija ar valsts nozīmes reģistriem un informācijas sistēmām kā Uzņēmumu reģistrs, Iedzīvotāju reģistrs,Kadastra reģistrs, Valsts kase u.c., kā arī izstrādātas jaunas tīmekļa apkalpes, kam pateicoties trešo pušu informācijas sistēmas varēs piekļūt zemesgrāmatu datiem.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārdi