Pagrieziena punkts sociālās uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā 

Līdz ar Sociālā uzņēmuma likuma spēkā stāšanos iezīmējas svarīgs pagrieziena punkts sociālajai uzņēmējdarbībai Latvijā

Anda Asere, 03.4.2018

Foto: Edijs Pālens/LETA

1. aprīlī stājies spēkā Sociālā uzņēmuma likums.

«Tas noteikti ir pagrieziena punkts sociālās uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā. Likums ne vien pirmo reizi tiesiski definē, kas ir sociālā uzņēmējdarbība, bet arī nosaka ļoti konkrētus un saprotamus spēles noteikumus tiem, kas vēlas darboties un attīstīties šajā nozarē. Protams, tās ir pārmaiņas – īpaši tiem, kuri līdz šim ir darbojušies kā biedrības vai nodibinājumi, jo jaunais likums sociālos uzņēmumus ieceļ SIA ietvarā, taču ilgtermiņā šīs pārmaiņas noteikti palīdzēs sociālo uzņēmumu izaugsmei un attīstībai Latvijā,» saka Madara Ūlande, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Viņa paredz, ka kopumā šis būs ļoti aktīvs gads sociālajai uzņēmējdarbībai Latvijā – ir liela interese par Altum sociālās uzņēmējdarbības grantiem, notiek daudz informatīvo pasākumu reģionos, darbojas sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku tīkls. Vēl aizvien esot redzams, ka sociālajiem uzņēmumiem nepieciešams dažāda veida atbalsts un palīdzība tieši biznesa puses attīstīšanā, un to ir gatava piedāvāt gan asociācija, gan sadarbības partneri, jo veidot spēcīgu sociālo uzņēmumu kopienu Latvijā ir visu interesēs.

«Sociālā uzņēmuma likums nodrošinās rāmi. Tas gan palīdzēs, jo definēs, kas ir sociālais uzņēmējs, gan, iespējams, kādu izslēgs no šīs grupas, kas arī ir normāli. Ir organizācijas, kas bija un arī paliks nevalstiskas bezpeļņas organizācijas, jo visi nevar būt uzņēmēji. Taču tiem, kuri atrodas starp uzņēmējdarbību un nevalstisko sektoru, būs iespēja pieņemt lēmumu, kas viņi ir. Tā ir arī iespēja pārdomāt savu vīziju un mērķi, jo sociālajam uzņēmumam, atšķirībā no parastas SIA, peļņa ir jāreinvestē atpakaļ uzņēmumā. Savukārt tikai sociālais uzņēmums varēs nodarbināt brīvprātīgos un pieteikties Altum un Labklājības ministrijas sociālās uzņēmējdarbības grantam,» saka Diāna Lapkis, starptautiskā sociālās uzņēmējdarbības akseleratora New Door valdes locekle un direktore.

Interese liela

M. Ūlande teic, ka interese par jauno likumu ir ļoti liela, īpaši tādēļ, ka arī Altum sociālās uzņēmējdarbības atbalsta programma līdz ar likuma spēkā stāšanos būs pieejama tikai tiem uzņēmumiem, kas būs ieguvuši sociālā uzņēmuma statusu. Viņa atzīst, ka ir arī daudz neskaidrību par to, kā tiks uzraudzīta sociālo uzņēmumu darbība, kādi darbības rādītāji būs jāizpilda. M. Ūlande cer, ka Labklājības ministrija šīs neskaidrības skaidros semināru vai metodisko materiālu veidā.

Visu rakstu Pagrieziena punkts sociālās uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā lasiet 3. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Tevi varētu interesēt

Uzņēmēja pieredze: Laura Prūse, Mazo lāču putra...

Trīs nedēļās AS «Attīstības finanšu institūcija »Altum«» jau ir apstiprinājusi mājokļu...

Uzņēmēja pieredze: Edijs Ošs, PALLETERIES...

Pamatojoties uz 9. martā saņemto kotēšanas pieteikumu, Nasdaq Riga ir uzsākusi kotēšanas procedūru...

Uzņēmēja pieredze: Gunta Feifere, HOSTEL TREE HOUSE...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Izmaiņas pašreizējā Imigrācijas likumā būs jau tuvākajā laikā, savukārt jauns Imigrācijas...Pašlikvidācijas gadījumā aktīvu izstrādes process nav ierobežots ar laika termiņu, 
tādēļ...

Pēc traģiskās apšaudes Floridas pavalsts skolā pagājušajā nedēļā, kas prasīja 17 cilvēku...

2017. gada laikā maksātnespējas administratoru skaits sarucis no 312 līdz 255; šogad...

«Ja prezidents izsludinās likuma grozījumus, jārēķinās ar tiesvedību, jo likuma grozījumi pauž nevienlīdzīgu attieksmi pret uzņēmējiem.»

Publiskajos iepirkumos vairs nevarēs piedalīties zemu nodokļu vai beznodokļu teritorijās reģistrēti uzņēmumi.

Pēdējo piecu gadu laikā Konkurences padome (KP) ir pieņēmusi 20 lēmumus, ar...

Skaļās lietās iesaistītajiem rezonansi sabiedrībā vajag novērtēt un izmantot.

Ja valsts ir atļāvusi maksāt minimālo algu, tad iepirkumos tās maksātājus tikai šīs pazīmes dēļ vien nevar diskriminēt.

«Izmeklēšana konstatēja, ka izspiešana notika, izsakot draudus par to, ka kreditors nesaņems savu naudu, jo neizies AML jeb «anti money laundering» [naudas atmazgāšanas novēršanas] pārbaudi.»