Likumi

Pagrieziena punkts sociālās uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā

Anda Asere, 03.04.2018

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Līdz ar Sociālā uzņēmuma likuma spēkā stāšanos iezīmējas svarīgs pagrieziena punkts sociālajai uzņēmējdarbībai Latvijā

1. aprīlī stājies spēkā Sociālā uzņēmuma likums.

«Tas noteikti ir pagrieziena punkts sociālās uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā. Likums ne vien pirmo reizi tiesiski definē, kas ir sociālā uzņēmējdarbība, bet arī nosaka ļoti konkrētus un saprotamus spēles noteikumus tiem, kas vēlas darboties un attīstīties šajā nozarē. Protams, tās ir pārmaiņas – īpaši tiem, kuri līdz šim ir darbojušies kā biedrības vai nodibinājumi, jo jaunais likums sociālos uzņēmumus ieceļ SIA ietvarā, taču ilgtermiņā šīs pārmaiņas noteikti palīdzēs sociālo uzņēmumu izaugsmei un attīstībai Latvijā,» saka Madara Ūlande, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktore.

Viņa paredz, ka kopumā šis būs ļoti aktīvs gads sociālajai uzņēmējdarbībai Latvijā – ir liela interese par Altum sociālās uzņēmējdarbības grantiem, notiek daudz informatīvo pasākumu reģionos, darbojas sociālās uzņēmējdarbības vēstnieku tīkls. Vēl aizvien esot redzams, ka sociālajiem uzņēmumiem nepieciešams dažāda veida atbalsts un palīdzība tieši biznesa puses attīstīšanā, un to ir gatava piedāvāt gan asociācija, gan sadarbības partneri, jo veidot spēcīgu sociālo uzņēmumu kopienu Latvijā ir visu interesēs.

«Sociālā uzņēmuma likums nodrošinās rāmi. Tas gan palīdzēs, jo definēs, kas ir sociālais uzņēmējs, gan, iespējams, kādu izslēgs no šīs grupas, kas arī ir normāli. Ir organizācijas, kas bija un arī paliks nevalstiskas bezpeļņas organizācijas, jo visi nevar būt uzņēmēji. Taču tiem, kuri atrodas starp uzņēmējdarbību un nevalstisko sektoru, būs iespēja pieņemt lēmumu, kas viņi ir. Tā ir arī iespēja pārdomāt savu vīziju un mērķi, jo sociālajam uzņēmumam, atšķirībā no parastas SIA, peļņa ir jāreinvestē atpakaļ uzņēmumā. Savukārt tikai sociālais uzņēmums varēs nodarbināt brīvprātīgos un pieteikties Altum un Labklājības ministrijas sociālās uzņēmējdarbības grantam,» saka Diāna Lapkis, starptautiskā sociālās uzņēmējdarbības akseleratora New Door valdes locekle un direktore.

Interese liela

M. Ūlande teic, ka interese par jauno likumu ir ļoti liela, īpaši tādēļ, ka arī Altum sociālās uzņēmējdarbības atbalsta programma līdz ar likuma spēkā stāšanos būs pieejama tikai tiem uzņēmumiem, kas būs ieguvuši sociālā uzņēmuma statusu. Viņa atzīst, ka ir arī daudz neskaidrību par to, kā tiks uzraudzīta sociālo uzņēmumu darbība, kādi darbības rādītāji būs jāizpilda. M. Ūlande cer, ka Labklājības ministrija šīs neskaidrības skaidros semināru vai metodisko materiālu veidā.

Visu rakstu Pagrieziena punkts sociālās uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā lasiet 3. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru