Ražošana

FOTO; VIDEO: Rada kreklus stājas korekcijai

Ilze Žaime, 15.07.2019

SIA Print Art dibinātājas Jekaterina Romanova (no kreisās) un Natalija Jermolajeva.

Foto: Zane Bitere/LETA

Jaunākais izdevums

SIA Print Art dibinātājas Jekaterina Romanova un Natalija Jermolajeva radījušas uzņēmumu ar pievienoto vērtību un plāno šī gada nogalē uzsākt stājas korekcijas kreklu tirdzniecību.

Abas Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentes satikās RTU Studentu biznesa inkubatorā. N. Jermolajeva pirmo pieredzi uzņēmējdarbībā ir guvusi, vadot sociālo uzņēmumu «OWA», kas nodarbojas ar sublimācijas drukā apdrukātu kreklu izstrādi un tirdzniecību. Arī radot jauno stājas korekciju kreklu kolekciju «Correcty», tieši Natalija strādā pie dizaina un prototipu izveides, kamēr Jeketarinas pārziņā vairāk ir biznesa jautājumi - partneru piesaiste, mārketings un pārdošana.

Motivācija radīt šādu produktu radās dabiski, personīgas nepieciešamības dēļ, jo abām meitenēm bijušas problēmas ar muguru. N. Jermolajeva uzsver, ka jau kopš 13 gadu vecuma apmeklējot fizioterapijas nodarbības un izmēģinot dažādus stājas korektorus, ir nācies saprast, ka piedāvājumā esošie produkti nespēj kvalitatīvi sniegt atbalstu ikdienā. Ārsti ortopēdi apstiprina, ka mugurai ir nepieciešama kustības brīvība un muskulatūras atmiņas trenēšana, taču muguras fiksatori tādu iespēju nesniedz. Tirgū jau pieejamie t-krekli, kas darbojas pēc līdzīga principa, vairāk gan atgādinot kompresijas veļu nekā ikdienas apģērbu, kas arī neapmierināja meiteņu vēlmes, meklējot kvalitatīvu atbalstu mugurai ikdienā.

Krekli nav ārstniecisks produkts, jo nerisina jautājumu par muguras sāpju cēloni, taču palīdz kā profilakses līdzeklis, atgādinot par muguras stāvokli ik mirkli. Tie darbojas pēc atsperes principa, maigi pavelkot muguras muskuļus uz aizmuguri. Sajūta, valkājot šo kreklu, ir pielīdzināma brīdim,kad plecos uzlikta mugursoma. Apspriežoties ar ārstu, tika radīta shēma, kuras pamatā ir vairāki auduma slāņi. Pateicoties speciālām šuvēm, audumā šī shēma ir gandrīz nemanāma. Pēc kārtas piektais prototips tika atzīts par veiksmīgu un tika testēts uz sevi, tālāk arī nodots ražotājiem pirmā rūpnieciski ražotā prototipa izveidei. Lai gan nākotnē ir sapnis ražošanu attīstīt uzņēmuma ietvaros, pagaidām ražošana tiks uzsākta vietējā trikotāžas apģērbu rūpnīcā Ogrē. Mērķis ražot produktu Latvijā esot bijis būtisks jau no paša sākuma.

Pirmā partija plānota 150 kreklu apjomā, kas iekļaus divu krāsu vīriešu un sieviešu kreklus dažādos izmēros. To dizains tiks ieturēts pēc iespējas vienkāršāks, dodot iespēju kreklus sakombinēt ar dažādiem apģērbiem, radot tos piemērotus dažādām situācijām, kas, cerams, nodrošinās arī plašāku potenciālo mērķauditoriju. Sākumā kreklus plānots izplatīt tikai Latvijā, lai uzzinātu pircēju viedokli, kā arī pēc nepieciešamības tos pilnveidot. Galvenokārt, tas būs tests pārdošanai. Savukārt iegūtie līdzekļi pavērs durvis uz turpmāko attīstību un ražošanu.

Pašu spēkiem šobrīd tiek aktīvi piesaistīti līdzekļi ražošanas uzsākšanai. Tiek rakstīts gan Altum projekts, gan notiek tikšanās ar vietējiem investoriem. Nesen jaunās uzņēmējas piedalījās LatBAN investīciju sesijā. Investoru izvēlē svarīga esot vienota vīzija par produkta attīstību un vēlamajiem mērķiem, nevis tikai finanšu līdzekļi.

Paralēli investīciju piesaistei, tiek veidota mājaslapa un sociālo tīklu lapas. Kolekcijas nosaukums «Correcty» dzima nejauši - meklējot saistību ar produktu, kā arī praktiski skatoties kādas domēna adreses vēl bija pieejamas. Taču J. Romanova uzskata,ka svarīgāka par uzņēmuma nosaukumu ir pati biznesa ideja un stratēģija.

Izstrādājot kreklu dizainu ir īpaši padomāts par auduma izvēli, lai tas būtu ātri žūstošs, dodot iespēju kreklu ātri izmazgāt un lietot pēc iespējas vairāk. Tai pat laikā krekliem plānotas iespējami pieejamākas cenas, ņemot vērā to sarežģīto izgatavošanas ceļu. Jebkurā gadījumā - šāds krekls kā profilakses līdzeklis būs krietni lētāks, par, piemēram, muguras masāžām sāpju remdēšanai, uzskata uzņēmējas.

Gan fakts, ka Natalijai ir 2.grupas invaliditāte un veselības problēmas, gan paša produkta sociālais aspekts ir iemesls tam, lai arī SIA Print Art nākotnē pretendētu iegūt sociālā uzņēmuma statusu. Jaunās sievietes ar savu piemēru vēlas motivētu arī citus cilvēkus ar īpašām vajadzībām iegūt izglītību un vairāk iesaistīties dažādu projektu organizēšanā un vadīšanā. Viņas vēlas parādīt, ka arī sociālais uzņēmums ir kas vairāk par labdarības projektu un var nest peļņu. Taču sākumā būtiski ir domāt nevis tikai par peļņu, bet gan produkta ieguldījumu. Attīstot to domu, veidosies arī bizness - tā saka viena no uzņēmuma dibinātajām - N. Jermolajeva. Mērķis ir radīt darba vietas sev un citiem, būt uzņēmumam ar pievienoto vērtību.

Pirmsinkubācijas programmas RTU «IdeaLAB» vadītāja Liene Briede piebilst: «Izvērtējot idejas, kas tiek pieteiktas dalībai RTU «IdeaLAB», lielu uzmanību pievēršam to pievienotajai vērtībai. Muguras veselības problēmas ierobežo cilvēku darba spējas, iekļaušanos sabiedrībā, tādēļ risinājumi to novēršanai vai mazināšanai ir sociāli nozīmīgi. Biznesa ideja «Correcty» pievienotā vērtība ir sociālā atbildība».

Uzņēmējas kā iespējamos tirdzniecības ceļus min arī dalību izstādēs un tirdziņos, kas dos iespēju pašām satikties ar klientiem un dalīties gan informācijā, gan dzirdēt atsauksmes.

Komentāri

Pievienot komentāru
Mazais bizness

Rada kreklu, kas palīdz saglabāt muguras veselību

Lelde Petrāne, 03.07.2019

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes studente Natālija Jermolajeva biznesa pirmsinkubatorā «IdeaLAB».

Foto avots: RTU

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Balstoties pašas vajadzībās, izmantojot pieredzi modes biznesā un pirmsinkubatora «IdeaLAB» atbalstu, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studente un uzņēmēja Natālija Jermolajeva attīsta biznesa ideju par stājas korekcijas kreklu ražošanu.

Ieguvusi maģistra grādu politoloģijā un izveidojusi apģērbu zīmolu «Owa», N. Jermolajeva tagad studē bakalaura studiju programmā «Materiālu tehnoloģijas un dizains» RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes Dizaina tehnoloģiju institūtā. Studijas viņa izvēlējusies, jo trūcis specifisku zināšanu izvēlētajā biznesa jomā. Tagad N. Jermolajeva īsteno biznesa ideju par stājas korekcijas kreklu ražošanu «Correcty».

Ap 40-50% pasaules iedzīvotāju pieaugušā vecumā ir stājas problēmas. Tirgū ir pieejami dažādi palīglīdzekļi, taču tie nav ērti lietošanai ikdienā, atzīst RTU studente, kura veselības problēmu dēļ ir izmēģinājusi dažādus muguras atbalsta risinājumus.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šogad konkursā "Ideju kauss" saņemts ievērojami lielāks pieteikumu skaits; finālā iekļuvuši 12 projekti

Starp finālistiem ir multifunkcionāla LED gaismas paneļu gaismošanas sistēma fotogrāfiem un videogrāfiem "Aptolux", stāju koriģējošais T-krekls "Correcty", loģistikas plānošanas un vadības sistēma "FreightPlat", iekuri un briketes no kafijas gatavošanas procesa atkritumiem "Kafiekurs", daudzkārtlietojamās sejas ādas kopšanas plāksnītes no auduma ar iestrādātu dzintara diegu "Maru", periodisks izdevums "Mikrons" bērniem ar dažādām redzes īpatnībām, juridisko līgumu vienkāršošanas platforma "Rock Terms", "Stuff box" miniatūras, platforma "Vertexo Sports", bioloģisko tīrīšanas līdzekļu pašapkalpošanās pārdošanas iekārta, kokļu spēles platforma un elektroniska ierīce samu pievilināšanai.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Biznesa ideju konkursā "Ideju kauss 2019" šogad uzvarētāju vidū ir idejas ar potenciālu kļūt par pelnošiem un veiksmīgiem uzņēmumiem. Pirmās vietas ieguvējs - "Vertexo Sports" - jau ir eksportspējīgs uzņēmums, kura platformā reģistrējušies vairāk nekā 3200 sportistu no visas pasaules 5 sporta veidos.

Šogad konkursam pieteikumus iesniedza 227 dalībnieki. Idejas izvērtējot, konkursa žūrija atlasīja 114 veiksmīgākās idejas ar vislielāko izaugsmes potenciālu, kuras turpināja cīņu par atbalstu savas idejas attīstīšanai. Konkurss sniedza iespēju piedalīties profesionālās apmācībās - 6 vebināros par ideju validāciju, digitālo un satura mārketingu, budžeta un finanšu plānošanu, kā arī prezentāciju prasmēm. 12 finālisti, savukārt, saņēma iespēju apgūt padziļināti prezentāciju prasmes Dāvida Štēbeļa un Kristapa Pētersona vadītās darbnīcās.

Pirmās vietas ieguvējs "Vertexo Sports" saņēmis 7 000 eiro sava biznesa attīstīšanai. Tā ir platforma, kas domāta sporta spēlētāju reģistrācijai kā licencētiem spēlētājiem, kā arī izspēles sistēma turnīriem. Idejas autori ir koncentrējušies uz sporta veidiem, kas ir ātri augoši un jauni, piemēram, pludmales teniss.

Komentāri

Pievienot komentāru
Likumi

Likums palīdz iekustināt sociālo uzņēmējdarbību

Anda Asere, 24.04.2019

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirms gada tika pieņemts Sociālā uzņēmuma likums, kas definē šo jomu un dod iespēju saņemt grantu biznesa attīstīšanai

Sociālā uzņēmuma statusu ir ieguvuši 53 uzņēmumi.

«Sākumā aktivitāte bija zemāka, un likuma darbības pirmajā pusgadā sociālā uzņēmuma statusu ieguva 16 uzņēmumi, taču pēc tam aktivitāte pieauga un otrajā pusgadā statusu ieguva 33 uzņēmumi. Pašreizējā aktivitāte atbilst gaidītajai,» saka Labklājības ministrijas Darba tirgus politikas departamenta ESF projekta Atbalsts sociālajai uzņēmējdarbībai vadītājs Juris Cebulis. Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas direktores Lienes Reines–Mitevas vērtējumā tendence ir pozitīva, jo katru mēnesi reģistrā klāt nāk jauni uzņēmumi. Aktivitāte esot pietiekama, jo īpaši ņemot vērā, ka sociālā uzņēmējdarbība ir specifisks biznesa veids un uzņēmējam jābūt ieinteresētam, motivētam, jāpārzina ne tikai bizness, bet arī jāizprot sociālās problēmas sev apkārt. «Tas nav katram, tāpēc mums ar lielu cieņu ir jāatbalsta tie uzņēmēji, kuri iepērk savam uzņēmumam pakalpojumus un preces no sociālajiem uzņēmējiem,» viņa uzsver. Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija apvieno 110 biedrus. Lai sasniegtu pietiekamu ietekmi, viņas skatījumā, kritiskā masa varētu būt 200 sociālie uzņēmumi visā Latvijā. Šobrīd visvairāk sociālo uzņēmumu ir reģistrēts Rīgā un Pierīgā, kas nozīmē, ka sociālās uzņēmējdarbības koncepcija vēl nav pazīstama lielai sabiedrības daļai, it īpaši reģionos, lai arī varētu pieņemt, ka tieši reģionos sociālo problēmu loks ir lielāks un nospiedošāks.

Komentāri

Pievienot komentāru