FOTO; VIDEO: Rada kreklus stājas korekcijai 

SIA Print Art dibinātājas Jekaterina Romanova un Natalija Jermolajeva radījušas uzņēmumu ar pievienoto vērtību un plāno šī gada nogalē uzsākt stājas korekcijas kreklu tirdzniecību.

Ilze Žaime, 15.07.2019
1/6

SIA Print Art dibinātājas Jekaterina Romanova (no kreisās) un Natalija Jermolajeva.

Foto: Zane Bitere/LETA

Abas Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) studentes satikās RTU Studentu biznesa inkubatorā. N. Jermolajeva pirmo pieredzi uzņēmējdarbībā ir guvusi, vadot sociālo uzņēmumu «OWA», kas nodarbojas ar sublimācijas drukā apdrukātu kreklu izstrādi un tirdzniecību. Arī radot jauno stājas korekciju kreklu kolekciju «Correcty», tieši Natalija strādā pie dizaina un prototipu izveides, kamēr Jeketarinas pārziņā vairāk ir biznesa jautājumi - partneru piesaiste, mārketings un pārdošana.

Motivācija radīt šādu produktu radās dabiski, personīgas nepieciešamības dēļ, jo abām meitenēm bijušas problēmas ar muguru. N. Jermolajeva uzsver, ka jau kopš 13 gadu vecuma apmeklējot fizioterapijas nodarbības un izmēģinot dažādus stājas korektorus, ir nācies saprast, ka piedāvājumā esošie produkti nespēj kvalitatīvi sniegt atbalstu ikdienā. Ārsti ortopēdi apstiprina, ka mugurai ir nepieciešama kustības brīvība un muskulatūras atmiņas trenēšana, taču muguras fiksatori tādu iespēju nesniedz. Tirgū jau pieejamie t-krekli, kas darbojas pēc līdzīga principa, vairāk gan atgādinot kompresijas veļu nekā ikdienas apģērbu, kas arī neapmierināja meiteņu vēlmes, meklējot kvalitatīvu atbalstu mugurai ikdienā.

Krekli nav ārstniecisks produkts, jo nerisina jautājumu par muguras sāpju cēloni, taču palīdz kā profilakses līdzeklis, atgādinot par muguras stāvokli ik mirkli. Tie darbojas pēc atsperes principa, maigi pavelkot muguras muskuļus uz aizmuguri. Sajūta, valkājot šo kreklu, ir pielīdzināma brīdim,kad plecos uzlikta mugursoma. Apspriežoties ar ārstu, tika radīta shēma, kuras pamatā ir vairāki auduma slāņi. Pateicoties speciālām šuvēm, audumā šī shēma ir gandrīz nemanāma. Pēc kārtas piektais prototips tika atzīts par veiksmīgu un tika testēts uz sevi, tālāk arī nodots ražotājiem pirmā rūpnieciski ražotā prototipa izveidei. Lai gan nākotnē ir sapnis ražošanu attīstīt uzņēmuma ietvaros, pagaidām ražošana tiks uzsākta vietējā trikotāžas apģērbu rūpnīcā Ogrē. Mērķis ražot produktu Latvijā esot bijis būtisks jau no paša sākuma.

Pirmā partija plānota 150 kreklu apjomā, kas iekļaus divu krāsu vīriešu un sieviešu kreklus dažādos izmēros. To dizains tiks ieturēts pēc iespējas vienkāršāks, dodot iespēju kreklus sakombinēt ar dažādiem apģērbiem, radot tos piemērotus dažādām situācijām, kas, cerams, nodrošinās arī plašāku potenciālo mērķauditoriju. Sākumā kreklus plānots izplatīt tikai Latvijā, lai uzzinātu pircēju viedokli, kā arī pēc nepieciešamības tos pilnveidot. Galvenokārt, tas būs tests pārdošanai. Savukārt iegūtie līdzekļi pavērs durvis uz turpmāko attīstību un ražošanu.

Pašu spēkiem šobrīd tiek aktīvi piesaistīti līdzekļi ražošanas uzsākšanai. Tiek rakstīts gan Altum projekts, gan notiek tikšanās ar vietējiem investoriem. Nesen jaunās uzņēmējas piedalījās LatBAN investīciju sesijā. Investoru izvēlē svarīga esot vienota vīzija par produkta attīstību un vēlamajiem mērķiem, nevis tikai finanšu līdzekļi.

Paralēli investīciju piesaistei, tiek veidota mājaslapa un sociālo tīklu lapas. Kolekcijas nosaukums «Correcty» dzima nejauši - meklējot saistību ar produktu, kā arī praktiski skatoties kādas domēna adreses vēl bija pieejamas. Taču J. Romanova uzskata,ka svarīgāka par uzņēmuma nosaukumu ir pati biznesa ideja un stratēģija.

Izstrādājot kreklu dizainu ir īpaši padomāts par auduma izvēli, lai tas būtu ātri žūstošs, dodot iespēju kreklu ātri izmazgāt un lietot pēc iespējas vairāk. Tai pat laikā krekliem plānotas iespējami pieejamākas cenas, ņemot vērā to sarežģīto izgatavošanas ceļu. Jebkurā gadījumā - šāds krekls kā profilakses līdzeklis būs krietni lētāks, par, piemēram, muguras masāžām sāpju remdēšanai, uzskata uzņēmējas.

Gan fakts, ka Natalijai ir 2.grupas invaliditāte un veselības problēmas, gan paša produkta sociālais aspekts ir iemesls tam, lai arī SIA Print Art nākotnē pretendētu iegūt sociālā uzņēmuma statusu. Jaunās sievietes ar savu piemēru vēlas motivētu arī citus cilvēkus ar īpašām vajadzībām iegūt izglītību un vairāk iesaistīties dažādu projektu organizēšanā un vadīšanā. Viņas vēlas parādīt, ka arī sociālais uzņēmums ir kas vairāk par labdarības projektu un var nest peļņu. Taču sākumā būtiski ir domāt nevis tikai par peļņu, bet gan produkta ieguldījumu. Attīstot to domu, veidosies arī bizness - tā saka viena no uzņēmuma dibinātajām - N. Jermolajeva. Mērķis ir radīt darba vietas sev un citiem, būt uzņēmumam ar pievienoto vērtību.

Pirmsinkubācijas programmas RTU «IdeaLAB» vadītāja Liene Briede piebilst: «Izvērtējot idejas, kas tiek pieteiktas dalībai RTU «IdeaLAB», lielu uzmanību pievēršam to pievienotajai vērtībai. Muguras veselības problēmas ierobežo cilvēku darba spējas, iekļaušanos sabiedrībā, tādēļ risinājumi to novēršanai vai mazināšanai ir sociāli nozīmīgi. Biznesa ideja «Correcty» pievienotā vērtība ir sociālā atbildība».

Uzņēmējas kā iespējamos tirdzniecības ceļus min arī dalību izstādēs un tirdziņos, kas dos iespēju pašām satikties ar klientiem un dalīties gan informācijā, gan dzirdēt atsauksmes.

Jaunākais izdevums