Ražošana

Par iepirkuma izgāšanos atbildību neuzņemas

Dienas Bizness, 06.07.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Apsūdzētie Pasažieru vilciena valdes locekļi savu vainu neredz; ministrs no komentāriem atturas.

Saskaņā ar Rīgas tiesas apgabala prokuratūras lēmumu bijušais VAS Pasažieru vilciens (PV) valdes priekšsēdētājs Nils Freivalds (amatā no 2011. gada 18.marta līdz 2012.gada 24.maijam) un tās locekļi Mārtiņš Jirgens, Edmunds Kancēvičs un Jānis Pētersons, ļaunprātīgi izmantojot savu dienesta stāvokli, 2012.gada 2.aprīlī noslēdza ar spāņu ražotāju Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A. (CAF) jaunu vilcienu piegādes un uzturēšanas līgumu, kas būtiski atšķīries no sākotnējā līguma projekta.

Esot grozīti maksāšanas nosacījumi, apjomi, termiņi, līgumsoda apmērs, negrozāmie punkti, mainīts atbildības apjoms par labu izpildītājam CAF.

PV valdes loceklim Mārtiņam Grestem apsūdzība neesot uzrādīta, jo viņš bijis pret līguma parakstīšanu. Šobrīd vēl rit pirmstiesas process, un, kad prokurors būs pārliecināts, ka var uzturēt valsts apsūdzību, tad lieta tiks nodota tiesā, norāda Latvijas Republikas Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka. Minēto personu prettiesisko darbību rezultātā valstij saistībā ar nerealizēto projektu esot nodarīts mantisks zaudējums lielā – 1,485 milj. eiro – apmērā, norādīts prokuratūras lēmumā. Šo summu cita starpā veido izdevumi par 27 projekta interesēs noslēgtajiem līgumiem, 8 uzņēmuma līgumiem, 41 komandējumu, kā arī 29 virsstundu strādāšanas gadījumiem. N. Freivalda laikā saistībā ar iepirkumu iztērēts – turklāt nav pārmetumu par nepamatotiem tēriņiem – ap 200 tūkst. eiro, atzīmē N. Duļevskis. Viņaprāt, toreizējā valde tādējādi tiek apsūdzēta par citu valžu tēriņiem gan pirms, gan pēc tam, kad N. Freivalds ieņēma PV vadītāja amatu.

Tikpat labi N. Freivaldu varētu apsūdzēt par tieši šādu pašu zaudējumu nodarīšanu gadījumā, ja līgums netiktu noslēgts. DB jau rakstījis, ka vilcienu iepirkuma sāga sākās pirmās Valda Dombrovska premjerēšanas laikā, kad satiksmes ministrs bija Kaspars Gerhards (TB/LNNK), turpinājās Ulda Auguļa (ZZS) un bezpartejisko Aivja Roņa un Anrija Matīsa (tagad Vienotība) laikā.

N. Freivaldu pārstāvošais zvērināts advokāts Normunds Duļevskis noliedz to, ka PV valde N. Freivalda vadībā būtu rīkojusies uz savu galvu, ignorējot Satiksmes ministrijas (SM) vai valdības lēmumus saistībā ar iepirkumu. Viņa rīcībā esot dokumenti, kas apliecina, ka līguma slēgšanai dota zaļā gaisma.

Vairāk lasiet pirmdienas, 6.jūlija, laikrakstā Dienas Bizness!

Komentāri

Pievienot komentāru