Atpūta

Piektdienas intervija ar gaļas pārstrādes uzņēmuma Forevers direktoru Andreju Ždanu

Lelde Petrāne, 27.06.2014

Andrejs Ždans ir Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmuma Forevers direktors un īpašnieks. Uzņēmumā ieguldīts tikai vietējais kapitāls.

Foto: no personīgā arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild gaļas pārstrādes uzņēmuma SIA Forevers direktors Andrejs Ždans.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Pēc izglītības esmu pārtikas tehnologs. Mana profesionālā pieredze ir saistīta ar pārtikas ražošanu un tas ir mans aicinājums — man patīk un padodas mans arods.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Apbēdina ekonomiskā situācija valstī, demogrāfiskie rādītāji, jo nepārtraukti samazinās Latvijas iedzīvotāju skaits, tātad arī mūsu pircēju skaits. Forevers ir Latvijas uzņēmums, tādēļ mums ir svarīgi saglabāt un palielināt savas tirgus pozīcijas, kā arī palielināt eksportu. Mērķis ir eksportēt 10 līdz 15 procentus produkcijas līdzšinējo divu procentu vietā, bet tas, protams, atkarīgs no tirgus situācijas un pieprasījuma, jo konkurence gaļas pārstrādes uzņēmumu vidū ir ļoti liela. Latvijā iedzīvotāju ir tik, cik ir un pie šī iedzīvotāju skaita pārdošanas apjomus mūsu valstī var maksimāli palielināt par 10 procentiem, tādēļ eksports ir loģisks attīstības virziens.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu uzņēmumu?

Priecē, ka Forevers attīsta ražošanu, uzņēmumam ir stabils apgrozījuma pieaugums. Tas ir mūsu mērķis — nepārtraukti palielināt produkcijas ražošanas un pārdošanas apjomus. Aktīvi strādājam pie kvalitātes paaugstināšanas, nepārtraukti izglītojam savus darbiniekus. Nākotnē raugāmies pozitīvi.

- Vai darbinieku trūkumu izjūtat?

Izjūtam to, ka valstī profesionāli netiek apmācīti pārtikas tehnologi, kuri varētu strādāt gaļas pārstrādes uzņēmumos. Tie speciālisti, kuri izglītību ieguva padomju laikos, noveco, bet jaunās paaudzes speciālistu viņu vietā nav, jo valstī netiek piedāvāta šāda izglītība. Pēc pieciem līdz desmit gadiem Latvijā vairs nebūs gaļas pārstrādes tehnologu, šāda profesija izzudīs, jo tie, kuri šobrīd vēl šajā arodā strādā, aizies pensijā. Tas, protams, apbēdina, jo drīz gaļas pārstrādes uzņēmumi Latvijā paliks bez pārtikas tehnologiem. Trūkst arī citu augsti kvalificētu speciālistu. Mēs tos meklējam, izglītojam paši, jo nav citas iespējas.

- Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu uzņēmumā?

Darbiniekam jābūt ar augstu atbildības izjūtu, disciplinētam, mums ir nepieciešami talantīgi cilvēki. Pats svarīgākais, lai cilvēks vēlētos sasniegt profesionālus panākumus, jo Forevers nepārtraukti attīstās un mums nepieciešami darbinieki, kuri orientēti uz izaugsmi kopā ar uzņēmumu.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Jau ziņots, ka Forevers no šā līdz 2018. gadam uzņēmuma attīstībā plānojis investēt aptuveni 12, 81 miljonu eiro. Uzņēmuma investīcijas paredzētas diviem vērienīgiem projektiem – jaunas rūpnīcas celtniecībai un esošās rūpnīcas rekonstrukcijai. Forevers ceļ jaunu rūpnīcu, jo esošajā, palielinot produkcijas ražošanas apjomus, kļuvis par šauru. Jaunā ražotne tiks celta blakus šobrīd esošajai.

Šogad esam plānojuši palielināt ražošanas un pārdošanas apjomus, piesaistot jaunas klientu grupas. Tas mums arī lieliski izdodas, jo nedēļā pirms Līgo svētkiem Forevers saražoja rekordlielu produkcijas apjomu — 79 000 kg dienā. Salīdzinājumam, pērn šajā pat laikā saražojām 63 549 kg dienā. Foreveram šobrīd ir 49 tirdzniecības vietas, bet turpmāko divu gadu laikā paredzēts tās palielināt līdz 70.

- Gūstat labumu no tā, ka Latvija pievienojusies eirozonai?

Jā, ir krasi samazinājušies valutēšanas izdevumi. Forevers eirozonā strādāja jau krietnu brīdi pirms Latvija tai oficiāli pievienojās, un ar saviem sadarbības partneriem norēķinājāmies eiro valūtā.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu.

Esmu profesionāli izaudzis kopā ar šo uzņēmumu, mana dzīve un karjera ir attīstījušās kopā ar Forevers. Esmu daudz strādājis, lai panāktu to, kāds šobrīd ir šis uzņēmums.

- Kā radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums?

Uzņēmuma nosaukums mums radās pavisam nejauši, tuvāko kolēģu vidū diskutējot. Pie tā arī palikām un, manuprāt, ļoti veiksmīgi.

- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Nodokļu slogs šai ekonomiskajā situācijā uzņēmējiem Latvijā ir pārāk liels. Trūkst stabilitātes, nav iespējams prognozēt ekonomiskās situācijas attīstību valstī. Tas rada bažas vietējiem ražotājiem, kuri pārstrādā vietējo produkciju. Nodokļus var iekasēt no tiem, kuri tos ir spējīgi maksāt. Valstīs, kur ir augsti attīstīta ražošana, lielas izaugsmes iespējas, uzņēmēji var maksāt lielākus nodokļus, bet ne Latvijā. Piemēram, Vācijā PVN ir 7 %, Polijā — 5 %, bet mums — 21%. Nodokļu slogs Latvijā ir lielāks nekā citās Eiropas valstīs, bet stabilitātes, caurspīdīgas nodokļu politikas nav. Veiksmīgai uzņēmējdarbības attīstībai ir ļoti svarīgas investīcijas, bet, lai droši investētu, nepieciešams prognozēt ekonomiskās situācijas attīstību valstī, nepieciešama stabila nodokļu politika. No valsts kontroles institūciju puses trūkst uzticēšanās uzņēmējiem, kas valsts institūcijām un privātajiem uzņēmējiem traucē sadarboties.

- Jūsuprāt, pēdējā laika lielākais veiksminieks un neveiksminieks ir?

Labs jautājums, bet es nevēlētos komentēt citu veiksmes un neveiksmes, man tas nešķiet ētiski.

- Kurš ir Jūsu mīļākais ēdiens un dzēriens?

Man garšo labs, asiņains steiks un konjaks.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Pēdējais, ko lasīju - Konfūcijs.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Pēc darba savu laiku veltu ģimenei — sievai un bērniem. Mēs kopā ceļojam, man prieku rada gatavot ģimenei maltīti.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Bez jautrības ir grūti dzīvot, esmu optimists pēc dabas, bet nevaru iedomāties kādu mīļāko anekdoti.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Novēlētu mums visiem dzīvot un rīkoties tā, lai Latvija kļūtu par labāko vietu pasaulē.