Finanses

Pilsētvides revitalizācijas projektu īstenošanai būs pieejami 311,3 miljoni eiro

Žanete Hāka, 10.11.2015

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Otrdien valdība atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotos nosacījumus, kas pašvaldībām ļaus uzsākt pilsētvides revitalizācijas projektu īstenošanu, tādējādi izveidojot jaunas darba vietas un veicinot privāto investīciju piesaisti.

Kopējais finansējums līdz 2022. gadam plānots ne mazāks kā 311,3 miljoni eiro, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums – 264,6 miljoni eiro un nacionālais finansējums – ne mazāks kā 46,7 miljoni eiro.

Latvijā pilsētās koncentrējas lielākā daļa valsts iedzīvotāju, saimnieciskās darbības aktivitāte un publiskie pakalpojumi, t.sk. augstākās izglītības iestādes, līdz ar to, plānojot to attīstību, īpašu uzmanību nepieciešams pievērst vides kvalitātes aspektam.

Pašvaldībām būs iespējas īstenot projektus, kas to attīstības programmās noteikti kā prioritāri publiskās infrastruktūras investīciju projekti, kas veicinātu pilsētvides revitalizāciju un atbalstītu labiekārtošanas darbus bijušajās rūpnieciskajās teritorijās. Tāpat pašvaldības varēs īstenot projektus vietās vai pilsētas daļās, kas līdzšinējā laikā ir izmantotas, apbūvētas vai plānotas uzņēmējdarbības aktivitātēm, bet kurās šobrīd uzņēmējdarbības aktivitātes un nodarbinātība nav apmierinošā līmenī, tā saucamajās citās degradētajās teritorijās.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards uzsver: «Ministrijas izstrādātie nosacījumi ir svarīgi no dažādiem aspektiem. Daudzās Latvijas pašvaldībās ir teritorijas, kuras varētu sakārtot un izmantot uzņēmējdarbībai, piesaistot investīcijas un nodrošinot darbavietas. Efektīvi izmantojot šo ES fondu finansējumu, mēs kopīgiem spēkiem veicināsim Latvijas reģionu attīstību.»

Saskaņā ar VARAM 2013.gadā veikto analīzi tika konstatēts, ka Latvijā pašlaik ir 5826 ha degradētās teritoriju platības, kuru attīstību pašvaldības novērtēja kā perspektīvu. No 5826 ha degradētajām platībām tiek plānots revitalizēt 622 ha jeb 10,7% degradēto teritoriju. Rezultātā tiks veikti ieguldījumi bijušo rūpniecisko teritoriju un citu degradēto teritoriju sakārtošanā un novērsti vides piesārņojuma riski vai likvidēti esošie piesārņojumi, vienlaikus veicinot teritoriju pieejamību uzņēmējdarbībai un palielinot strādājošo skaitu uzņēmumos, kuru ražošanas vai pakalpojuma sniegšanas vieta ir nacionālas un reģionālās nozīmes attīstības centri.

Projektu īstenošanas rezultātā tiks nodrošināta videi draudzīga un uz vides ilgtspējas veicinoša teritoriāla izaugsme un jaunu darbavietu radīšana.

Projektus plānots īstenot trīs kārtās, paredzot, ka pirmajā kārtā ERAF finansējums 120,2 miljoni eiro būs pieejamais 9 republikas pilsētām, otrajā kārtā - 92,1 miljons eiro būs pieejami 21 reģionālajiem centriem. Savukārt trešajā kārtā ERAF finansējums 52,3 miljonu eiro apmērā būs pieejams Latgales plānošanas reģiona pašvaldībām un Alūksnes novadam.

Komentāri

Pievienot komentāru