Enerģētika

Polijas un Kuveitas kopuzņēmums veiks pirmo naftas izpētes urbumu Latvijas ūdeņos

Gunta Kursiša, 15.02.2013

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

SIA Balin Energy šā gada otrajā ceturksnī paredz veikt pirmo izpētes urbumu Latvijas ekonomiskajā zonā Baltijas jūrā, 104 kilometru attālumā no Latvijas Rietumu krasta.

Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief U.A. un Orlen International Exploration and Production Company B.V kopuzņēmums Balin Energy ar urbuma veikšanu vēlas noteikt naftas krājumu daudzumu Latvijas kontinentālajā šelfā, it sevišķi vidus kembrija perioda nogulumos, un izvērtēt šo krājumu ieguves iespējamību, informē uzņēmuma pārstāvji.

«Kuwait Energy ģeogrāfiskā prioritāte joprojām ir Tuvajos Austrumos un Ziemeļāfrikā, mēs esam pragmatiski un atvērti iespējām arī citur,» stāsta Kuwait Energy vadītāja Sāra Akbara (Sara Akbar).

Viņa norāda, ka ir pāragri izdarīt secinājumus par kompānijas aktivitātēm Latvijā, bet «iespējas jūrā ir potenciāli nozīmīgas».

Urbumu Latvijas ūdeņos veiks uzņēmuma Diamond Offshore Drilling, Inc. (Diamond Offshore) meitas uzņēmums, izmantojot pusiegremdētu peldošo urbšanas platformu Ocean Nomad. Diamond Offshore ir uzņēmums, kurš veic urbumus atklātā jūrā, un tā rīcībā ir piemērotas jūrā veicamo urbumu platformas.

Ocean Nomad platforma urbumu veiks vietā, kur jūras dziļums ir 132 metri, bet pats urbums sasniegs 1500 m dziļumu zem jūras līmeņa.

Šo izpētes plānu pamatā ir 2008. un 2009.gadā izsniegtās licences veikt ģeoloģisko veidojumu izpēti. Sadarbībā ar uzņēmumu darbus jūrā savas kompetneces ietvaros pārraudzīs attiecīgās Latvijas uzraudzības iestādes: Latvijas Ekonomkas ministrija, Ārlietu ministrija un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija. Urbuma veikšanu uzraudzīs arī enerģētikas pakalpojumu kompānija Senergy.

Kopš licenču iegūšanas Balin Energy veicis sagatavošanās pētījumus, izmantojot arhivētus ģeoloģiskos, seismiskos un ģeofizikālos datus. Pēc tam uzņēmums veica pētījumu, iegūstot seismiskos datus vēl par 300 kvadrātkilometriem teritorijas. Pēc datu interpretācijas un integrācijas tika noteikta pirmā vertikālā izpētes urbuma vieta.

Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief U.A. ir Kuwait Energy Company meitas uzņēmums. Mātes uzņēmums Kuwait Energy Company ir Kuveitas lielākā neatkarīgā naftas ieguves kompānija. Kopš kompānijas dibināšanas 2005. gadā, tā darbojas Ēģiptē, Irākā, Jemenā, Omānā, Ukrainā, Latvijā, Krievijā un Pakistānā un ir peļņu nesoša, norāda uzņēmuma pārstāvji. Uzņēmuma pierādītās un ticamās rezerves 2011. gada beigās bija 235,3 milj. bareli naftas ekvivalenta. Patlaban uzņēmums iegūst apmēram 17 970 barelus naftas katru dienu.

Savukārt Orlen International Exploration and Production Company B.V. ir uzņēmuma PKN Orlen SA meitas uzņēmums. Mātes uzņēmums ir lielākais naftas pārstrādes un tirdzniecības uzņēmums Centrāleiropā - PKN Orlen ir aptuveni 2700 tirdzniecības vietas Polijā, Vācijā, Čehijā un Lietuvā.

Komentāri

Pievienot komentāru