Redakcijas komentārs: Lielais nezināmais

2017. gada 15. decembris plkst. 6:19
Autors: Sandra Dieziņa - DB žurnāliste
Sadaļa: DB Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Joprojām lielais nezināmais nākamgad – vai PVN likmes samazināšana līdz 5% Latvijai raksturīgajiem augļiem un dārzeņiem atspoguļosies konkrētā cenu samazinājumā veikalu plauktos.

Kā jau vairākkārt vēstīts, samazinātā PVN likme tiks piemērota pašmāju kartupeļiem, burkāniem, sīpoliem, lācenēm, mellenēm, rabarberiem un vēl citiem augļiem, ogām un dārzeņiem. Savukārt citronus, banānus, apelsīnus un citus svešzemju augļus un ogas arī turpmāk plānots aplikt ar 21% PVN. Arī arbūziem, melonēm, vīnogām un paprikai, pat ja tās būs audzētas Latvijā, piemēros PVN pamatlikmi 21% apjomā. Tas nozīmē, ka pašmāju kartupeļiem, tomātiem, gurķiem, sīpoliem, ķiplokiem, burkāniem, zemenēm un citiem zemnieku ražojumiem veikalos nākamgad vajadzētu maksāt nedaudz lētāk.

Tāpat jāatgādina, ka pēc Zemkopības ministrijas aplēsēm, PVN likmes pazemināšanas rezultātā augļiem, ogām un dārzeņiem cenas samazinātos par 3%–12%. Paredzams, ka šī soļa rezultātā iegūtu pircējs, kas par to pašu naudu varētu nopirkt, piemēram, nevis vienu kilogramu kartupeļu, bet gan 1,16 kg kartupeļu, pieņemot, ka tie veikalā maksā 0,35 eiro/kg, bet pēc PVN samazināšanas – 0,30 eiro/kg. Savukārt ķiploku cena varētu samazināties pat par 38 centiem kilogramā – no pašreizējiem 2,89 eiro līdz 2,51 eiro kilogramā. Tāpat der atgādināt, ka lielākajā daļā ES valstu pārtikai piemērota samazinātā PVN likme, bet Lielbritānijā, Maltā un daļēji arī Luksemburgā pārtikai vispār netiek piemērots PVN. Pārtikas produktus ar pilnu PVN apliek vien piecās valstīs, tostarp Latvijā, izņemot zīdaiņiem paredzēto pārtiku. Salīdzinoši nesen samazinātās likmes vairākiem pārtikas produktiem ieviesa arī Ungārija, Rumānija un Slovākija.

Atbildīgā ministrija un lēmuma pieņēmēji Latvijā cer, ka, samazinoties cenai veikalā, cilvēki vairāk pirks augļus, dārzeņus un ogas un tamdēļ iegūs arī vietējie zemnieki, kuri savu produkciju pārdod lielveikalos. ZM paredz, ka līdz ar samazinātās PVN likmes ieviešanu lauksaimniecības produktu pārstrādātāji būs ieinteresēti vairāk iepirkt Latvijas augļus, ogas un dārzeņus, jo neveidosies tik lielas cenu atšķirības, iepērkot šo produkciju no Latvijas ražotāja ar 5% PVN likmi vai iegādājoties šo pašu preci no kādas citas Eiropas valsts ražotāja ar 0% PVN likmi. Tādējādi ir paredzams, ka augs vietējās produkcijas īpatsvars pārtikas ražošanā, savukārt ēnu ekonomika samazināsies.

Viss iepriekšminētais pagaidām ir teorija, jo korekcijas var ieviest dažādi blakusapstākļi. To vidū noteikti var ierindot sliktos klimatiskos laikapstākļus, kas īpaši šogad būtiski ietekmēja gan augu augšanu pavasarī, gan ražas novākšanu. Proti, pavasarī salnas nokoda ābeļziedus to ziedēšanas laikā ne tikai Latvijā, bet tāda ābolu ražošanas lielvalsts kā Vācija ir zaudējusi pat pusi no plānotās ābolu ražas un rezultātā ābolu cenas pieaugs, kas ietekmēs cenas arī citviet. Arī kartupeļiem, kuru novākšanas apstākļi Latvijā šogad bija īpaši nelabvēlīgi, cena uz pavasari varot pakāpties, jo tupeņiem ir slikta kvalitāte, tie ir bojāti. Līdz ar to šobrīd pastāv iespēja, ka PVN samazināšana gaidīto efektu nedos un pavasarī par dažiem augļiem un dārzeņiem var nākties maksāt vairāk. Kā būs realitātē, laiks rādīs.

Dalies ar šo rakstu