Redakcijas komentārs: No politiskās atbildības izvairīties nevarēs 

Šobrīd, šķiet, jaunās valdības veidošana ir nokļuvusi sabiedrības uzmanības perifērijā, jo visi ar aizturētu elpu seko līdzi Rīgas satiksmes (RS) kriminālajai sāgai.

Rūta Kesnere - DB komentāru nodaļas redaktore, 2018. gada 18. decembris plkst. 6:20

Foto: no DB arhīva

Lielais jautājums, protams, ir: vai KNAB veiktās aizturēšanas vainagosies ar reāliem notiesājošiem spriedumiem? Izskatās, ka šoreiz nav šauts ar tukšām patronām, jo arī tiesa ir atzinusi par pamatotu KNAB lūgumu vairākiem aizturētajiem – pieciem no sešiem - par drošības līdzekli noteikt apcietinājumu. Turklāt lietā ir iesaistīti arī ārzemnieki – Polijas pilsoņi - un notiek sadarbība ar Polijas specdienestiem.

Faktiski notikušās aizturēšanas ir starptautiska vairāku specdienestu operācija, kas ilgusi vairāk nekā gadu. Tomēr priekšā vēl ir gari tiesu procesi, advokātu un aizturēto slimošanas, nu, viss, kā mēs mīlam. Aģentūra LETA vēsta, ka aizturētie apcietinājumā bez tiesas sprieduma var pavadīt 15 mēnešus. KNAB vienkārši nevar atļauties šo lietu izgāzt, jo tad sabiedrības jau tā ne pārāk augstā uzticība šai iestādei noslīdēs līdz nullei. Jādomā, ka iestāde ir savākusi pietiekamu pierādījumu bāzi, lai tiesas procesi nebeigtos ar čiku. Notikušais liek uzdot neērtus jautājumus arī Rīgas domes (RD) vadībai, kas ir daļu turētāja RS.

Rīgas domes vicemērs Andris Ameriks jau ir paziņojis par atkāpšanos no amata, lai gan uzsver, ka neko ļaunu neesot darījis. Tas, protams, jāvērtē tiesībsargājošām institūcijām, taču atkāpšanās ir tikai loģiska. Ja RD vadība, kā tā apgalvo, tiešām nav neko zinājusi par nelikumībām un korupciju RS, tad tā ir ļoti slikta pārvaldība. Nevar būt tā, ka pašvaldības uzņēmumā notiek starptautiska mēroga korupcijas afēra un uzņēmuma īpašnieks par to neceļ ne ausu. Ap RS zināma skandāla ēna ir virmojusi jau pāris gadu. Gan dāsnās pašvaldības dotācijas savam uzņēmumam - vairāk nekā 130 miljoni eiro - , gan prēmijas uzņēmuma vadībai, nemaz nerunājot par raidījumā Nekā personīga vēstīto par RS darbinieku prēmēšanu tieši pirms vēlēšanām un vadības izdarīto spiedienu, lai darbinieki stājas arodbiedrībā, kas ir faktiska Saskaņas kabatas organizācija.

Jānorāda, ka arī Valsts kontrole ne reizi vien ir paudusi, ka RS ir nepieciešams audits, lai izvērtētu saimnieciskās darbības rādītājus. Diemzēl tas dzirdīgas ausis nav atradis. Toties pieci domes deputāti no partijas Saskaņa pērn kā konsultanti RS nopelnījuši gandrīz 80 tūkstošus eiro, vienlaikus kļūstot par vieniem no lielākajiem partijas Saskaņa ziedotājiem. Līdz ar to nedz RD vadībai, nedz partijai Saskaņa nav tik viegli norobežoties no RS notiekošā. Protams, politiskā atbildība ir jānošķir no juridiskās, un par pēdējo var spriest tikai tiesa. Taču tieši politiskās atbildības kontekstā ir vērtējams VARAM sagatavotais priekšlikums par RD atlaišanu, kas iesniegts valdībā.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 17. decembris plkst. 6:44

Transporta jomā šogad viss notiek. Ostās un dzelzceļā kravu vairāk, tāpat autopārvadājumos,...

2018. gada 17. decembris plkst. 6:19

Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR) šodien Rātsnamā plkst.10 sasaucis preses brīfingu, informēja...

2018. gada 14. decembris plkst. 20:29

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa šodien SIA «Rīgas satiksmes» (RS) iepirkumu lietā...

2018. gada 14. decembris plkst. 17:20

Pašvaldības SIA Rīgas satiksme (RS) iepirkumu lietā ir iesaistītas Rīgas domes amatpersonas,...

2018. gada 14. decembris plkst. 20:12

Rīgas domes opozīcijai pametot ārkārtas domes sēdi, Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Rosīgu, komunikablu un smaidīgu – tādu pašmāju zīmolu veikala M50 īpašnieci Elīnu...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...