Rimšēvičs: Esmu saņēmis nogalināšanas draudus; no amata neatkāpsies 

«Es Latvijā esmu kļuvis daudziem neērts tieši un netieši, man ir skaidri izteikti nogalināšanas, precīzāk sakot nošaušanas draudi, par ko esmu informējis arī tiesībsargājošās institūcijas, preses konferencē sacīja Latvijas Bankas (LB) prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Žanete Hāka, 20.2.2018
1/2

Foto: Natālija Poriete

Nogalināšanas draudus viņš saņēmis šā gada janvārī.

«Esmu kļuvis par skaidru uzbrukuma mērķi,» viņš uzsvēra, norādot vairākas Latvijā strādājošas bankas, kas cenšas ietekmēt LB.

«Ir skaidri redzams, ka šīs bankas koordinē savu rīcību, tām ir vieni un tie paši klienti,» viņš minēja.

«Norvik Bankas akcionārs Grigorijs Guseļņikovs vēlas saņemt no valsts 200 miljonus jeb aiziet, domāju ka valsts šobrīd veic lāča pakalpojumu viņam, palīdzot apliecināt, ka Latvijā ir uzsākti vairāki procesi, un demonstrējot, ka Latvijā notiek visādas lietas,» uzsvēra LB vadītājs.

«Uz LB un mani tiek izdarīts spiediens, lai es nerunātu, lai izsniegtu ABLV papildu naudas līdzekļus, izskan runas, ka viss tūlīt notiks un banka tiks izglābta, vesela virkne amatpersonu runā Latvijas vārdā, apgalvojot ka nauda tūlīt tiks piešķirta,» viņš uzsver.

«Līdz ar to mana aizturēšana nav nejauša,» viņš uzsvēra. «Pēc pirmdien pieņemtajām FinCEN sankcijām ABLV vadība savos koridoros uzreiz nosauca vainīgo, ka tā ir LB. Mana pārliecība ir, ka šis ir pagrieziena moments, ka augstākajos varas koridoros ir iedarbināts mehānisms, lai var inkriminēt LB un bija svarīgi izolēt mani no lēmumu pieņemšanas, jo pārāk daudz esmu pastāvējis uz savu pozīciju,» viņš piebilda. «ABLV Bank vērsās pie LB un tika pieprasīts nekavējoties izsniegt 1 miljardu eiro, taču tādējādi tiktu pārkāpti mūsu noteikumi. Pēc tam sākas kratīšana un publiskajā telpā parādās paziņojumi, ka LB izsniegs. Mēs visu laiku jūtam spiedienu, lai palīdzam, citādāk būs slikti,» viņš stāstīja.

«LB ir galvenais vaininieks problēmu un galvassāpju radītājs attiecībā uz lietām, kas saistītas ar šo banku grupu, kuras, neskatoties uz aizliegumiem, turpina mazgāt naudu,» viņš piebilst.

«Par Norvik banku ir skumjš stāsts – cilvēks ar aizņemtu naudu iegādājas Latvijas banku, apmāna uzraugu, sola Latvijā ieguldīt 100 miljonus eiro, stāsta par skaistām iecerēm. Tajā pašā laikā aizmuguriski kārto darījumus, kas slēpj naudas patieso izcelsmi. Ir cits stasts, kā tas varēja notikt un kā mēs palaidām garām, mēģina slepeni tikties ar mani, stāstīt, ka visi ir korumpēti, lai viņam palīdzu. Viņš lūdz, lai es zvanu amatpersonām, man to neesot grūti izdarīt. Vienlaicīgi izrādās, ka 2015.gads Norvik Bankai beidzās bez audita un 2016.gads ir ar milzīgiem zaudējumiem. Situācija pasliktinās ar katru dienu, jo šai bankai aizvērts dolāru konts, zaudējumi pieaug.»

«Šobrīd LB valstī ir palikusi vienīgā, kas pauž neatkarīgu un skaidru nostāju par dažādām jomām, tāpēc neizbrīna, ka esmu neērts, un, lai cik es pūlētos šīs lietas izrunāt, man nav izdevies šobrīd sasaukt ātrāku Nacionālās drošības sēdi, kur šos jautājumus apskatītu, šī situācija ir brīvā plūdumā, katra institūcija dara savu un presē runā katrs par savu.

Atskatoties uz pēdējo piecu gadu kļūdām, esmu vienmēr uzticējies cilvēkiem, klausījies, bijis atvērts, gatavs tikties, lai visiem būtu labi, uzņēmies iniciatīvas. Kolēģi zina, ka man ir raksturs, gribu attīstīt lietas, labot, uzlabot, nestāvēt malā un iespējams, tas ir tas, par ko es šodien ciešu.»

«Saprotu, ka situācija ir ārkārtīgi sarežģīta un, iespējams, sarežģītākā manā mūžā, sajūtu milzīgu atbalstu no cilvēkiem, kurus arī nepazīstu, no draugiem, ģimenes. Es neatkāpšos, jo neesmu vainīgs, jo tas ir manu apmelotāju mērķis,» uzsvēra Rimšēvičs.

«Man bail, ka tiesvedība var vilkties gadiem un man nebūs iespējas saņemt pilnvērtīgu un taisnīgu tiesu. Esmu pārstāvējis Latviju daudzos svarīgos attīstības posmos un brīžos, un mana palīdzība Latvijai, aizstāvot no Norvik Vašingtonā, varētu noderēt, bet mana atkāpšanās ļautu priecāties un izmantot situāciju tādiem cilvēkiem kā Guseļņikovs, falsificēt fotogrāfijas un darīt vēl ko.»

Komentējot fotogrāfiju, kas izplatīta pasaules medijos, Rimšēvičs sacīja: «Šī nav mana kompānija, šie cilvēki tika salikti kopā no dažādiem reisiem, un aizbrauca makšķerēt.»

Viņš gan nenoliedza, ka devies divas reizes uz Krieviju - 2010.gadā un 2012.gadā. «Abas reizes uz Kamčatku braucu makšķerēt. Pirmajā reizē mans kompanjons bija Valērijs Maligins.»

"20180220-1300-rr1.jpg"

Foto avots: AP/SCANPIX/LETA

Runājot par izsniegto aizdevumu ABLV Bank, viņš norādīja, ka LB kā Eirosistēmas locekle darbojas vienotu, konkrētu noteikumu ietvarā un tie aizdevumi, kas izsniegti, «ir saskaņā ar Eirosistēmas noteikumiem, kuri ļāva, neskatoties uz sankcijām, izsniegt. Mēs nedrīkstam pārkāpt šos noteikumus,» viņš piebilda.

Tevi varētu interesēt

Korupcijā aizdomās turētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs Vecrīgas viesnīcā...

Ņemot vērā medijos izskanējušo informāciju par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas...

Ievērojot esošo situāciju un godprātīgi attiecoties pret investoriem, ABLV Bank valde nolēmusi...

Nav izslēgta iespēja, ka šobrīd tiek mēģināts graut Latvijas finanšu sektoru, otrdien...

Rezonanse, kas seko AS ABLV Bank nedienām, rada jautājumus arī par lielā teritorijas attīstības projekta New Hanza virzību Rīgā.

Nepalaid garām

LR Ģenerālprokuratūra, izmeklējot lietu par it kā 50 miljonu eiro naudas atmazgāšanas...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Korupcijā aizdomās turētais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs Vecrīgas viesnīcā...

Ņemot vērā medijos izskanējušo informāciju par ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas...

Ievērojot esošo situāciju un godprātīgi attiecoties pret investoriem, ABLV Bank valde nolēmusi...

Norvik bankas lielākais akcionārs Grigorijs Guseļņikovs intervijā aģentūrai AP paziņojis, ka Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs gadiem ilgi izspiedis kukuļus no viņa vadītās kredītiestādes.

AS «Reģionālā investīciju banka» pagājušajā nedēļā reģistrējusi meitas uzņēmumu SIA...

Pirmdien, 19.februārī pēc plkst. 18:30 no īslaicīgās aizturēšanas Valsts policijas (VP) izolatorā...

No ABLV Bank pēc ASV FinCEN paziņojuma aizplūduši apmēram 600 miljoni eiro,...

ABLV Bank novērtē ECB lēmumu jo tas ir bankas labā, tas nepieciešams,...

Pēc pirmajiem veiksmīgajiem Luminor darbības mēnešiem Baltijas valstīs uzsākts Luminor juridiskās...

Pēc «Norvik bankas» iesnieguma Valsts policija sākusi kriminālprocesu par to, ka augsta...