Rūpnieki: ceļot akcīzi alkoholam, plānotie nodokļi netiks iekasēti

Autors: Sandra Dieziņa
2011. gada 23. maijs plkst. 15:45

Alkohola nozarē strādājošie paredz nodokļu neiekasēšanu pilnā apjomā pēc akcīzes nodokļa palielināšanas.

Alkohola akcīzes ieņēmumi šī gada 1.ceturknī saglabājušies stabili tikai un vienīgi pateicoties tam, ka nemainīga akcīzes nodokļa likme saglabājusies pusotru gadu un patērētājs ir paguvis pierast pie esošās dzērienu cenas.  Gaidāmais cenu pieaugums alkoholiskajiem dzērieniem pēc 1.jūnija, ko radīs akcīzes palielinājums, negatīvi ietekmēs ieņēmumu dinamiku, un, pēc mūsu prognozēm, 2011.gads noslēgsies ar zaudējumiem attiecībā pret jau tā samazināto plānu, paredz nozares uzņēmumu apvienība ARTA.

ARTA valdes priekšsēdētājs Edmunds Demiters uzsver, ka jāņem vērā arī tas, ka lielāko ieguldījumu akcīzes ieņēmumos no stipro dzērienu pārdošanas dod degvīns, kas uzrāda izteiktu pārdošanas kritumu gadu no gada. Šī dzērienu kategorija ir tā, kas visvairāk cieš no viltojumiem un kontrabandas – ja 2008.gada 3 mēnešos (pirms akcīzes celšanas) realizēti 4.5 milj.litru degvīna, tad ar katru gadu realizācija sarukusi un šā gada pirmajos trīs mēnešos realizēti 2.4 milj. litru degvīna. Nozares uzņēmumu apvienība uzskata, ka valstī novērojama absurda situācija – aug mazumtirdzniecības apjoms, bet jau ilgtermiņā neaug valsts ieņēmumi.

Lai  runātu par rezultātu, pirmkārt, jāizvirza nelegālā alkohola tirgus apkarošana par vienu no prioritātēm, situācijā, kad konstanti vairāku gadu garumā valsts ir spiesta samazināt  akcīzes ieņēmumu plānu un arī tas neizpildās. Otrkārt – nepieciešama saliedēta un koordinēta muitas, robežapsardzes, VID sadarbība, kuras pašreiz nav. Katra institūcija «novelk  svītru» – te beidzas mana atbildības joma, tādēļ arī rodas šie «pelēkie koridori» un iespējas izbēgt no atbildības, tā E. Demiters. Trešais aspekts – iedzīvotāju izglītošana, ka, iegādājoties kontrabandas preces vai nodarbojoties ar šo rūpalu, zaudētāji esam mēs paši. E. Demiters atgādina, ka nozares aprēķini liecina -  ja akcīzes nodokļa likme tiktu saglabāta pašreizējā līmenī jeb 890 lati par 100 litriem absolūtā alkohola, izdotos turpināt pieaugošu akcīzes ieņēmumu tendenci, kas parādījusies šī gada pirmajos mēnešos un gada beigās ieņemt akcīzē 80 miljonus latu plānoto 77 miljonu  vietā. Jau ziņots par nozares satraukumu saistībā ar gaidāmo akcīzes nodokļa palielināšanu no 1. jūnija, kas var samazināt realizācijas apjomus un nodokļu ieņēmumus.

Atslēgvārds