Nodokļi

Samazinātais PVN kompensē dabas neveiksmes

Jānis Goldbergs, 15.10.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Samazinātās 5% PVN likmes ieviešana pašmāju augļiem un dārzeņiem izrādījusies veiksmīga; audzis preču apgrozījums, palielinājušās algas, parādījušies apgrozāmie līdzekļi.

«Patērētāji tieši neredz izteiktu cenu samazinājumu augļiem vai dārzeņiem, jo vasara bija sausa un dārzeņu pašizmaksa ir krietni augstāka. Patiesībā cenām šogad bija jābūt astronomiskām, bet tā nav, un tas ir Latvijas patērētāju ieguvums,» apgalvo Zemnieku saeimas valdes locekle Edīte Strazdiņa.

Par bēdīgām ražām sūrojas gan dārzeņu, gan augļu un ogu ražotāji. Sausums prasījis papildu ieguldījumus, bet iegūtā raža dažviet ir pat 40% mazāka nekā pērn.

«Dārzeņu ražas prognozes ir ļoti dažādas, kopumā raža būs par 30 līdz 40% mazāka nekā pērn, bet esam priecīgi par to, ka izdevies ieviest samazināto PVN likmi Latvijā audzētajiem dārzeņiem, augļiem un ogām. Šie panākumi šobrīd kompensē visas dabas piedāvātās neveiksmes,» pauž biedrības Latvijas dārznieks vadītājs Jānis Bērziņš. Viņš uzsver, ka dārzeņu raža ir ne tikai mazāka, bet ir apdraudēta arī to uzglabāšana. Piemēram, burkāni auguši kropli, un sausuma dēļ nav skaidrs, cik labi tie glabāsies. Iespējams, ka daļa ražas sāks strauji bojāties jau līdz jaunajam gadam.

«Atceros laiku, kad kāposti vienu gadu maksāja tikai piecus santīmus, bet jau nākamajā gadā to cena bija 50 santīmu par kilogramu. Visam ir savas izmaksas, un šogad dārzeņu pašizmaksa ir bijusi lielāka. Samazinātā PVN likme ietekmē kopējo ainu. Patērētājs jau redz gala cenu, un ir svarīgi, kādu procentu uzrēķina nodokļos. Uzskatu, ka patērētāji šogad ir ieguvēji,» uzsver E. Strazdiņa.

Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis norāda, ka cenu samazinājumu pret 2017. gada decembri parāda Latvijas Lauksaimniecības universitātes veiktais pētījums. «Ja būtu piemērots 21% PVN, cena veikalā būtu ievērojami augstāka, jo Latvijā veikalu starpā ir mazāka konkurence, toties produkcijas kvalitāte ir augstāka un sortiments plašāks. Tādēļ patērētāja lielākais ieguvums ir kvalitatīva produkcija par zemāku cenu,» sacīja R. Arnītis.

Visu rakstu Kompensē cenas lēcienu lasiet pirmdienas, 15.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!