Siltums kļūst dārgāks, visaugstākais tarifs - Valmierā 

Pēdējos gados gandrīz visās lielākajās Latvijas pilsētās siltumenerģija kļuvusi dārgāka, lielākais tarifu pieaugums novērojams Valmierā.

Armanda Vilcāne, 2018. gada 10. oktobris plkst. 7:18

Foto: LETA

Laika posmā no 2016. līdz 2018.gadam siltumenerģijas tarifi Latvijas lielākajās pilsētās auguši par vidēji 3,32 eiro/MWh. Valmierā tarifs kāpis par 17,11 eiro/MWh, Jūrmalā – par 3,97 eiro/MWh, Rīgā – par 3,71 eiro/MWh, bet Daugavpilī – par 3,12 eiro/MWh, liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dati. Vēsturiski augstākais siltumenerģijas tarifs gandrīz visās lielajās pilsētās novērots 2012.gadā

Neraugoties uz nelielo tarifa kāpumu, zemākās siltumenerģijas izmaksas joprojām saglabājas Rīgā, laika posmā no 2009. līdz 2018.gadam rīdzinieki par siltumu maksājuši vidēji 50,7 eiro/MWh, šogad – 44,39 eiro/MWh. Rīgas siltuma sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Agnete Bušta informē, ka šādus rezultātus izdevies panākt, plānveidīgi ieviešot kardinālas izmaiņas visos siltumapgādes sistēmas posmos – siltuma avotos, siltumtīklos un patērētāju ēku siltummezglos, nodrošinot siltumenerģijas piegādi atbilstoši pieprasījumam. «Viens no iemesliem, kāpēc izdevies noturēt tik zemu siltumenerģijas tarifu, ir ieguldītais darbs siltumenerģijas zudumu samazināšanā pārvadē. Siltumenerģijas zudumi no tīklā nodotās siltumenerģijas apjoma šobrīd veido tikai 12%, salīdzinājumam – 1996./1997.gada sezonā tie sasniedza 20%,» viņa skaidro.

Siltumenerģijas tarifu izdevies samazināt arī, palielinot šķeldas izmantošanu, kas ir lētāks kurināmais nekā dabasgāze. «Pēc biokurināmā koģenerācijas energobloka siltumcentrālē Ziepniekkalns un biokurināmā katla siltumcentrālē Zasulauks uzstādīšanas 2013.gadā šķeldas īpatsvars pieauga līdz 30%. Tā rezultātā siltumenerģijas tarifu izdevās samazināt par 3%. Mūsuprāt, līdz šim uzņēmuma stratēģija ir sevi pierādījusi, jo pasākumi zema tarifa nodrošināšanā, kā arī spēja patērētājus nepārtraukti apgādāt ar siltumenerģiju gadu no gada piesaista arvien jaunus klientus,» pauž Rīgas siltuma pārstāve.

Otrs zemākais siltumenerģijas tarifs, 48,97 eiro/MWh, šogad bijis Daugavpilī. Daugavpils siltumtīklu valdes loceklis Viktors Lukjančiks atzīmē – lai nodrošinātu zemas izmaksas, uzņēmums pastāvīgi veic savas darbības efektivitātes uzlabošanu, modernizējot ražošanas iekārtas, siltumenerģijas ražošanā izmantojot koģenerācijas ciklu un noslēdzot siltumenerģijas piegādes līgumus ar citiem enerģijas ražotājiem. «Tas kopumā ļauj noturēt tarifu pēc iespējas zemākā līmenī, neskatoties uz citu siltumenerģijas ražošanā izmantojamo energoresursu cenu pieaugumu,» norāda V. Lukjančiks.

Visaugstākais siltumenerģijas tarifs, 62,08 eiro/MWh, šogad konstatēts Valmierā. Valmieras ūdens, kas pilsētā nodrošina siltumenerģijas pārvades, sadales un tirdzniecības pakalpojumu, juriste Baiba Ķirse gan atgādina, ka iepriekšējos gados siltumenerģijas gala tarifs Valmierā bija viens no zemākajiem valstī. «Līdz 2017. gada aprīlim siltumenerģijas tarifs bija piesaistīts un svārstījās līdz ar SPRK noteikto gāzes cenu. Līdz ar tirgus atvēršanu siltumenerģijas cena kļuva atkarīga no tās ražotāja individuāli veikta gāzes iepirkuma,» skaidro B. Ķirse, lēmumu par siltumenerģijas gala tarifu palielinājumu skaidrojot ar piegādātāju nodrošinātās siltumenerģijas pārdošanas sadārdzinājumu.

Visu rakstu Siltums – dārgāks lasiet trešdienas, 10.oktobra laikrakstā Dienas Bizness! Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 10. oktobris plkst. 5:59

Lai samazinātu ar dabasgāzes apgādi saistītus riskus un izvairītos no enerģētiskās krīzes,...

2018. gada 09. oktobris plkst. 6:52

Patlaban tiek gatavots kvalitatīvs obligātā iepirkuma komponentes (OIK) reformas piedāvājums, kas...

2018. gada 08. oktobris plkst. 15:58

Aizvadītajā nedēļā visos Nord Pool tirdzniecības reģionos auga elektroenerģijas spot cena, vidējai...

2018. gada 04. oktobris plkst. 12:44

Igaunijas dabasgāzes un elektroenerģijas pārdošanas uzņēmuma «Eesti Gaas» pirmais sašķidrinātās...

2018. gada 03. oktobris plkst. 12:31

Salīdzinot ar 2017.gada septembri, šogad septembrī lielākajai daļai regulēto komersantu tarifi...

2018. gada 01. oktobris plkst. 16:30

Aizvadītajā nedēļā visos Nord Pool tirdzniecības reģionos samazinājās elektroenerģijas spot...

2018. gada 28. septembris plkst. 16:27

Latvijas elektroenerģijas pārvades sistēmas operators AS «Augstsprieguma tīkls» no 2019. līdz...

2018. gada 28. septembris plkst. 13:04

Iestājoties vēsam un drēgnam laikam un atsaucoties uz klientu pieprasījumiem, Rīgā pamazām...

2018. gada 28. septembris plkst. 6:01

Ja tiks īstenoti Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātie risinājumi obligātā iepirkuma komponentes...

2018. gada 27. septembris plkst. 8:55

Latvijā hidroelektrostacijās (HES) šogad astoņos mēnešos elektroenerģija saražota par 19,4%...