Enerģētika

Slēgs Narvas spēkstacijas energoblokus

Armanda Vilcāne, 24.10.2018

Spēkstacija Narvā

Foto: no uzņēmuma arhīva

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Nākamā gada laikā Eesti Energia iecerējusi slēgt vecākos Narvas spēkstacijas energoblokus ar kopējo jaudu 600 megavatu apjomā

Eesti Energia meitas uzņēmuma Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers skaidro, ka daļēji šīs enerģijas ražošanas vienības aizstās jaunais Auveres spēkstacijas energobloks, kas darbu sāka šā gada septembrī.

Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Lēmums par šo energobloku slēgšanu tika pieņemts jau pirms vairākiem gadiem, jo tajos izmantotās tehnoloģijas ir novecojušas un sniedz zemāku efektivitāti nekā jaunākas spēkstacijas, norāda J. Bethers. «Vecajiem energoblokiem ir noteikts stundu limits, kas nosaka, cik ilgi tie var darboties. Attiecīgi konkrētie energobloki tiks slēgti pēc šo darbības stundu iztērēšanas. Pašlaik enerģijas ražošanā notiek paaudžu maiņa, kā rezultātā savu laiku nokalpojušās tehnoloģijas aizvieto jauni un daudz efektīvāki risinājumi, ko sevī ietver Auveres spēkstacija,» atzīmē Enefit valdes priekšsēdētājs. Viņš stāsta, ka Auveres spēkstacijas būvniecība ilga astoņus gadus un šī ir unikāla spēkstacija ar augstu efektivitāti, kas spēs nodrošināt enerģiju nākamajām divām attīstības paaudzēm Igaunijā. «Būtisks uzlabojums ir arī Auveres spēkstacijas mazais izmešu līmenis, kas ir daudzkārt zemāks nekā vecajos energoblokos. Tāpat jāuzsver, ka Auveres spēkstacija spēj gadā saražot 2,2 teravatstundas elektroenerģijas, kas sedz 25% no Igaunijas kopējā enerģijas patēriņa. Šāda mēroga jaunuzcelta spēkstacija Ziemeļvalstu un Baltijas tirgū pēdējo reizi tika atvērta pirms desmit gadiem Malmo, Zviedrijā. Šī stacija kā kurināmo izmanto dabasgāzi, darbojoties ar 450 megavatu jaudu,» uzsver J. Bethers, piebilstot, ka Auveres spēkstacijā izmantotās tehnoloģijas ļaus līdz pat pusei no nepieciešamā kurināmā aizstāt ar biomasu.

Tirgu neietekmēs

Veco energobloku slēgšanai nebūs būtiskas ietekmes uz Baltijas un Ziemeļvalstu enerģijas tirgu, jo tos aizstās jaunā Auveres spēkstacija un citas enerģijas ražošanas jaudas ar augstāku efektivitāti, atzīmē J. Bethers. Arī enerģētikas eksperts Juris Ozoliņš uzskata, ka šo energobloku slēgšana nozīmīgu ietekmi uz Baltijas un Latvijas tirgu neatstās. «Tas ir tikai normāli, ka vecās tehnoloģijas pamazām aizstāj jaunas, tajā pašā laikā ir jāsaprot, ka šobrīd nav pilnībā skaidrs, kā pēc veco energobloku slēgšanas mainīsies enerģijas ražošanā izmantoto resursu īpatsvars. Vislielāko ietekmi uz kopējo tirgu varētu atstāt tieši lielāka atjaunojamo energoresursu izmantošana enerģijas ražošanā, kas kaimiņvalstīs jau aktīvi notiek,» uzsver J. Ozoliņš.

Visu rakstu Slēgs Narvas spēkstacijas energoblokus lasiet 24. oktobra laikrakstā Dienas Bizness.