Enerģētika

Somijas Fortum apsver siltumtīklu Pērnavā un Tartu pārdošanu

LETA, 25.06.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Somijas enerģētikas koncerns «Fortum» izskata iespējas pārdot siltumtīklus Pērnavā un Tartu.

«Fortum» vadītājs Igaunijā Margo Kilaotss otrdien paziņoja, ka Somijas koncerns lēmumu pieņems nākamā gada sākumā, bet pagaidām sarunas ar potenciālajiem pircējiem nenotiek.

Viņš sacīja, ka «Fortum» ir biržas uzņēmums, tādēļ uzskatīja par savu pienākumu informēt, ka uzņēmumā ir sākts process, lai izvērtētu atsevišķu struktūrvienību nākotnes iespējas.

Pērnavas siltumtīkli pilnībā pieder «Fortum», savukārt Tartu siltumtīklos Somijas koncernam pieder 60%, bet 40% pieder Janeka Vēbera kontrolētajai kompānijai «Giga».

«Fortum» nolēma izvērtēt stratēģiju, tostarp iespēju pārdot kompānijas, kas nodarbojas ar apkures un dzesēšanas sistēmām Igaunijā un Joensū, Somijā. Koncerns informēja Helsinku biržu, ka šie uzņēmumi iegūtu no citas īpašnieku struktūras.

Igaunijas kompānijas sasniegušas stabilu attīstības posmu, jo jau daudzās jomās pabeigtas investīcijas un paaugstināta efektivitāte, kā arī samazināta oglekļa dioksīda emisiju intensitāte.

Pērn «Fortum» Igaunijā saražoja apmēram 530 gigavatstundu (GWh) siltumenerģijas un 280 GWh elektroenerģijas, biznesa Pērnavā un Tartu peļņa pirms procentiem, nodokļiem, nolietojuma un amortizācijas (EBITDA) bija 30 miljoni eiro, ieskaitot subsīdijas par atjaunojamo enerģiju. Pašlaik «Fortum» kontrolētajos uzņēmumos Igaunijā strādā 130 cilvēku.

Joensū pērn saražotas 550 GWh siltumenerģijas un 240 GWh elektroenerģijas. Biznesa EBITDA sasniedza 20 miljonus eiro, bet darbinieku skaits nesasniedza desmit, jo apkalpošanas un darbības pakalpojumi tiek iepirkti.

Pagaidām nav skaidrs, vai «Fortum» stratēģiskajam lēmumam sekos kādi darījumi, bet par tiem tiks informēta Helsinku birža.

«Fortum Jelgava» komunikācijas vadītāja Guntra Matisa norādīja, ka «Fortum» centralizētās siltumapgādes un dzesēšanas uzņēmumi Igaunijā atrodas citā attīstības fāzē nekā Latvijā. Igaunijas uzņēmumi ir sasnieguši ievērojamu stabilitāti un ir veikti visi nepieciešamie pasākumi, lai pilnveidotu uzņēmumu darbības efektivitāti un samazinātu oglekļa izmešu daudzumu no enerģijas ražotnēm, tādēļ šobrīd tiek izvērtētas Igaunijā strādājošo «Fortum» uzņēmumu tālākās stratēģiskās iespējas.

Savukārt Latvijā strādājošie «Fortum» uzņēmumi atrodas citā attīstības fāzē un nepieciešamība pielietot «Fortum» kompetences enerģētikas nozarē ir lielāka. Saskaņā ar «Fortum» stratēģiju, «Fortum» patstāvīgi izvērtē savus uzņēmumus, lai optimizētu uzņēmuma struktūru un radītu pievienoto vērtību. Centralizētā siltumapgāde un dzesēšana joprojām ir viena no «Fortum» stratēģiskajām prioritātēm.

Komentāri

Pievienot komentāru