Spēkoties ar govs pienu nespēj 

Perspektīvā kazkopības nozare pašlaik «veģetē» lielākoties mājražošanas līmenī; bez pārstrādes iespējām maz izredžu attīstīties, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Raivis Bahšteins, 22.4.2015
1/18

Raimonds Melderis

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Savulaik kazas Latvijā sauktas par «Staļina govīm», savukārt mūsdienās nozare ir maza un neattīstīta, lai gan kazu skaits kopš 2005. gada palielinājies vairāk nekā divas reizes. Latvijā ir desmit saimniecību, kur kazu skaits ir no 100 līdz 200 un tikai divas, kur kazu ir līdz 300, liecina Lauksaimniecības datu centra aktuālā statistika. Kazas audzē pienam, gaļai, ciltsdarbam, taču ir iespējas arī vilnas iegūšanai, turklāt kazas ir labas pļavu noganītājas, norāda Latvijas Kazkopības biedrībā. Tā prognozē, ka līdz 2020. gadam piena kazu skaits Latvijā palielināsies līdz 20 tūkst., savukārt gaļas kazas varētu sasniegt piecus tūksošus. Biedrība nospraudusi mērķi šajā laikā palielināt saražotās produkcijas daudzumu un izveidot vismaz vienu – mūsu valstī pirmo – kazas piena pārstrādes uzņēmumu.

Perspektīva arī gaļa

Visvairāk kazu tur Gulbenes, Daugavpils, kā arī Madonas novadā, kur zemnieku saimniecībā Līvi netālu no Bērzaunes saimnieko Raimonds Melderis. Līvi ir viens no tikai diviem reģistrētiem pārstrādes uzņēmumiem, kas paši ražo sieru piegādēm veikaliem, pārējie kazas piena produktu gatavotāji ir mājražotāji. Melderu ģimenei ir vēl citi biznesi – pieder vietējā aptieka un cūku mākslīgās apsēklošanas punkts. Kā bezmaksas reklāma saimniecībai kalpo lauku tūrisms, atzīst saimnieks. «Daudzi nekad nav ēduši kazas sieru, citiem bijusi negatīva pieredze. Tie, kas nogaršojuši un atzinuši par labu esam, izplata šo vēsti tālāk,» atzīmē R. Melderis. Tāpēc viņš labprāt redz pie saimniecības piestājam skolēnu un tūristu autobusus. Nesen zvanījis pircējs, kurš apsūdzējis R. Melderi govs piena izmantošanā, jo Līvos ražotajam sieram nejūtot kazas garšu. Kazas pienam piegaršas gandrīz nav, ja tas ir pareizi sagatavots, atklāj R. Melderis, kurš ar kazu audzēšanu nodarbojas 19 gadu. Līvos tur 300 kazas, dažādu šķirņu, tostarp Latvijas vietējās, apsaimniekojot 150 hektāru. Kazu uzdevums līdz šim bija dot pienu, taču pašlaik tiek komplektēti dzīvnieki gaļas ieguvei, stāsta saimniecības īpašnieks.

Visu rakstu Spēkoties ar govs pienu nespēj lasiet 22. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.