Tehnoloģiju apskats: Samsung Gear VR 2

2017. gada 21. jūlijs plkst. 12:56
Autors: Jānis Vēvers
Sadaļa: Viedierīces
Dalies ar šo rakstu

Samsung jaunākās paaudzes virtuālās realitātes iekārtu Gear VR papildinājis ar plaukstā turamu vadības pulti

Aizritējis pusotrs gads, kopš pasaulē lielākais mobilo viedierīču ražotājs Samsung laida tautās pirmās masu tirdzniecībai paredzētās pašu izgatavotās virtuālās realitātes brilles. Tolaik tirgū bija manāms optimistisks satraukums, ka salīdzinoši lētās Gear VR varētu iedot pamatīgu spērienu snaudošajai daudzsološajai izklaides sfērai. Lai arī zināms progress ir novērojams, kopumā ar virtuālās realitātes iedzīvināšanu masās nav veicies tik labi, kā varētu vēlēties. Tādēļ Samsung atkal mēģina uzkurināt patērētāju interesi, laižot klajā Gear VR 2 jeb virtuālās realitātes briļļu otro paaudzi.

Dizains

Uzreiz jāapbēdina visi, kuri gaidīja kaut ko jaunu, neredzētu un revolucionāru. Gear VR 2 pamatvilcienos ir priekšgājēja klons. Tāda pat ar elastīgām saitēm uz galvas uzliekama plastmasas kastīte, kurā var ievietot kādu no pēdējo trīs gadu Samsung flagmaņu sēriju telefoniem. Brilles joprojām ir diezgan masīvas. 20 centimetrus platas, gandrīz 10 augstas un 12 centimetrus izvirzītas uz priekšu. Vienas pašas tās sver 345 gramus, bet ar ievietotu tālruni svars pārsniedz puskilogramu. Lai korpuss turētos pie sejas pietiekami stingri, siksnas jāpievelk diezgan cieši. Te glābj apmaļu mīkstā auduma apdare, kas pasargā no plastmasas iespiešanās ādā. Tomēr pat ar visu to brilles nav gluži tik ērtas, lai skraidītu pa istabu un fiziski līdzdarbotos virtuālās pasaules izklaidēs. Taisnības labad jāsaka, ka pagaidām pieejamais saturs paredz minimālas lietotāja kustības – grozīt visapkārt galvu, sasvērties, ietupties, pastiepties. Tas arī viss. Sapņi par īstu virtuālo realitāti, kurā var jozt pa tukšu laukumu un mānīt sevi ar domu, ka apkārt ir pasaules sporta zvaigznes, visādi mošķi vai citi spēļu varoņi, jāatliek uz tālāku nākotni.

Vadība

Vienīgais īsti pamanāmais jaunums ir vadības pults. Gandrīz 11 cm garo un 64 g smago plastmasas kātiņu paredzēts turēt plaukstā un ar to iedarboties uz virtuālo vidi. Piemēram, atvērt jaunu programmu vai aizvērt apnikušo. Virtuālajā pasaulē pults izpaužas kā baltas gaismas stars, ko var pavērst pret vajadzīgo ikonu. Neapšaubāmi, tēmēšana ar roku uz pogām ir vienkāršāka un pierastāka nekā pirmās paaudzes iekārtā, kur vadība notika ar skatienu. Ņemot vērā, ka lietotājs pulti neredz, tā ir maksimāli pielāgota taustes maņām. Pogām ir izteikts reljefs, lai tās var ne vien viegli sataustīt, bet arī pēc taustes atpazīt. Piemēram, atpakaļgaitas poga ir izliekta uz āru, bet sākumekrāna izsaukšanas – ieliekta uz iekšu.

Kursoru joprojām var vadīt ar skatienu, kā arī komandas var dot ar pogām, kas iestrādātās briļļu korpusā. Tās gan joprojām atrodas ne īpaši labā vietā – korpusa labējā augšējā stūrī. Tā ir tieši tā vieta, aiz kuras, gribot negribot, sanāk saķert brilles, liekot tās galvā ar labo roku. Ja gribat padalīties kādā interesantā epizodē ar citiem, iedodot viņiem ielūkoties Gear VR, pastāv augsts risks, ka netīšām nospiedīsiet atpakaļgaitas vai mājas pogu un programma aizvērsies.

Asuma pieregulēšanas poga atrodas augšā pašā, un ir novietota veiksmīgāk. Aizskart to nejauši ir gandrīz neiespējami.

Savienošana

Gear VR 2 ir produkts tikai un vienīgi Samsung viedtelefonu lietotājiem. To var savienot ar Galaxy S8, S8+, S7, S7 edge, Note5, S6 edge+, S6, S6 edge. Visiem pārējiem jāmeklē citi varianti.

Tāpat kā pirmajā Gear VR modelī arī šajā paša plastmasas ietvara nozīmīgākā daļa ir lēcas, pieslēgvieta un vadības pogas. Viss saturs atrodas viedtālrunī, kurā vispirms jāielādē Oculus mobilā lietotne un jāpierakstās tajā vai nu ar Oculus, vai Facebook kontu. Pēc tam piekļūsiet satura bibliotēkai, kurā var izvēlēties saturu gan raugoties telefona ekrānā, gan caur brillēm. Šāda pieeja ļāva Samsung noturēt salīdzinoši zemu Gear VR cenu, taču tai ir arī ēnas puses. Ja Galaxy S ir jūsu vienīgais tālrunis, tad izklaide būs diezgan saraustīta. Telefonam iezvanoties, programma tiek apturēta un «galaksijs» steigšus jāizņem no brillēm, lai atbildētu.

Saturs

Šķiet, piemērota satura trūkums ir galvenais iemesls, kādēļ virtuālā realitāte nav pat pa īstam sākusi sava potenciāla attaisnošanu. Gada laikā Gear VR lietotājiem pieejamo programmu un spēļu skaits ir audzis gaužām lēni. Atšķirībā no Google Play virtuālā veikala, kur ir ļoti plaša bezmaksas lietotņu izvēle, Oculus piedāvājumā par velti ir vien daži desmiti programmu. Pārējās maksā vidēji 6–10 eiro, kas ir diezgan daudz, ņemot vērā, ka lielākā daļa lietotņu ir diezgan primitīvas – amerikāņu kalniņi, šausmu istabas, peldēšanās dzelmē vai šaudīšanās kosmosā. Pietiek ar katru no tām paniekoties dažas reizes, lai vairs nebūtu intereses programmu turēt tālrunī.

Grafikas kvalitāte ir mazliet uzlabojusies, ko var izskaidrot ar jaunu, kvalitatīvāku programmatūru, tomēr tā joprojām ir tāla no tādas, lai prāts noticētu, ka acis tiešām skatās uz īstu pasauli.

Gala vērtējums

Otrās paaudzes Samsung Gear VR būtiskākais uzlabojums ir parocīgā vadības pults, kas atvieglo darbošanos virtuālajā vidē, kad skatiens uz īsto pasauli ir aizsegts. Tiem, kuri iepriekš nav saskārušies ar virtuālo realitāti, Samsung un Oculus radītā vide būs interesants piedzīvojums. Tomēr Gear VR pirmo modeli iepazinušajiem šķitīs, ka gada laikā brilles nav diez ko mainījušās. Tās joprojām ir diezgan masīvas, ilgstošā lietošanā nogurdinošas, turklāt pieejamais saturs ir gaužām niecīgs.


VĒRTĒJUMS

Samsung Gear VR 2
Plusi
- Ērta bezvadu pults
- Mīkstās apmales padara sejas kontaktu ar brillēm patīkamāku
- Uzlabota grafika
Mīnusi
- Savienojams tikai ar pēdējo trīs gadu Samsung flagmaņiem
- Satura apjoms joprojām stipri niecīgs
- Nav padomāts, kā orientēties reālajā telpā

Cena ap 105 eiro

Meklē Lattelecom veikalos un www.lattelecomveikals.lv


Sadarbībā ar Lattelecom

Dalies ar šo rakstu