Tiesvedība traucē piesaistīt ilgtermiņa nomniekus

2011. gada 07. decembris plkst. 15:59
Dalies ar šo rakstu

Tirdzniecības telpu segmentā šā gada trešajā ceturksnī Vecrīgā un Rīgas centrā nomnieku aktivitāte bijusi augsta, ziņo Latio.

Vecpilsētas un centra iecienītākajās tirdzniecības ielās neiznomāto telpu īpatsvars salīdzinājumā ar šā gada pirmo pusi ir samazinājies. Šobrīd tas daudzviet ir tuvu nullei. Piedāvājumā nonākušas telpas tiek iznomātas īsā laikā. Pēdējos divos gados neiznomāto telpu īpatsvars Rīgas aktīvajā centrā samazinājies ļoti strauji – vēl 2009.gada nogalē neiznomātas bija trešdaļa tirdzniecības platību.

Gan Vecrīgā, gan aktīvajā centrā tomēr notiek nomnieku rotācija. Vecrīgā nomnieku rotāciju ietekmē tūristu plūsmas, bet centra labākajās tirdzniecības ielās tā nereti saistīta ar telpu īpašnieku vēlmi atrast nomniekus, kas gatavi telpas nomāt par lielāku nomas maksu un uz ilgāku termiņu, nekā esošie nomnieki.

Daļai aktīvā centra tirdzniecības telpu būtisks trūkums ir fakts, ka tās ir iesaistītas tiesvedības procesos. Tas neļauj šādām telpām piesaistīt stabilus ilgtermiņa nomniekus, piemēram, ēdināšanas uzņēmumus, kas būtu gatavi maksāt vairāk nekā apģērbu tirgotāji. Ņemot vērā ieguldījumus iekārtās un atbilstošā telpu sagatavošanā, šie uzņēmumi vēlas slēgt 5–10 gadu nomas līgumus. Patlaban šādās telpās ir liela nomnieku rotācija.

Ēdināšanas uzņēmumi nodrošina lielāko tirdzniecības platību pieprasījumu Rīgas centrā. Jauni, spēcīgi apģērbu tirgotāji tirgu tikpat kā nepapildina, vai arī pirmo veikalu izvēlas atvērt kādā no tirdzniecības centriem.

Pēc Latio datiem, nomas maksa Vecrīgā nav būtiski mainījusies, bet centra labākajās tirdzniecības ielās tā ir nedaudz augusi. Kaļķu, Vaļņu, Audēju ielā Vecrīgā 50–100 m2 lielu telpu nomas maksa šā gada trešajā ceturksnī bija 40–70 eiro/m2 mēnesī.

Rīgas centra populārajās tirdzniecības ielās – Tērbatas, K.Barona ielā virzienā no centra līdz Ģertrūdes ielai, Brīvības ielā līdz Lāčplēša ielai, Elizabetes ielā posmā starp Brīvības un A.Čaka ielu, dzelzceļa stacijas tuvumā – 150 m2 lielu telpu nomas maksa trešajā ceturksnī bija 15–25 eiro/m2.

Neiznomāto tirdzniecības telpu īpatsvars pakāpeniski samazinās arī tālāk no aktīvā centra. Telpu nomas maksa ir 4–15 eiro/m2.

Īpašnieki, kas iepriekš cerējuši saņemt augstāku nomas maksu, un tāpēc ilgāku laiku telpas nevarēja iznomāt, kļuvuši pielaidīgāki. Kā piemēru Latio nosauc Brīvības ielas posmu no Artilērijas ielas līdz VEF tiltam, kur ēku pārvaldnieki un īpašnieki piekrīt nomas maksai 3–6 eiro/m2. Mikrorajonos vietās ar lielu gājēju plūsmu labu tirdzniecības telpu nomas maksas ir 4–15 eiro/m2.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām