Valodas centrs sodījis CSP par informēšanu krievu valodā

2011. gada 25. februāris plkst. 8:46
Sadaļa: Citas ziņas
Dalies ar šo rakstu

Valsts valodas centrs sastādījis administratīvā pārkāpuma protokolu Centrālās statistikas pārvaldei (CSP), kas izplatījusi vēstuli par tautas skaitīšanu arī krievu valodā, informē Latvijas Avīze.

CSP sociālās statistikas departamenta direktore Maranda Behmane skaidrojusi, ka pārvalde tā rīkojusies, lai visiem iedzīvotājiem būtu saprotama tās nosūtītā informācija. «Tautas skaitīšanā ir jāpiedalās visiem Latvijas pastāvīgajiem iedzīvotājiem neatkarīgi ne no viņu valodas prasmes, ne citiem aspektiem, jo tikai tā var iegūt pilnīgu priekšstatu par visiem Latvijas iedzīvotājiem,» uzsver M. Behmane, norādot, ka informatīvie materiāli ir sagatavoti divās valodās – latviešu un krievu – atbilstoši šo tautību iedzīvotāju īpatsvaram kopējo iedzīvotāju skaitā, proti, latvieši ir 59,4 procenti, krievi – 27,6 procenti. Salīdzinājumam poļu īpatsvars veidojot tikai 2,3 procentus. Prakse liecinot, ka gan poļu, gan baltkrievu, gan ukraiņu, gan lietuviešu tautību pārstāvji, kas dzīvo Latvijā, pārzinot vai nu krievu, vai latviešu valodu.

Turpretim Valsts valodas centra valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis domājot citādi: «Citās valodās informāciju par gaidāmo tautas skaitīšanu varētu sniegt, piemēram, krievu valodā rakstošie mediji, nevis valsts iestāde oficiālā dokumentā. Likums nosaka, ka valsts un pašvaldību izdotiem dokumentiem jābūt tikai valsts valodā. Lai gan likumā ir noteikti izņēmuma gadījumi, piemēram, ka informācija citā valodā var būt aptaujas anketā, tomēr šāds paziņojums, mūsuprāt, nav aptaujas anketa, tādēļ tas nedrīkstēja būt drukāts arī krievu valodā.»

Valsts valodas centrā par krievisko paziņojumu saņemtas sešas iedzīvotāju sūdzības, ziņo laikraksts.

Dalies ar šo rakstu