Valsts kapitālsabiedrību rādītāji uzlabojas, samazinās apgrozījums un investīcijas

2017. gada 09. novembris plkst. 19:50
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Kopējie valsts kapitālsabiedrību rādītāji 2016. gadā, salīdzinot ar 2015. gadu, izņemot apgrozījumu un investīcijas, uzrāda augšupejošu tendenci, kas skaidrojams ar kopējās ekonomiskās izaugsmes tempu pieaugumu gan Latvijā, gan Eiropas Savienībā, liecina jaunākais Pārresoru koordinācijas centra (PKC) pārskats.

Centrs ik gadu veido pārskatu par valsts kapitālsabiedrībām un valstij piederošajām kapitāla daļām iepriekšējā gadā.

«2016. gads sniedzis atzinīgu vērtējumu valsts kapitālsabiedrību pārvaldības reformas īstenošanai arī starptautiskā līmenī, 1. jūlijā Latvijai kā pilntiesīgai dalībvalstij iestājoties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (OECD). Šī kvalitātes zīme jau paveiktajam uzliek arī atbildību turpināt uzlabot pārvaldību, darbības efektivitāti un celt aktīvu vērtību, kļūstot par vienu no labās prakses paraugiem arī citām valstīm,» tā Pēteris Vilks, PKC vadītājs.

Dati rāda, ka būtiski pieaug tādi atdeves rādītāji kā pašu kapitāla un aktīvu atdeve, peļņas un apgrozījuma attiecība, turklāt pieaugums panākts, neraugoties uz apgrozījuma samazinājumu un aktīvu vērtības pieaugumu bilancē. Rentabilitāte pieaugusi no 5% uz 6,3%, pašu kapitāla atdeve – no 4,4% uz 4,9%. Arī dividendēs samaksāts vairāk – 164,4 milj. eiro 2016. gadā, salīdzinot ar 134,5 milj. eiro 2015.gadā.

Darbinieku skaits valsts kapitālsabiedrībās ir stabils, tam 2016. gadā vien nedaudz samazinoties – 2016. gadā valsts kapitālsabiedrībās nodarbināti 52 114 cilvēku, savukārt 2015. gadā 52 723. Arī vidējais atalgojums bijis stabils ar nelielu 1,7% pieaugumu, kas kopumā atpaliek no privātā sektora atlīdzības tendencēm. Pa nozarēm pēc aktīvu apjoma, pašu kapitāla lieluma un apgrozījuma joprojām līderpozīcijas saglabā enerģētika, transports un sakari. Lielākie dividenžu maksātāji ir enerģētikas un mežsaimniecības nozares jeb AS «Latvenergo» un VAS «Latvijas Valsts meži».

Pārskatā iekļauts apraksts par katru no valsts tiešajā izšķirošajā ietekmē esošajām kapitālsabiedrībām, kā arī kopsavilkums par valsts kapitālsabiedrību kopējiem rezultātiem un informācija par progresu saistībā ar stratēģiju izstrādi un citas aktualitātes, t.sk. par nominācijas procesiem, darbības izvērtējumiem, padomju veidošanu, sadarbību ar OECD, organizētājām apmācībām, normatīvo aktu izstrādi un nākotnes plāniem.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām