Ventspils osta atkal izvirzās līderpozīcijās

2009. gada 18. februāris plkst. 13:16

Ventspils osta atkal kļuvusi par lielāko ostu Latvijā, lai arī tās kravu pārkraušanas apjomi ir kritušies.

Latvijas ostas 2009. gada janvārī pārkrāvušas 5.58 miljonus tonnu kravu, kas ir par  0.9% mazāk nekā šajā periodā pērn. Liepājas un Ventspils ostās kravu pārkraušanas apjomi ir būtiski samazinājušies, bet Rīgas ostā bija tie strauji pieauga.

Ventspils osta janvārī pārkrāvusi 2.633 miljonus tonnu kravu, kas ir par 5.2% mazāk nekā pērn. Tomēr neskatoties uz kritumu Ventspils ir atguvusi lielākās Latvijas ostas statusu pēc pārkrauto kravu apjoma, ko tā zaudēja pērnā gada vidū, kad Ventspilī kravu pārkraušanas apjomi strauji kritās, bet Rīgā pieauga. Arī Ventspilī pieauguši akmeņogļu un naftas produktu pārkraušanas apjomi, tomēr par 94% samazinājušies ķīmisko beramkravu pārkraušanas apjomi, kas skaidrojams ar to, ka caur Ventspili praktiski vairs netiek pārkrautas kālija sāls kravas.  Tāpat arī par 30.% līdz 0.12 miljoniem tonnu samazinājušies ģenerālkravu apjomi Ventspilī, kas skaidrojams ar ekonomisko krīzi pasaulē un Latvijā.

Rīga osta janvāri pārkrāvusi 2.59 miljonus tonnu kravu, kas ir par 12.4% vairāk nekā pērn. Lielākoties pieaugumu izdevies sasniegt pateicoties akmeņogļu un naftas produktu pārkraušanas apjomu pieaugumam. Ogļu pārkraušana pieaugusi par 22.1% līdz 1.323 miljonie tonnu, bet naftas produkti pārkrauti 0.63 miljonu tonnu apmērā, kas ir par 60.4% vairāk nekā pērn šajā periodā. Vienlaikus gan Rīgā par 29.5% samazinājušies ģenerālkravu pārkraušanas apjomi. Šīs kravas ostai un uzņēmumiem dod lielāko pievienoto vērtību. 

 Visbūtiskākais kritums gan bijis Liepājas ostā, kur kravu pārkraušanas apjomi kritušies par 40.2%, līdz 0.25 miljoniem tonnu. Ļoti strauji Liepājā kritušies lejamkravu pārkraušanas apjomi – par 81% līdz 19.3 tūkstošiem tonnu. Tāpat par 9.6% līdz 11.9 tūkstošiem tonnu kritušies ģenerālkravu pārkraušanas apjomi.