Viedoklis: Daudzveidīga darbaspēka plusi 

Laikā, kad mūsu valsts uzņēmēji arvien biežāk sūdzas par darbaspēka trūkumu teju visās uzņēmējdarbības jomās, tikai neliela daļa no tiem ir gatavi pieņemt darbā tādu sabiedrības grupu pārstāvjus kā imigranti, bijušie ieslodzītie, jaunās māmiņas un citi. Tajā pašā laikā pasaules pieredze liecina, ka dažādības veicināšana sekmē ne tikai efektīvāku darbinieku piesaisti, bet arī sniedz konkrētajam biznesam finansiālu ieguvumu.

Dace Helmane, Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja, 22.11.2017

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Ārvalstīs darba devēji par dažādību sāka rūpēties jau pirms vairākām desmitgadēm, bet tematam īpaša uzmanība tika pievērsta pēc tam, kad vairākas tiesas prāvas sakustināja globālo biznesu jaunās tūkstošgades sākumā. Cilvēki, kuri sūdzējās par dzimumu diskrimināciju savā darba vietā, saņēma kompensācijas daudzu miljonu ASV dolāru apmērā. Nav brīnums, ka ap to laiku visas lielās Volstrītas kompānijas sāka aktīvi strādāt pie dažādības sekmēšanas savos uzņēmumos.

Viena no pasaules ietekmīgākajām finanšu konsultāciju kompānijām McKinsey & Company 2015. gada sākumā publicēja pētījumu par darbinieku dažādības ietekmi uz uzņēmuma biznesa sniegumu. Eksperti norādīja, ka viens no dažādībai atvērta uzņēmuma ieguvumiem ir iespēja sekmīgāk piesaistīt izcilākos talantus. Arī tāds globālais milzis kā Procter&Gamble savā dažādībai veltītajā ziņojumā kā vienu no būtiskākajiem dažādības vadības īstenošanas ieguvumiem min tieši talantu piesaisti. Dažādības vadība ir izšķiroši svarīgs faktors, lai organizācija spētu pielāgoties strauji mainīgajā globālā tirgus vidē. Atslēga ir darbinieki, kuri, pateicoties savai pieredzei, spēj efektīvāk reaģēt uz daudzveidīgāku klientu grupu vajadzībām. Kādā Forbes pētījumā 85% globālo uzņēmumu piekrita apgalvojumam, ka daudzveidībai ir izšķiroša nozīme inovāciju veicināšanā.

Kā piemēru šeit var minēt pasaules lielāko pusvadītāju un datoru mikroshēmu ražotāju Intel. Viņi norāda, ka, tieši pateicoties daudzveidīgajam darbaspēkam, ir izdevies palielināt produktivitāti.

Lai gan uzņēmumi visā pasaulē arvien vairāk uzmanības pievērš dažādības veicināšanai, kopumā rezultāti joprojām nav iepriecinoši. ASV Talantu inovāciju centra pētījums atklāj, ka vecumā no 35 līdz 50 gadiem 91% ASV sieviešu, kurām ir koledžas izglītība, strādā t.s. balto apkaklīšu darbu. Salīdzinoši Lielbritānijā tādas ir 81%, bet Vācijā – 89%. Tajā pašā laikā daļa no šīm sievietēm saņēma krietni mazāku atalgojumu nekā viņu partneri vai laulātie draugi. Līdzīga tendence vērojama arī Latvijā, piemēram, pētījums Darba apstākļi un riski Latvijā atklāja, ka vīriešiem virsstundas netiek kompensētas (atlīdzinātas) 20,7% gadījumu, bet sievietēm divreiz biežāk - 40,1% gadījumu.