Viedoklis: Ražošanā automatizācija neaizstās augsti kvalificētus darbiniekus

2017. gada 27. jūlijs plkst. 16:43
Autors: Miķelis Doze - «Tenachem» Kvalitātes kontroles un tehniskās daļas vadītājs
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Dobeles būvķīmijas ražotājs Tenachem ir ieviesis automatizētās tehnoloģijas un tādējādi materiālu saražo, patērējot pēc iespējas mazāk cilvēkresursu. Šobrīd automatizētās iekārtas veic tādu darbu, kas ir kaitīgs cilvēkam un ko ierindas ražošanas darbiniekiem nebūtu vēlams darīt. Savukārt augsti kvalificētiem speciālistiem ir uzdevums apkalpot šīs iekārtas un nodrošināt to nepārtrauktu darbību. Tā kā automatizētas iekārtas strādā produktīvāk nekā manuāli vadītas cilvēku iekārtas, uzņēmumam ir iespēja nodrošināt saviem darbiniekiem labāku atalgojumu.

Arī uzņēmuma Tenachem klienti un sadarbības partneri, ražojot stikla paketes, strādā ar pilnībā automatizētām līnijām. Šajā procesā piedalās mazāk par desmit cilvēkiem, toties darbojas vairāki desmiti tehnikas vienību, kas tiek koordinētas caur datorprogrammatūru. Tās uzsāk darbu, jau saņemot pasūtījumu loga vai stikla paketes ražošanai – dati automātiski tiek ievadīti sistēmā, attiecīgi programmatūra ražotnē pati aprēķina nepieciešamo daudzumu un atbilstoši tam griež stiklu. Vienīgais darbs, kas ir jāizdara cilvēkam – jānoņem gala izstrādājums no līnijas un jāuzliek uz transportēšanas vienības.

Nākošajām paaudzēm nepieciešams apgūt specifiskas zināšanas, kas ļauj noturēties darba tirgū, jo šobrīd vienkārši krāvēji pamazām tiek aizvietoti ar automatizētām līnijām. Jau tagad ir skaidrs, ka, piemēram, inženieru darbs būs pieprasīts vienmēr. Būs vajadzīgi darbinieki, kas spēj izdomāt ražošanas procesus un uzstādīt tiem nepieciešamās iekārtas. Ja iekārtas tiek saliktas nepareizi un nestrādā vai tiek saražota brāķēta produkcija, neviens robots nespēs palīdzēt. Šajā situācijā inženierim ir jāsaprot, kas ir noticis, jāspēj izanalizēt situāciju un rast risinājumu.

Manas karjeras veiksmes pamatā ir nokļūšana īstajā vietā, bet ceļš, kā līdz šai kārotajai vietai nonākt, ir katram savs. Ķīmijā ir plašas iespējas apliecināt savas spējas, jo ne vienmēr jāsaskaras ar ķīmiskajām vielām, lai veiksmīgi integrētos ķīmijas uzņēmumā.

Mūsu uzņēmumā ir vairākas pozīcijas, kur noderētu ķīmiķi:
1) Tehniskajā daļā nepieciešams veidot izejvielu un produktu drošības datu lapas, pētīt izejvielu aprites atbilstību likumdošanai. Darbu šajā nodaļā novērtēs tie, kam ir alerģijas pret ķīmiju, bet patīk dokumentu kārtošana;
2) Kvalitātes kontroles daļā ir iespēja izdomāt ražošanas un kontroles procesus, tos vadīt;
3) Attīstības un pētniecības laboratorijā strādā cilvēki, kas sirdī ir ķīmiķi, darbs prasa ļoti lielu pieredzi un zināšanas jaunu produktu izstrādē.

Katram jāatrod sava vieta. Ja students nezina, ko studēt, es teiktu, ka zināšanas matemātikā un fizikā ir pirmās, kas palīdzēs jebkurā jomā inženierim – gan būvniecībā, gan ķīmijā, gan fizikā.

Lēmumu par studijām ar ķīmijas novirzienu pieņēmu vidusskolā, izstrādājot zinātniski pētniecisko darbu šajā zinātnes nozarē. Ķīmijā eksāmenu nekārtoju, pēc vidusskolas stājos Rīgas Tehniskajā universitātē Ķīmijas fakultātē, lai studētu ķīmijas tehnologu programmā – tur svarīgs bija rezultāts matemātikas un fizikas eksāmenos. Arī šobrīd manā amatā ir nepieciešama matemātiskā domāšana, protams, ar ķīmijas ievirzi.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām