Enerģētika

Zariņš: Valdošā vara ir ieinteresēta turpināt OIK afēru

Armanda Vilcāne, 25.07.2018

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Ekonomikas ministrija (EM) un pie varas esošie politiķi turpina piesegt OIK afēru, trešdien sasauktajā preses konferencē uzsvēra bijušais Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) vadītājs, pašlaik Saeimas deputāts Ivars Zariņš.

«Jau daudzus gadus Latvijā tiek īstenoti rupji Satversmē, kā arī Enerģētikas un Elektroenerģijas tirgus likumā noteikto principu pārkāpumi. Šobrīd īstenotā valsts atbalsta sistēma ir netaisnīga, jo uz sabiedrības rēķina atsevišķām personām tiek nodrošināta nesamērīgi liela garantētā peļņa, turklāt sistēma netiek atbilstoši pārraudzīta,» uzsver I.Zariņš, norādot, ka, lai izbeigtu politiski piesegto OIK afēru, viņš sagatavojis un Satversmes tiesā (ST) iesniedzis apjomīgu pieteikumu.

Db.lv jau ziņoja, ka jūnijā ST atteikusies ierosināt lietu pēc ģenerālprokurora Ērika Kalnemeiera pieteikuma par OIK regulējuma neatbilstību Satversmei. Tiesā skaidroja, ka iesniegumā nebija iekļauts juridiskais pamatojums tam, kādā veidā apstrīdētās OIK regulējuma normas paredz atšķirīgu attieksmi pret personām, kas varētu atrasties vienādos un salīdzināmos apstākļos. I.Zariņš ir pauž, ka viņa sagatavotajā pieteikumā konkrēti norādīts, kuras no normām ir prettiesiskas, tāpēc viņš ir pārliecināts, ka viņa pieteikums tiks pieņemts. «Šajā pieteikumā norādīts uz konkrētiem OIK afēras aspektiem, kuru pretlikumība ir acīmredzama - tiek lūgts atzīt vairākas Ministru kabineta (MK) noteikumos ietvertās normas par neatbilstošām Latvijas Republikas Satversmes 1., 64. un 105. pantam, kā arī Enerģētikas likuma un Elektroenerģijas tirgus likuma normām,» norāda deputāts, piebilstot, ka apstrīdētās MK noteikumu normas stājušās spēkā 2016.gadā un 2018.gadā.

Par OIK sistēmu pēdējā laikā plaši diskutē arī ekonomikas ministra Arvila Ašeradena izveidotajā darba grupā, kura ceturtdien, 26.jūlijā sanāks uz astoto sēdi. Iepriekš intervijā DB A.Ašeradens norādīja, ka darba grupas galvenais uzdevums ir izvērtēt OIK sistēmas ietekmi uz tautsaimniecību un sagatavot priekšlikumus OIK maksājumu mehānisma atcelšanai. I.Zariņš pauž, ka darba grupas uzdevums gan ir nevis izbeigt OIK afēru, bet gan atrast veidus, kā to turpināt un pasniegt sabiedrībai citādā mērcē. «Es domāju, ka ar šo uzdevumu darba grupa veiksmīgi tiks galā. Ir jau zināms kā – OIK maksājums tiks aizstāts ar diviem citiem maksājumiem, lai varētu sabiedrībai teikt, ka OIK vairāk nebūs. Ja mērķis būtu šo afēru izbeigt, pirmkārt būtu jāsagatavo objektīvs OIK sistēmas tiesiskais izvērtējums. Nevar namu būvēt uz sapuvušiem pāļiem, otrkārt - jāizvērtē sistēmas dalībnieku atbilstība atbalsta nosacījumiem, veicot reālas sistēmiskas un stingras staciju pārbaudes. Ja atsijātu pelavas no graudiem, iespējams, atklātos, ka problēma jau ir atrisināta,» uzskata I.Zariņš.

Jau ziņots, ka darba grupā iekļauti 24 dalībnieki – atbildīgo ministriju un valsts institūciju vadītāji un eksperti, atjaunojamo energoresursu nozares asociāciju pārstāvji, kā arī Latvijas Darba devēju konfederācijas, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras, Ārvalstu investoru padomes un citu valdības sociālo partneru vadītāji. Atsevišķi nozares eksperti un deputāti jau iepriekš pauda bažas, ka lielais iesaistīto skaits varētu traucēt lēmumu pieņemšanā.