Zeļ akciju pirkšana uz parāda

2018. gada 27. februāris plkst. 13:02
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Tirdzniecības «ar plecu» apmēri sniedzas līdz jauniem rekordiem, kas dažiem ir pamats bažām

Akciju tirgiem pēc īslaicīgas pauzes turpinot izaugsmi, daudzi šos vērtspapīrus ir gatavi iegādāties uz parāda. Daļēji šāda situācija liecina par ļoti optimistiskiem investoriem, kas gaida vēl tālāku akciju cenu kāpumu. Tomēr otra puse šim apstāklim ir tā, ka, šiem parādiem esot lieliem, tirgus dalībnieku reakcija uz jebkuriem jaunumiem var būt nervozāka.

ASV regulatoru apkopotie dati liecina, ka individuālo un institucionālo investoru maržinālās tirdzniecības apjoms (jeb apjoms, ko investori aizņēmušies no brokeriem) ASV, daudziem cerot nosmelt lielāku labumu no akciju cenu palielināšanās, pieaudzis līdz 643 miljardiem ASV dolāru, kas ir jauns vēsturiskais maksimums.

Maržinālās tirdzniecības (jeb tirdzniecības «ar plecu») ietvaros investors ar savu naudu pērk un pārdod akcijas tikai daļēji, bet pārējā vērtspapīru pozīcija tiek segta ar aizņemtiem līdzekļiem no bankām vai brokeru sabiedrībām. Šāda tirdzniecība ir nozīmīgs ienākumu avots brokeru kompānijām. Tāpat pētījumi liecina, ka tām labāk izdodas noturēt tos klientus, kas nodarbojas ar šāda veida tirdzniecību. Tajā pašā laikā pastāv teorija – jo vairāk naudas ir aizdots, jo tirgi ir nervozāki un lielāka iespēja cenām pie pirmajām negatīvajām ziņām samazināties. Tiek norādīts, ka daļēji šis apstāklis (rekordlielā maržinālā tirdzniecība) esot bijis vainojums pie tā, ka dziļāka bija nesen vērojamā janvāra beigu un februāra sākuma ASV akciju cenu korekcija.

Plašāk lasiet rakstā Zeļ akciju pirkšana uz parāda otrdienas, 27. februāra, laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu