Latvijas ekonomikas izaugsme pēdējos gados bijusi iespaidīga, tomēr valstij aktīvāk jādomā par vides jautājumiem, trešdien, prezentējot Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) Latvijas ekonomikas pārskatu, uzsvēra OECD ģenerālsekretārs Anhels Gurija.
Organizācijas ziņojumā norādīts, ka Latvijas ekonomika un nodarbinātība aug, tomēr valstij vajadzētu aktīvāk mazināt nevienlīdzību, domāt par izaicinājumiem, kas saistīti ar sabiedrības novecošanos, kā arī vides aizsardzības jautājumiem.
Kopumā OECD Latvijas 2019.gada un 2020.gada iekšzemes kopprodukta pieaugumu prognozē 2,7% apmērā, pat neskatoties uz to, ka pasaulē ekonomikas izaugsme un investīciju apmērs palēninās. Tāpēc Latvijai ieteikts veicināt produktivitāti, lai dzīves līmenis pietuvotos vidējam OECD valstu līmenim.
«Pateicoties Latvijas stabilajai makroekonomikas politikai un veiktajām reformām, Latvija pēdējos gados ir uzrādījusi iespaidīgu ekonomikas izaugsmi. Bezdarbs samazinās, uzlabojas dzīves līmenis un labklājība, kā arī Latvijā notikušas pārmaiņas vides politikas jomā, aktīvāk veicinot »zaļo« enerģiju. Tomēr Latvijai jāturpina veikt reformas, lai izaugsme arī turpmāk būtu veselīga un videi draudzīga,» sacīja Gurija.
OECD pētījumā norādīts, ka produktivitātes veicināšana radīs labus priekšnosacījumus dzīves līmeņa celšanai, kas veicinās ārvalstu investīciju piesaisti, bet, lai to nodrošinātu, nepieciešams ieguldīt cilvēku prasmēs, pētniecībā un inovācijās. Tāpat jāveicina konkurence, sevišķi sektoros, kuros darbojas valsts vai pašvaldību uzņēmumi.
Ziņojumā Latvijai ieteikts stiprināt arī tiesu varu, lai aktīvāk cīnītos ar finanšu noziegumiem.
Lai Latvijā augtu labklājība un tiktu izlīdzinātas reģionālās atšķirības, Latvijai nepieciešams veicināt vispārēju pieeju veselības aprūpei un mājokļiem. Iecerētā administratīvi teritoriālā reforma, OECD ieskatā, ļaus piedāvāt kvalitatīvākus pakalpojumus, tostarp sabiedrisko transportu, atkritumu apsaimniekošanu u.c.