Jaunākais izdevums

Latvija pensijām netērē daudz, un tomēr var teikt, ka šodien ar pensiju sistēmu viss ir kārtībā. Mums ir viena no modernākajām pensiju sistēmām, un, visticamāk, vēl nākamajā gadā nebūs paziņojumu par to, ka viss ir slikti!

Pensiju sistēmas stabilitāti glābj augstā mirstība, šo un to nelielās pensijas, tomēr ir jārēķinās ar sekām nākotnē, liecina OECD pētījumi, dati un secinājumi no tiem.

Latvija izceļas ar emigrāciju no valsts

Latvija ir īpaša pārējo OECD pētīto valstu vidū tieši demogrāfisko faktu dēļ. Dažos gadījumos var saskatīt līdzības ar vēl citām Austrumeiropas zemēm, bet dažos gadījumos Latvija ir vienīgā ar savām specifiskajām īpatnībām. Pirmkārt, kopš neatkarības atgūšanas Latvijas tautas ataudzes līmenis bijis negatīvs, bet šī parādība Eiropas kontekstā nav liela bēda, jo visas Eiropas tautas nespēj sevi atražot. Otrkārt, jauniešu daudzums, kas uzsāk darbu gadu no gada, ir krietni mazāks nekā darba tirgu atstājušo skaits, un šī tendence vai plaisa ik gadu pieaug. Atbilstoši OECD 2022. gada Latvijas pensiju sistēmas apskatam nozīmīgākā ietekme uz Latvijas pensiju sistēmu kopumā ir spēcīgajai emigrācijai no valsts, piebilstot, ka izbrauc cilvēki darbaspējas vecumā. Proti, ik gadu sociālā nodokļa maksātāji nevis nomirst, dodas pensijā, bet aizbrauc, pāragri pārtraucot papildināt pensiju budžetu. Jo tālāk nākotnē, jo mazāk kļūs darbaspējīgo cilvēku, bet pensionāru skaits kādu laiku vēl augs.

Ciniskie secinājumi

Finanšu spiedienu uz Latvijas pensiju sistēmu ir mazinājis salīdzinoši zemais Latvijas iedzīvotāju vidējais vecums, īsāk sakot, daudzi no latviešiem vēl aizvien nenodzīvo līdz pensijai, lai arī cītīgi maksā sociālo nodokli. Jāteic, ka pēdējo desmit gadu laikā vidējais dzīves ilgums pamatīgi pieaudzis. Vidējais vīriešu dzīves ilgums atbilstoši Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes datiem 2022. gadā bija 69,6 gadi, bet sievietēm 80,1 gads. Vidējie aprēķini rāda, ka Latvijas iedzīvotājs pensijā nodzīvo aptuveni 10 gadus. Pēc OECD norādēm, tas ir krietni mazāk nekā Rietumeiropā un nedaudz mazāk nekā Austrumeiropas zemēs, lai gan pieļaujamas korekcijas pēdējos trīs gados, kas vēl kopējos datos nav pieejami. Analizējot pāragras mirstības Latvijā iemeslus, OECD arī norāda, ka tam par iemeslu ir pirmspensijas vecuma cilvēku zemās algas un veselības aprūpes sistēma, kā arī veco ļaužu atbalsta sistēma kopumā.

Pensionāru trūkums tikai pieaugs

Atbilstoši Eiropas Komisijas 2015. gada prognozēm Latvijas maznodrošināto vidū pirmās pensijas un pēdējās algas vidējā attiecība īpaši saruks līdz 2053. gadam. Proti, tieši runājot par minimālo algu saņēmējiem ‒ viņi, sasniedzot pensijas vecumu Latvijā, būs īpaši nabadzīgi, un tas ir zināms jau šobrīd. Jāpiebilst ‒ OECD norāda, ka jau patlaban Latvija ir vadībā tieši veco ļaužu nabadzības rādītājos. Atbilstoši 2017. gada OECD pētījumam to cilvēku, kuri darba tirgu grasās atstāt, ienākumi ir vieni no zemākajiem OECD valstu vidū, ja attiecina pret darba tirgū ienācēju ienākumiem. Nabadzīgi pensionāri ir sliktākā pensiju sistēmas reklāma, lai arī cik labi pati sistēma būtu novērtēta. Kopvērtējumā OECD Latvijas pensijas vērtē kā mazas vai vidējas.

Sistēma kā Zviedrijā, rezultāts cits

Vēsturiski Latvija mantoja padomju pensiju sistēmu, kuru 1996. gadā pārveidoja uz ko īpaši modernu. Līdzīgas pensiju sistēmas ir tikai dažās valstīs Eiropā, tostarp Zviedrijā. Ar laiku sistēmu papildināja otrais un trešais pensiju līmenis, kā arī pensijas vecums no 60 gadiem vīriešiem un 55 gadiem sievietēm pieaugs līdz 65 gadiem abiem dzimumiem 2025. gadā. Raugoties uz mūsu pensiju sistēmu, nevar to apskatīt atrauti no ekonomikas kopumā, un tas, ko parāda OECD pētījumi tieši par Latviju, ka mūsu valsts IKP uz iedzīvotāju ir gluži kā nebeidzamā skrējienā pēc ES vidējiem rādītājiem, tomēr kā strauji augoša ekonomika Latvija smagi reaģē uz visām krīzēm un globālajām svārstībām. Tā OECD pētījumos teikts, neņemot vērā 2022. gada notikumus. Tieši šāda smaga ekonomikas reakcija uz globālām krīzēm kalpo par iemeslu paaugstinātai mirstībai pirmspensijas vecumā, kā arī pastiprinātai emigrācijai no Latvijas. Strādājošie alkst stabilitātes, tomēr valsts vidēji reizi desmit gados parāda, ka tādu īsti nevar piedāvāt, un acu priekšā ir piemēri, kas liek apdomāt, kādas vecumdienas cilvēks patiešām vēlas.

Pensionāru kļūst vairāk

Visās OECD valstīs pensionāru īpatsvars turpmākajos gados pieaugs, tomēr tas būs dažādi. OECD izmanto lielumu – cilvēku pēc 65 gadiem skaits uz katriem 100 strādājošajiem vecumā no 20 līdz 64 gadiem. OECD 2015. gadā vidējais rādītājs bija 28%, 2035. gadā tas pieaugs līdz aptuveni 43%, bet 2055. gadā būs 56%. Latvijā 2015. gadā pensionāru īpatsvars bija 32% un 2055. gadā tiek plānots 58%. Paredzams, ka Latvijā pensionāru īpatsvars jau 2035. gadā būs par aptuveni astoņiem procentpunktiem augstāks nekā vidēji citās Austrumeiropas zemēs, piemēram, Ungārijā, Slovēnijā vai Polijā. Proti, emigrācija nodara pamatīgu postu, un mēs nespējam to nekādi kompensēt. Līdz 2035. gadam Latvija ir absolūts līderis pensionāru īpatsvara audzēšanā, un, lai arī pētījuma dati par prognozēm ir nedaudz novecojuši, nav pamata uzskatīt, ka kaut kas būtu prognozēs jāmaina, vismaz Latvijas gadījumā. Tieši tuvāko desmit gadu laikā Latviju sagaida pamatīgas pārmaiņas, un noteikti paliek jautājums, vai pensiju sistēma pēc būtības paliks konkurētspējīga.

Ēnu ekonomika pensijas neparedz

Kā vienu no būtiskiem sociālās apdrošināšanas sistēmas draudiem OECD saredz augsto ēnu ekonomikas īpatsvaru un to, ka cilvēki izvēlas saņemt aplokšņu algas, turklāt OECD pētnieki izmanto 2016. gada datus, bet, kā zināms, pēdējos piecos gados situācija ir krietni mainījusies uz slikto pusi. Pandēmijas laika darba aizliegumi ir mudinājuši lielu skaitu cilvēku meklēt peļņas iespējas, nemaksājot nodokļus. Saprotams, ka ēnu ekonomika pati par sevi pensijas neparedz un vienīgais risinājums ir padarīt uzņēmējdarbības vidi stabilu un pievilcīgu. Ir acīmredzami, ka tieši OECD ieteikumi par ēnu ekonomikas mazināšanu ir redzēti un ņemti vērā, jo sevišķi sadaļā par pašnodarbināto un mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju pienesumu pensiju fondos. Proti, visiem spēkiem šos mazo uzņēmēju nodokļu režīmus ir mēģināts aplikt ar sociālo nodokli, turklāt tas ir darīts tik centīgi, ka pašnodarbinātā statusu drīz varēsim aizmirst pavisam. Īsumā – mēģinājums izpildīt OECD ieteikumus ir bijis, bet tik neveikls, ka rezultātā nebūs «ne zīle rokā, ne mednis kokā».

Indeksācijas pēc izjūtām

OECD pensiju indeksāciju Latvijā gadu gaitā vērtē kā zemu vai vidēju. Arī šajā gadījumā mūsu sistēmas apskatam izmantoti 2016. gada dati, tomēr indeksācijas bijušas vēl, un daži bildīs, ka pamatīgas. Galvenais indeksāciju trūkums ir tāds, ka tās ir piesaistītas nevis inflācijai, proti, krīzes apmēram un tiešai ietekmei, bet gan Saeimas deputātu balsojumam no reizes uz reizi. Patiesībā arī šī labvēlība nav regulāra, bet tikai tad, kad no Finanšu ministrijas puses ir norāde, ka drīkst. Brīžos, kad indeksācija nupat notikusi, daļa pensionāru vēl var justies paēduši, bet pašreizējās krīzes apstākļos jau pēc pusgada sāk kost pirkstos, jo naudas atkal ir par maz, lai segtu minimālus izdevumus. Skaitļos tas parādās kā pensiju pieauguma atpalicība no vidējo algu pieauguma tempa valstī. Saprotams ‒ ja strādājošajiem algas aug straujāk, bet pensionāriem pensijas lēnāk, tad pensionāri relatīvi kļūst trūcīgāki.

Secinājumi

Latvijas pensiju sistēma patiešām ir laba un moderna, tomēr tā nav neievainojama. Zema dzimstība kombinācijā ar augstu darbaspējīgo iedzīvotāju emigrāciju un acīmredzami tomēr pieaugošo vidējo dzīves ilgumu ir izaicinājums, ar ko sistēma netiks galā. OECD ieteikumi ir tik vienkārši – veicināt dzimstību un strādāt pie vietējā darba tirgus audzēšanas, lai nepieļautu turpmāku jauno darbinieku izbraukšanu tuvākajās divās desmitgadēs, kas Latvijas pensiju sistēmai var būt kritiskas. Protams, ka ir daudz citu maznozīmīgāku ieteikumu gan valdībai, gan pensiju administrācijai, tomēr jautājums ir, kādēļ par demogrāfiju domā aizvien mazāk, savukārt Latvijas ieguldījumi darba tirgus attīstībā ir vēl viens jautājums: «Kuram tas rūp?»

Komentāri

Pievienot komentāru
Ražošana

Obligāciju emisija dos iespēju būvēt modernāko noliktavu Latvijā

Jānis Goldbergs, 01.03.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Amber Beverage Group ir strauji augošs uzņēmums, kas nolēmis būvēt pilnībā automatizētu noliktavu Latvijā, par finansējuma piesaistes mehānismu izvēloties obligāciju emisiju ar Signet Bank atbalstu.

Par grupu, tās izaugsmi, projektu un finansējuma piesaistes mehānisma izvēli Dienas Bizness izjautāja grupas valdes priekšsēdētāju Jekaterinu Stuģi.

Pastāstiet, lūdzu, īsumā par Amber Beverage Group pamatbiznesu, vēsturisko izaugsmi.

Amber Beverage Group tika izveidota 2014. gadā kā daļa no SPI Group. Šobrīd bez mums SPI grupā ietilpst arī stipro alkoholisko dzērienu koncerns Stoli Group, vīna koncerns Tenute del Mondo un nekustamo īpašumu kompānija Towers Construction Management, kuru zināmākais objekts ir Zunda Torņi Rīgā, Raņķa dambī.2014. gadā izveidojot Amber Beverage Group, koncernā tika apvienoti četri Baltijas uzņēmumi – trīs no tiem pārstāvēja alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecības segmentu, savukārt Latvijas balzams - ražošanu. Veidojot vienotu uzņēmumu grupu, visas atbalsta funkcijas centralizējām vienkopus un koncentrējām uzņēmumu darbību uz pamatbiznesu.

Komentāri

Pievienot komentāru
Eksperti

Sadales tīkla tarifi – quo vadis?

Ivars Zariņš, Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūvnieku asociācijas izpilddirektors, 11.08.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Visnepatīkamāko iespaidu jaunie “Sadales tīkla” (ST) tarifi ir radījuši mājsaimniecībām ar neefektīvi izmantotu pieslēguma jaudu (raksta autors ir viens no tiem). Rezultātā daudzām mājsaimniecībām izmaksas par “Sadales tīkla” pakalpojumu ir pieaugušas pat vairākkārtēji.

Tas daudziem ir radījis sašutumu un aizdomas(arī Valsts prezidentam) par nepamatotām ST tarifu izmaiņām.

Taču emocionāla taisnīguma izjūta un reālā lietu kārtība ne vienmēr ir viens un tas pats. Tādēļ, pirms kādu tiesāt vai vienkārši bojāt savu (vai citu) veselību ar sašutumu par notiekošo, ir vērts pamēģināt noskaidrot patiesību. Un tas ir vienkārši izdarāms, ja vien izdodas pārvarēt vēlēšanos taisīt “haipu” sev apkārt.

Nedaudz par “taisnīguma mednieku” repertuāru.

Pirmais, uz ko uzķeras “taisnīguma mednieki” – ST tarifa izmaksu pieaugums daudziem rēķinos ir būtiski lielāks nekā ST izmaksu kopējais pieaugums, kas sastāda apm. 22%Tie, kas to cenšas pasniegt, kā ST vēlmi negausīgi papildus nopelnīt – patiesībā demonstrē tikai savus zināšanu robus skolas matemātikas kursa apguvē, vai vispār nav pat iedziļinājušies ST tarifa izmaiņās (par to vēlāk).

Komentāri

Pievienot komentāru
Video

VIDEO: Vai briest trešais – zaļais emigrācijas vilnis?

Māris Ķirsons, 15.03.2023

Pēc daudzus gadus ilgām un nesekmīgām tiesvedībām par faktu, ka mikroliegums mežā «atrodas» pēkšņi un ar atpakaļejošu datumu, zemes apsaimniekotājs no Kurzemes Mārcis Sniedziņš nolēmis ar savu ģimeni pamest Latviju.

Ekrānšāviņš no video

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvija lielākos emigrācijas viļņus piedzīvoja pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā, pēc ekonomikas recesijas no 2008. līdz 2011. gadam. Ik gadu valsti pametušo skaits ir mazpilsētas vērtībā, un iespējams, ka mūs sagaida trešais emigrācijas vilnis, kas atšķirsies no citiem ar cēloni.

Pats fakts, ka valsti, kurā nenotiek dabas kataklizmas, katastrofas un kurā nav kara šausmu, pamet vairāk nekā desmit tūkstoši cilvēku ik gadu, ir jautājuma «kāpēc?» vērts! Nav šaubu, ka zaudēti simtiem tūkstošu cilvēku, kuri būtu gan patērētāji, gan preču un pakalpojumu pircēji, gan arī labumu radītāji – darbarokas. Reemigrācija notiek, cilvēki arī atgriežas, tomēr daudz mazāk nekā aizbrauc, tādēļ ik gadu dienaskārtībā būtu jābūt tūkstošiem «kāpēc?». Ir jāapzinās un jāpieņem jautājums, mēģinot meklēt atbildi. Virzība no vispārējā uz konkrēto ir riskanta, jo ik reizi satur konfliktu un aizvainojumu, kas jānošķir, lai redzētu tikai sistēmiskus riskus un aplamības, kas attiecināmas uz visiem.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Laika posmā no 2004. līdz 2022. gadam vēlme pēc bērniem, pati motivācija, griba pēc tiem ir sarukusi no vidēji trīs bērnu ģimenes ieceres uz vidēji divu bērnu ieceri, liecina Latvijas Universitātes speciālistu pētījums Laulību, dzimstības un pozitīvu bērnu – vecāku attiecību veicinošo faktoru izpēte.

Bērni daudz mazākam skaitam cilvēku Latvijā nozīmē dzīves jēgu un piepildījumu.

Pētījuma statistiskā bāze

Pētījuma autores norāda, ka pētījums veikts pēc līdzīgiem principiem 2004. un 2022. gadā, turklāt visā šajā laikā Latvijas dzimstības rādītāji ir vērtējami kā kritiski zemi, gluži tāpat kā tas ir visā Eiropā. «Tomēr, ja vērtē pēc summārā dzimstības koeficienta, kam normālai paaudžu nomaiņai būtu jābūt 2,1–2,2, tad 2004. gadā tas bija 1,29, bet 2021. gadā tas bija pieaudzis līdz 1,57,» secina pētījuma autores. Proti, arī izmiršanas bezdibenī ir dziļuma atšķirības.

Tāpat bāzes datiem pieder secinājums par mātes vidējā vecuma pieaugumu. Latvijā tāpat kā visā pasaulē mātes vidējais vecums, kad dzimst pirmais bērns, palielinās. 2000. gadā pirmais bērns vidēji pasaulē dzima 24 gadus vecai māmiņai. 2021. gadā vidējais pasaules rādītājs ir pieaudzis līdz 27,8 gadiem, bet Latvijā pirmā jaundzimušā mātes vidējais vecums 2021. gadā bija 30,2 gadi. Līdztekus pētījuma autores kā pozitīvu faktoru min aizvien lielāku jaundzimušo skaitu likumīgi noslēgtās laulībās. 2021. gadā 10 872 bērni jeb 62,4% no visiem jaundzimušajiem ienāca oficiāli reģistrētās ģimenēs. 2011. gadā laulībā dzimušo īpatsvars bija tikai 55,4%. Tiesa gan, bērnu bija krietni vairāk kopumā. Situācija patlaban nedaudz atgādina Eduarda Veidenbauma dzejoļa «Ej un dzenies tik pēc naudas» vārsmas, kas noslēdzas ar vārdiem: «Papriecāties tikumīgi, bērnus radīt likumīgi.»

Komentāri

Pievienot komentāru
Reklāmraksti

Kā papildu bonusi veido darba devēja tēlu? Komentē eksperti no „Stebby” un „Tietoevry Banking”

Sadarbības materiāls, 15.02.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Dažādi papildu ieguvumi, kas tiek piedāvāti darbiniekiem, jau kādu laiku ir kļuvuši teju par neatņemamu uzņēmumu konkurences rīku. Taču tie var ne tikai palīdzēt piesaistīt vai noturēt darbiniekus, bet arī radīt pretēju efektu – sabojāt uzņēmuma tēlu, ja izmantoti nevietā. Eksperti no personalizēto labsajūtas pakalpojumu startapa „Stebby" un uzņēmuma „Tietoevry Banking” stāsta, kāpēc uzņēmumiem būtu jāvelta vairāk laika, lai noskaidrotu reālās komandas vajadzības, un kam jāpievērš uzmanība, veidojot papildu atbalsta paketes darbiniekiem.

Kā stāsta Marta Medne, „Tietoevry Banking” darba devēja tēla speciāliste, pozitīvu tēlu var veidot un pielāgot ārējām vajadzībām, taču pamatā tas vienmēr izriet no uzņēmuma kultūras. Mākslīgi izveidots darba devēja tēls nespēs uzņēmumam kalpot ilgtermiņā, savukārt patiess un pozitīvs darba devēja tēls palīdz piesaistīt darbiniekus un lieliski noder personāla atlasē. Tas palīdz uzņēmumam atrast kandidātus, kas identificējas ar tā kultūru, nemaz nerunājot par laiku un izmaksām, kas tiek ietaupīti kandidātu atlases procesā, salīdzinot ar situāciju, ja uzņēmumam ir negatīvs publiskais tēls.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Izsniegto kredītu apjoms gan mājokļu iegādei, gan uzņēmumiem pēdējo 12 gadu laikā Latvijā piedzīvojis lejupslīdi, kamēr dienvidu un ziemeļu kaimiņvalstīs tieši pretēji – pieaudzis.

Baltijas salīdzinošās izmaiņas kredītu apjomos norāda nevis uz banku vai uzņēmēju kūtrumu, bet uz kādu kopējo spēles noteikumu aplamību, kas lēni un nepārvarami noved pie iepriekš prognozējama rezultāta.

Šādu ainu var novērot, ielūkojoties Eiropas Centrālās bankas datos. Nenoliedzami jautājums ir, kas notiek kreditēšanas segmentā un – vēl jo vairāk – kāpēc, laikam ritot, plaisa starp Baltijas valstīm tikai pieaug, nevis samazinās. Latvija, tāpat kā Igaunija un Lietuva, ir eirozonas valsts, bet, raugoties uz dažādiem parametriem, šķiet, ka tās nebūt nav viena reģiona valstis, kur būtībā ir ļoti daudz līdzīgā un salīdzinoši maz atšķirīgā.

Skaitļi rāda acīmredzamo, bet neticamo

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Tieši šāds secinājums izriet no OECD datiem par dažādu Eiropas Savienības valstu izdevumiem darba tirgus programmām 2020. gadā, kad vairākums valstu faktiski dubultoja izdevumus pašmāju darba tirgus uzturēšanai, bet Latvija izdevumus palielināja 1,15 reizes, kas ir zemākais rādītājs visā ES.

Startā nokavē par apli

Latvijas sniegums, sākoties Covid-19 pandēmijai, kas paredzēja pamatīgu ietekmi uz darba tirgu, dažādus darba ierobežojumus, ir pielīdzināms kādām skriešanas sacensībām, kur visi startā izskrien ar pamatīgu ātrumu, bet viens sportists uz sava celiņa lēnā garā pastaigājas. Rezultāts jau ir paredzams pašā sākumā, jo novērojam, ka sportists sāk skriet tikai tad, kad visi ir nojoņojuši pirmo apli. 2020. gads pagaidām ir pēdējais pieejamais no OECD apkopotajiem datiem, bet tāpat ir zināms, ka 2021. gadā Latvija dažādās atbalsta jomās pamatīgi sarosījās. Iespējams, ka kaut kas arī no startā zaudētā tika saglābts, tomēr, ja saglābts būtu daudz, šobrīd sabiedrībā nebūtu tik asa diskusija par darbaspēka importa nepieciešamību.

Komentāri

Pievienot komentāru