Bankas

ABLV Bank sabrukums rada 8 miljardu eiro vērtu jautājumu

Dienas Bizness, 27.02.2018

Foto: pixabay

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijā strādājošās ABLV Bank darbības izbeigšana rada 8 miljardu eiro vērtu jautājumu valsts finanšu sistēmai, raksta Reuters.

Tas ir tādēļ, ka 8 miljardi eiro ir apjoms, ko ārvalstnieki ir noguldījuši Latvijas komercbankās. Bankas likvidācijas gadījumā izmaksas parastajiem valsts iedzīvotājiem ir minimālas, taču ir grūti lēst kopējo banku sektora maksu saistībā ar šo situāciju.

ABLV gadījums ir izvirzījis eirozonas dalībvalsts finansiālās nepatikšanas priekšplānā. Bankas situācija izskatījās stabila – tāpat kā vairākās citās kaimiņvalstīs, tā pieņēma depozītus no bijušajām Padomju Savienības valstīm, kapitāla un pelnītspējas rādītāji atbilda labākajai Eiropas praksei un likviditāte bija augstā līmenī. Taču pēc ASV Finanšu ministrijas paziņojuma nedēļa laikā banka zaudēja aptuveni piektdaļu no tās 2,7 miljardu eiro depozītu apmēra. Nedēļas nogalē Eiropas Centrālā banka atzina, ka banka visdrīzāk darbību pārtrauks.

Tiek uzsvērts, ka fiskālā ietekme nebūs liela, taču koncentrējot uzmanību uz to, tiek zaudēts cits aspekts. Neskatoties uz pastāvīgajiem pierādījumiem par nepietiekami darbības atbilstību, vietējie uzraugi un ECB esošajā situācijā ir kā apjukuši, raksta Reuters. Tas palielina risku, ka šī situācija izplatīsies arī uz citām vietējām bankām, kas savu biznesu finansē ar ienākumiem, kas iegūti no sadarbības ar ofšoriem, kas pieder Krievijas īpašniekiem. Rezultātā ārvalstu noguldītāji un sadarbības partneri var balsot ar kājām, un, pat ja Latvijas institūcijas uzsāks novēloto klientu tīrīšanu, patlaban paliek jautājums, cik daudz no tiem 8 miljardiem eiro nerezidentu depozītu paliks nobeigumā.

Komentāri

Pievienot komentāru